Напрежението ескалира: Фермери от Кочериново на протест в София срещу разпространението на бруцелоза

Скандален животновъд, който нападна ветеринари не позволява изтрепване на болното му стадо, сваля го от планината, останалите са в паника, заразата ще пламне отново

Собственици на животни от Кочериново, заминават следващата седмица за София, за да протестират срещу разпространението на бруцелоза в родния им град. Животновъдите ще търсят подкрепа от институциите в държавата, срещу върлуващата от няколко месеца в съседната община Рила, тежка епидемия. Действията на животновъдите са провокирани от намеренията на техния съгражданин – фермерът Любослав Коюмджийски, който възнамерявал тези дни да придвижи стадото си, които отглежда в село Падала, към град Кочериново, както правел в началото на всеки есенно-зимен сезон. Животните на Коюмджийски обаче не са свободни от бруцелоза. Положителен резултат там имаше и при повторните изследвания. Стадото е под възбрана и на фермера на практика му е забранено всякаква търговия и движение на животните.

„Виждате ли, тук в Кочериново сега няма бруцелоза. Ако Коюмджийски докара заразените си животни от Падала пак да зимуват тук, инфекцията ще пламне и в Кочериново. Това не бива да става“. С тези думи ни посрещат животновъдите Неофит Спасов, Александър Вучков, Стоимен Пандурски, Цветанка Митринска, Павлина Спасова, както между впрочем и всички едри и по-дребни фермери в Кочериново. Въпреки, че всички те се страхуват да не изпитат на гърба си лютия нрав на съгражданина си заради това, че се изправят срещу него, все пак споделиха тревогите си.

За да не се допусне разпространение на заразата, която все още не е обхванала територията на община Кочериново, стопаните възнамеряват да настояват пред ръководството на БАБХ и Министерството на земеделието и храните, да не допускат Любослав Коюмджийски да премести заразените си овце и кози в Кочериново и животните му да останат да зимуват там, където са в момента. Т. е. там, където е установена инфекцията – в рилското село Падала. С други думи, животновъдите ще искат от държавните институции единствено да спазят нормативната уредба и закона, в които изрично е разписано какви трябва да са действията, актовете и разпорежданията на властите в случаи на бруцелоза.

„Единствено от Агенцията по храните могат да спрат Коюмджийски. За придвижването на животните от едно място на друго той е задължен да поиска пътен лист. Това може да му бъде разрешено единствено от там. Ако от БАБХ допуснат такова нещо, това ще означава, че са започнали биологична война с нас и с всички кочеринци“. Фермерите обясняват, че Коюмджийски е планирал придвижването на животните си до края на този месец. Заради усложнената обстановка, най-вероятно отново ще търси протекции за издаване на разрешително от най-високо ниво в държавните институции, смятат животновъдите, които са решени да не допуснат това.

„Ще отидем при тях, за да обясним, че така не бива да става. Неговите животни ще бъдат в контакт с нашите – ще преминават по същите пътища, ще пашуват по същите пасища, заразата се предава чрез урината, изпражненията… Водопоите също ще станат опасни за нашите здрави животни… Ще се заразят всички здрави стада, ще търпим загуби…“.

Неофит Спасов, местен фермер, който отглежда 320 овце и 62 говеда в стопанството си обясни, че неговите животни вече са били заразявани по този безхаберен начин. Миналата година вирусът „агалаксия“ (заболяване на млечните жлези, което води до спиране на млякото), заразил стадата му и това причинил материални щети за Спасов за над 2000 лева. „Тогава мислех, че плащам висока цена, но този път цената може да бъде далеч по-висока. Сега става въпрос не само за здравето на животните ми, а за здравето на цялото ми семейство“, възмущава се стопанинът, чиято ферма е в непосредствена близост до тази на Коюмджийски.

Хиляди глави добитък се отглеждат на територията на общината Кочериново.

Според официалните данни в региона има над 700 говеда, около 2000 овце и над 1000 кози отглеждани в големи и по-малки частни и семейни стопанства. В тях се отглеждат също свине, коне и кучета, които са податливи на заразата. В момента Кочериново е със статут на свободен от бруцелоза район въпреки, че огнището на заразата – Смочево, Рила и Падала е само на 10-тина километра от тук.

Местните фермери са разстроени и притеснението им личи. Тревогите им са съвсем основателни, тъй като вместо да се овладее епидемията, излизат още и още нови случаи и при настоящите повторни изследвания.

Положението изглежда безнадеждно. Усещането за липса на контрол, за липса на държава, за присъствие на корупция, за демонстрация на сила и зловредна власт, вече трети месец пуска здрави корени и се разпростира нашироко сред местното население.

„Ветеринарите трошат държавни пари, за да идват непрекъснато да вземат проби. Всички им оказваме пълно съдействие, помагаме им в работата. С изключение на Коюмджийски. Той ги плюе, псува, размахва сопи и колове срещу тях, купува и продава животни въпреки забраната, не ги регистрира, прави каквото си иска, а началниците в София не предприемат нищо срещу него, какво е това, в каква държава живеем…“, негодуват хората.

Те припомниха, как фермерът дерибей налетял на бой на един от шефовете на областната дирекция по храните в Кюстендил. „Не ги допускаше да вземат кръв от животните му, заплашваше и се тупаше в гърдите, че с едно позвъняване на „Деси“ може да ги уволни всичките. (бележка на автора: Става въпрос за министъра на земеделието Десислава Танева. Струма. ком писа за скандала в началото на септември).

Местен жител на Кочериново, който не е животновъд, пък разказа, че често чувал Коюмджийски да се хвали, че „решавал проблемите си с химикалка в ръка, защото не можел да се занимава да брои животни“.

„Нашите искания са прости – искаме животните ни да останат живи и здрави“.

„Искаме и нашите семейства също да останат здрави. Това е задължение на Агенцията по храните, това е задължение и на Министерството на земеделието. От тях искаме единствено да си свършат работата… А не да пускат чадър над един самозабравил се човек, който заради безотговорността си може да затрие всички ни тук. Това искаме! Нищо повече! “, категорични са в Кочериново.

„Ако „горе“ някой изобщо се интересува от ликвидирането на тая чума по животни и хора, трябва да ни разбере и да не се позволява на Коюмджийски да доведе заразеното си стадо да зимува в Кочериново. Властите трябва да знаят, че поведението му е непредсказуемо и опасно, защото е безнаказано… Какво са няколко акта от по 100-тина лева за него… Плаща и продължава да си прави каквото си иска и никаква власт не може или не иска да го спре“, твърдят фермерите.

За нашия екип исканията им наистина изглеждат прости, а проблемът решим.

Стопаните искат единствено да защитят здравето и живота си, което зависи от здравето и живота на добитъка.

За ресорните държавни ведомства обаче, тези искания изглежда не са толкова прости, защото както при първоначалното изследване се установи, Любослав Коюмджийски отглежда във фермите си нерегистрирани животни, без ушни марки, което означава и неправомерно ползване на субсидии. Разминаването на броя на добитъка в системата ВеТис и наличните животни в оборите му, потвърди този факт. Никой обаче не поясни какви санкции са били наложени и какви отговорности са вменени на стопанина. Нито от страна на ОДБХ-Кюстендил, нито от страна на БАБХ.

Мълчание, което крещи.

Защото в него витаят призраците на над 300 умъртвени животни. Мълчание, в което крещят и отворените рани на 35 заразени с болестта хора и техните семейства. Всичко това крещи от чувството на пропита от корупция схема. На какво ниво обаче, остава отворен въпрос, на който ние ще продължим да търсим отговор.

Всъщност, в момента се забелязва

пълно информационно затъмнение от страна на институциите по въпроса за цялостната епидемиологична обстановка в Рила.

Какви дейности се извършват, за да не се допуска разпространяване на заболяването, какви дейности се предприемат по ликвидирането на заразата… Липсва и компетентна информация сред населението, за да не се допускат нови случаи на заболели.

А стопаните в община Кочериново са притеснени именно от този факт. Според някои от тях заради местните избори никой не се интересува от тежката ситуация, но според други точно тази ситуация е подходящ момент, в който могат да покажат, че партиите и техните кандидати за кметския стол и за общински съветници, ги е грижа за поминъка и за здравето на своите съграждани.

Вече три месеца, фермерите в Кочериново живеят под напрежение и страх от заразата. Притиснати от опасността заразата да навлезе сред тях, те наистина са разтревожени. Съвсем основателно!

Считаното за първоначално огнище на заразата в село Смочево е съвсем наблизо.

„Ще ви кажа, че благодарение на професионализма и на куража на ветеринарните лекари, които работят на терен и действат професионално, в Кочериново нямаме бруцелоза. Но какво ще се случи в бъдеще, след като Коюмджийски не им позволява достъп до животните си и дори с полиция не могат да го накарат да ги пусне, за да вземат кръв от животните му?! “, питат фермерите.

Ако стадата им бъдат заразени, трябва да претърпят огромни щети.

„Те няма да са само финансови загуби, това ще са щети за здравето на всички, защото всички в Кочериново са в опасност. Ако държавата сега си е на мястото, няма да допусне заразено стадо да се докара тук, но той прави каквото си иска. Дори да му забранят, той ще си докара животните без да му мигне окото. Някой трябва да го спре иначе тая чума ще върлува безкрай“, обезкуражават се за кратко стопаните.

На изпроводяк надеждата им отново се завърна:

„Отиваме другата седмица в София с мир.

Ще искаме държавата да застане зад нас и зад хората от Кочериново, като майка, но като мащеха. Ако не ни се получи, ще викаме на помощ българските телевизии, вестниците, радиото…. Ако и така не стане, ще търсим помощ от чуждестранните. Все някой трябва да ни помогне да се запазим живи и здрави“.

Екип на struma.com

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене