Свалят всички тайни за КТБ
Всички политици, фирми и приближени до тях хора със сметки в КТБ ще бъдат обявени публично. Депутатите от Временна анкетна комисия за проверка на фактите и обстоятелствата на източването на Корпоративна търговска банка в периода 2009-2014 г. са готови с промени в законодателството. Текстовете в законопроекта за изменение и допълнение на закона за кредитните институции днес ще бъдат вече в деловодството на парламента. Това съобщи за „Стандарт“ председателят на временната комисия Десислава Атанасова.
Както вече стана ясно, промените касаят банка в процедура по несъстоятелност. Банковата тайна ще пада по искане на председателя на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Тогава синдиците на банката ще трябва да оповестят публично в седемдневен срок сведения относно всички привилегии, ползвани от граждани, фирми и политически централи. Публично известни ще станат и размерът на техните влогове и сметки, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, ако тези лица са извършили разпоредителни сделки със своите влогове в периода след поставяне на банката под специален надзор.
Важна особеност е, че промените ще засегнат и граждани и фирми, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия за 2 години назад преди датата на неплатежоспособността. Под ударите на закона ще попаднат и цесиите и волеизявленията за тях след поставяне на банката под специален надзор. Депутатите решиха, че трябва да се покажат на светло и договорите с КТБ, по които липсва учредяване на уговорените обезпечения. Всички влогове, сметки и кредитите в банката на политическите партии и на лицата и техните семейства ще бъдат обявени. Тук ще бъдат засегнати и лицата, заемащи висши държавни и други длъжности, както и на юридическите лица, свързани с тях. Според проектозакона, ще бъдат извадени на показ и консултантските договори, договорите за наем и други възмездни договори, сключени между банката и политици или представители на техните семейства. по чл. 2 от Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, както и с юридическите лица, свързани с тях.
В законопроекта е разписано, че „сведенията по ал. 12, т. 2 и 3 се отнасят за целия период на съществуване на банката и за всички лица и техните семейства, които през посочения период са попадали в обхвата на Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности“. Въпросните точки касаят привилегированите лихви и цесиите. От временната комисия не се ангажираха с конкретна дата кога ще бъде гласуван законопроектът, но подчертаха, че „предвид обществения интерес, текстовете ще бъдат гледани в зала в максимално кратки срокове“.
КАКВО ЩЕ ПОКАЖАТ
– Физическите и юридическите лица и размера на техните влогове и сметки, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия – физическите и юридическите лица и размера на техните влогове, кредити и сметки, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия за двугодишен срок преди датата на неплатежоспособността
– Физическите и юридическите лица, които са извършили уведомление за цесия и/или са направили волеизявление за прихващане след поставяне на банката под специален надзор
– Договорите, по които липсва учредяване на уговорените обезпечения
– Договорите, по които липсват заложените като обезпечение ценни книжа
– Влоговете, сметките и кредитите на политическите партии и на лицата и техните семейства, както и на юридическите лица, свързани с тях
– Консултантски договори, договори за наем и други възмездни договори, сключени между банката и лицата и техните семейства на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, както и с юридическите лица, свързани с тях.
E79 News
Be the first to leave a review.