Талибански кьорфишек в Лъжница
Обиждат местните на терористи, докато ритат футбол с комшийски села
Гоцеделчевски ходжа: „Толкова не са ме викали в МВР дори по времето на комунизма!“
„В Корница жените носят сини, в Рибново – жълти, а в Лъжница – розови“. Младен, продавачът на кърпи и платове в помашките села около Гоце Делчев, е добре запознат с вкусовете на дамите, които се славят с най-пъстрите носии в Пирин. Пред 10 ноември продавачът бил агитатор на БКП забранявал на жените да ходят с покрити глави, а днес им продава кърпи.
Навръх празника Курбан Байрам Младен е разпънал сергията в Лъжница. Селото нашумя преди месец, когато МВР и ДАНС нахлуха в дома на местния имам Мохамед Камбер да търсят радикална литература.
Тогава жените от селото обградиха с жива верига къщата на ходжата и викнаха медиите да документират описа на книгите от органите на реда.
„Нашите хора са много мачкани и малтретирани, затова не вярват много на властта и се страхуват да не бъде изфабрикувано нещо“, казва Халил, който е част от постоянното присъствие в джамията. На този ден обаче той е зает с организацията на празничния турнир по шахмат на селото с 1600 жители. Играе се по швейцарската система,
На всеки кръгъл час се завърта нов кръг между 23-те шахматисти в Лъжница. Много от тях компенсират разстоянията, като местят фигурите виртуално по интернет с хора от цял свят. „Време е за 10-ия кръг. Къде ни е шейхът?“, пита Халил. Оказва се, че ходжата Камбер, заедно с кмета на селото, е викнат на дружески разговор от пристигнали в селото съветници от посолството на САЩ.
След срещата му Мохамед минава и през джамията за следобедната молитва, преди отново да седне зад шахматната дъска.
В Лъжница доста се палят по спорта, имат футболен отбор, както и майстори в тениса на маса, които също провеждат ежегодни турнири. Халил отбелязва, че акцията на ДАНС в търсене на опасна уахабитска организация се е отразила зле на техния имидж. Сега, когато футболистите им играят на чужд терен с околните християнски села, превъзбудени запалянковци им викат „та- либани“ и „терористи“.
Неговият син, който учи в техникум в Гоце Делчев, също е обект на подигравки от страна на съучениците си.
„Кой го създава това напрежение? Група политици с болни мозъци, които искат да градят авторитети и кариери на гърба на чуждото нещастие”, категоричен е той. Джамията в Лъжница се посещава редовно едва от петдесетина души. „Моят брат пие денонощно, сестрите ми не са забрадени. Баща ми също пие бира и по тази причина не е в исляма. В тази демокрация никой не може да каже на другия в каква да вярва и дали да вярва“, смята лъжничанинът. По думите му развалата се разпространила страшно много.
Из селото пълзят слухове за небракосъчетани девойки, които нагоре-надолу по дискотеките правели цуни-гуни с пиринските ергени. „Мохамед е имам от три години насам, досега не се е скарал с никого. Учи хората да не крадат, да не лъжат, да не пиянстват. А сега на всичкото отгоре го обвиняват за неща, които не са верни“, допълва Халил.
Мюсюлманите от неврокопските села още пазят
КОШМАРНИ СПОМЕНИ ОТ ВЪЗРОДИТЕЛНИТЕ ПРОЦЕСИ
през миналия век. Преименуването през 1972-74 г. преминава най-кърваво в Корница, Брезница и Лъжница. Има няколко убити и ранени.
Ибрахим Кърпач, дисидент по Живково време и активист на Независимото дружество за защита на човешките права, тогава е бил ученик в 8-и клас. „Отивам на училище и гледам, че даскалите ги няма. Чакахме ги час – два. Излязохме от школото и видяхме, че хората се събират на тълпи. Говореха, че Корница е обградена от армия и милиция и не пускат никой да припари. В един момент хората решиха да идат до селото да видят какво се случва“, спомня си той.
Множеството пресича реката, но когато изкачва билото, ги пресрещат КОРДОНИ ОТ АВТОМАТЧИЦИ И КОННА МИЛИЦИЯ.
„Тръгнаха срещу нас, насъскаха и кучетата. Видях как един мой съсед беше бутнат от кон и стъпкан. Пребиха го от бой с палки от конете“, казва Ибрахим. Хората се разбягали, след като униформените започнали да гърмят във въздуха. По-късно събрали протестиращите накуп и ги накарали да преминат с вдигнати ръце през езерото. „На жените им се намокриха шалварите и започнаха да падат, после те се поболяха от срам, че са били разголени пред чужди хора“, твърди Кърпач.
По време на „голямата екскурзия“ на жителите на помашките села са им били иззети паспортите и им казали: „Вие сте българи и не може да ходите в Турция, ще си останете тук“. Най-щастливият ден за тях е 29 декември 1989 г., когато им разрешават да си върнат старите имена. На този ден в Корница всяка година се празнува Кортолуш Байрам. В началото на 90-те обаче масово жителите на Лъжница си вадят задгранични паспорти и бягат в Турция. Заминават около 1200 души, но с течение на времето повечето се завръщат.
И днес около 500 живеят в южната ни съседка, основно в тракийската част и в Истанбул. Самият Кърпач, едно от лицата на ранното СДС, от 10 години е там и се завръща само за големите празници.
Местната икономика се крепи върху тютюна и седемте цеха – 3 обувни и 4 текстилни, където основно се трудят жените. Много от младежите пък всяка пролет заминават на гурбет на Запад и се връщат есента, когато започва сезонът на сватбите.
ПРОГОНИЛИ ИНДИЙСКИ ПРОПОВЕДНИЦИ
Мохамед Камбер не е особено изненадан от акцията на прокуратурата, МВР и ДАНС в дома му на б октомври. Органите на реда обявиха, че са разкрили опасната ислямистка организация „Ал Уакф Ал Ислами“, разпънала мрежите си в Родопите и Пирин. Служителите на реда си тръгнали от Лъжница с три големи кашона с богословска литература предимно на арабски, компютър и личния му телефон. Седмица по-късно го викнали в Благоевград за опис на конфискуваните книги. Изобщо не е бил разпитван.
Камбер каза, че напрежението и натискът от страна на властите са се усилили след като съдът отстрани от поста главен мюфтия Мустафа Алиш Хаджи, а в регистъра на вероизповедания бе вписан като духовен водач Недим Генджев, шеф на Висшия мюсюлмански духовен съвет (ВМДС) с регистрация от 1996 г.
Камбер е един от най-активните участници в бунта срещу опита за налагането на Генджев за глава на мюсюлманите в България.
„Знаехме, че постоянно районните мюфтии са били привиквани в МВР. А когато искахме да правим протестен митинг, в местността Предела бяха разположени на всеки километър полицейски патрули. Спряха ни, свалиха ни от рейса и ни записаха имената. Не ни разрешиха да протестираме на магистралата, а ни отведоха на площада в града“, разказва имамът.
В деня на обиска му от съседните села Корница и Брезница тръгнал и автобус с разгневени хора, но бил спрян от полицията с уговорката да не правят проблеми. Междувременно хората на Генджев направили и два опита да проникнат силово в сградата на Районното мюфтийство в Гоце Делчев. „Хората се събраха пред мюфтийството и дадоха отпор“, казва Камбер. Спорен него Генджев е компрометиран с миналото си на офицер от Държавна сигурност и главен мюфтия, който в края на 80-те е подкрепил възродителния процес.
32-годишният имам на Лъжница, както и останалите духовници,- посетени от полицията, е възпитаник на университета в Медина. „Напоследък в световен план Саудитска Арабия започна да се разглежда като люлка на тероризма, а всъщност кралството е люлка на исляма. Ислямът категорично ЗАБРАНЯВА АТЕНТАТИТЕ И УБИЙСТВОТО НА НЕВИННИ ДУШИ“, коментира ходжата.
При следването си из Арабския полуостров той забелязал някои дребни различия в традицията с тукашната. „Например в Лъжница, когато човек почине, му се прави помен. Това го няма там“, разказва Мохамед.
По думите му не е възможно в Пирин и в Родопите да проникне друга версия на исляма, тъй като българският е абсолютно чист и близък до първоизточника. Освен това духовниците пресичат из корен вредните влияния. „Преди години, дойдоха едни странни проповедници – британци от индийски произход заедно с преводачи. Ние веднага сигнализирахме Главното мюфтийство. На нас не ни хареса това, което те ни предлагат като ислям. И им казахме да не идват повече“, спомня си Камбер. Лъжничани отказали да вземат и дарените пари за курбан.
Той смята, че натискът върху поддръжниците на Мустафа Алиш Хаджи цели да бъдат кримина- лизирани имамите и да се внуши, че те са едва ли не готови терористи, за да им се спусне отгоре ново ръководство. „Ние сме граждани на България, работим за тази страна, децата ни учат тук. Нямаме интерес да има интриги и напрежение“, заключава Камбер.
След засиленото внимание на полицията имало дори имами, които се отказвали да служат в джамията. Един стар гоцеделчевски ходжа обяснил оттеглянето си с думите: „Толкова не са ме викали в МВР дори по времето на комунизма“.
Be the first to leave a review.