Мега скандал: Румен Вълка „поръча“ Банско?
На вниманието на Община Банско и Министерски съвет!
РАЗСЛЕДВАНЕ НА:
Тодор ТОДОРОВ
Илина ХРИСТОЗОВА
Миналата седмица новосформирани подобия на електронни медии и познати платени клакьори, наречени гръмко „журналисти“, пуснаха новината, че Комисията за защита на конкуренцията наложи 43 000 лева глоба на кмета на Банско заради неправомерно сключен договор за обществена поръчка.
Санкцията е в размер на 1% от стойността на обществената поръчка за извършване на услуги по транспортиране на смесени битови отпадъци и биоотпадъци, метене на улици, тротоари, площади и други обществени обекти, почистване на вади, шахти и водостоци, зимно снегопочистване и поддържане на вътрешната улична мрежа на населените места в община Банско.
Поръчката е на стойност 4,3 милиона лева, като процедурата е проведена през 2014 година. Тя е възложена на фирма „Евро Импекс – Банско“. Другият участник „Грийн Партнърс БКС“ обаче обжалва избора пред КЗК, но комисията допуска предварително изпълнение на договора с фирмата, класирана на първо място.
На 9 октомври миналата година Върховният административен съд отменя избора на „Евро Импекс Банско“, тъй като установява нарушения в класирането, а междувременно е сключен договор с общината, в който не е отбеляззана цената на сделката. Офертата е била за 4.310 млн. лв., но експертиза, назначена от съда, сочи, че той ще осигури на спечелилата фирма над 6.2 млн. лв. приходи с ДДС.
В крайна сметка КЗК налага санкция на общината в размер на 1% от общата стойност на поръчката. Мотивът е, че предметът на поръчката, в случая снегопочистването, е дейност с голямо обществено значение, която се характеризира с неотложност. Това представлява смекчаващо вината обстоятелство и затова налага минимална санкция.
Решението подлежи на обжалване пред ВАС и вестник Топ Преса разполага с информация, че ще бъде обжалвано. Защо се появи обаче всичко това като „гръм и фанфари“, като че кой знае какво е станало?
ТОП ПРЕСА ТРЪГНА ПО СЛЕДИТЕ НА ИСТИНАТА:
Жалките подобия на новосформирани медии от застарели мургави дами, които се опитват да упражняват медиен рекет в угода на олигархията, „забравиха“ да споменат „дребния“ факт, че зад фирмата, която уж се жали и заради която засега е глобена община Банско, стои не кой да е, ами скандално известният Румен Гайтански – Вълка. Въпросът ни към тях е – Гайтански ли ви плати да пишете и атакувате община Банско или някой от неговите бизнес бушони? Второто нещо, което „пропуснаха“ да напишат женските медийни ибрици на Вълка, е че поръчката е възложена, за да не се загубят парите за нея, иначе казано, общината е спасила 4 млн за сметка на 40 хиляди и кусур глоба. Точната наука математика показва, че в интерес на Вълка и неговите жалки местни медийни бухалки е общината да бъде осакатена в полза на интерес на олигархията. Следващото най-важно нещо е, че „мургавите журналисти“ не отчетоха и общественото одобрение, че изпълнителят на поръчката е от Банско и региона. За всички жители на Банско новината, че Евро Импекс – Банско, е изпълнител на поръчката, е добра новина, защото парите остават в града и развиват местната икономика, а не плащат наема на яхтата на Вълка, оставена на кей в Сейшелските острови. Да, видимо тези факти местните медийни подлоги не ги интересува, интересува ги да издоят община Банско с някой лев и да бръкнат в джоба на Вълка, за да прокарат неговия интерес.
ИНТЕРЕСЪТ НА КОГО?
Чрез свои канали в националните медии югозападният таблоид Топ Преса се добра до информацията, кой всъщност е претендентът да вземе милионите от община Банско и какво представлява въпросната фирма, чийто интереси на местни журналисти, Бриндо и още двама трима устрояват и изпълняват нейните медийни поръчки.
Няма срамна работа, гласи българската поговорка. Особено когато е добре платена и със сигурни приходи. Тази максима важи с пълна сила за бизнеса с боклука.
Още от 90-те години на миналия век насам интересът към него е силен както от страна на български, така и на чуждестранни компании. И обяснимо. Годишно общините в България отделят стотици милиони левове за метене, миене и сметосъбиране. Разходите се завишават с всяка изминала година.
Парите привличат частниците към „сладкия” бизнес. Още повече че приходите и печалбите са сигурни, стабилни и дългосрочни (до 7 г. и повече, според договорите).
В същото време критиките от страна на жителите, че градовете са мръсни, а някои от селата дори нямат кофи за смет, не стихват. А съмненията, че милионите се наливат под одобрителния поглед на местните управници в частни джобове, не спират.
След първоначалния бум на концесиите с частници по хигиенизирането на градовете в зората на демокрацията през последните години общините започнаха да си връщат дейността, установява проверка. Все по-често общински предприятия или фирми печелят поръчки за избор на изпълнители. Въпреки че кметствата стават играчи в бизнеса с боклука, драстична промяна в качеството на услугата няма.
Частниците все още са основните играчи в почистващия бранш, а няколко компании все по-често печелят поръчки за дейността в различни градове в страната. Почти всяка процедура е съпътствана със скандали в общините и, разбира се, със съдебни спорове.
Така например, през 2014 г. Комисията за защита на конкуренцията образува производство №240/2014 г.по жалба на сметосъбиращата фирма „Титан Клинър” срещу община Кърджали. Поводът е възражение на „титаните” срещу решение на общинското ръководство по обществена поръчка „Сметосъбиране, сметоизвозване и поддържане на чистотата на местата за обществено ползване в община Кърджали”. Жалбата се основава на чл. 45 от Закона за обществените поръчки.
Ще припомним, че софийската фирма „Грийн партнърс БКС” бе определена да събира и извозва сметта на Кърджали. Компанията бе класирана на първо място в конкурса обявен от община Кърджали. Това реши тръжната комисия с председател зам.-кметът Мухаррем Мухаррем на свое заседание през февруари 2014. Кметът Хасан Азис подписа протоколът на комисията. Законът предвижда двуседмичен срок, в който другите участници в конкурса могат да обжалват, подчерта тогава Мухаррем Мухаррем.
В битката за сметта на Кърджали се включиха две фирми: „Титан Клинър” и „Грийн партнърс”. „Титан” чистиха общината до началото на 2013 г. когато договорът им изтече. Той не бе подновен. В Кърджали влезе фирма „Зауба”. Условието бе да работи до провеждането на конкурс. Фирмата кандидатства и го спечели, но той бе анулиран с мотива, че условията са предрешавали победителя. Сега „Зауба” не кандидатства.
Според публикации в местни медии и зад „Зауба” и зад „Грийн партнърс”стои фирма „Волф” на краля на боклука Румен Гайтански-Вълка. Бизнесът му със сметта е обвит в мистерия. Мълвата твърди, че неговата приказка „Сливи за смет” започва, когато се жени за германка, вдовица на собственик на сметосъбираща фирма. До 2007 г. чисти София с фирмите си „Волф” и ДИТЦ. Тогавашният кмет на столицата Бойко Борисов го изхвърля от бизнеса в полза на „титаните” Димитър Борисов и Иво Иванов. Официално през 2008 г. продава „Волф” на Георги Крумов. Влиза в „медицинския бизнес”. Създава здравноосигурителния фон „Всеотдайност”, започва да снабдява с консумативи и апаратура над 100 болници в страната.
Според някои медии Гайтански никога не е излизал от бизнеса с боклука. Дори имал договор за почистването на няколко квартала в Мюнхен. Води война срещу „титаните” в Стара Загора. Влиза и в Кърджали, чрез „Зауба”, макар че неговите пиари отричат категорично участието му. Смята се, че завръщането му в бизнеса със сметта минава през Сливен и Свиленград, където се твърди, че също е влязъл чрез свои фирми.
Според „Капитал”, не е новост, че Румен Гайтански-Вълка има голям шанс да се върне в почистването, където държеше монопола от края на 90-те години до 2007 г.
Той няма пряка връзка с „Грийн партнърс”, но от периферни факти може да се съди за свързаност. Например управителят на „Грийн партърс” Пламен Цонков е в ръководството и на „Проперти консулт”, която преди години е била регистрирана на адреса на почистващите фирми на Гайтански – бул. „Цариградско шосе” 48-50. Там бяха офисите на неговите „Волф 96”, „Дитц” и „Чистота София”, които той продаде на фонда Equest.
Именно офертата на „Грийн партнърс БКС” е класирана на първо място за шеста зона („Красно село” и „Красна поляна”) през лятото на 2015 г., съобщават от Столичната община.
Според „Банкер” пък, зад „Грийн партнърс БКС” стоят бизнесмените Христо Нанев, Пламен Цонков, Владислав Лазов и Кирил Леков.
Be the first to leave a review.