Винарите от Благоевград бойкотират съдружника на президента Иван Тодоров заради провал на преговори в Китай
Скандал след скандал оставя след себе си президентът Росен Плевнелиев. След приключилата визита в Китай той си навлече справедливия гняв на бизнеса в България. Странните компании, които участваха в представителната делегация на държавния глава в далечната страна, отново се оказаха близки до приятелското му бизнес обкръжение.
Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Българската стопанска камара (БСК) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) все още очакват от президента-лобист лично обяснение защо не са били поканени в представителната делегация. Сериозният бизнес в България остана излъган, че не успява да изгради засега търговски отношения с Китай. Така
Плевнелиев блокира отkриването на нови
работни места и осуети допълнителен финансов
ресурс за хазната
Странна фирма ще търгува с българско розово масло, без да е сертифицирана за това, каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев в интервю за „Телеграф“. Въпросната фирма „Българско розово масло“ ЕООД била регистрирана в последното тримесечие на 2013 г., а предметът й на дейност е търговия със софтуер. Предвид факта, че китайската страна изисква определени сертификати за търговия с етерични масла, които обикновено отнемат около 2 години, въпросното ЕООД сключва договор в Китай. Обяснението на новоизлюпената компания е, че щяла да развива интернет търговия на необятния китайски пазар, а производителите щели да я използват, за да продават продукцията си. Реално „Българско розово масло“ ще прибира единствено комисиони от сключените сделки. Тя била представлявана от някой си Лъчезар Динев.
Фирма на бивш съдружник на Плевнелиев също беше част от „поканените“ в Китай. Бутиковата винарска изба на Иван Тодоров предизвика възмущението на винопроизводителите от пиринско. Повече от 15 големи производители на еликсира на боговете не успяха да присъстват в източната страна, за да предложат продукцията си. В |Благоевградско, откъдето е родом и президентът, са известни сърдечните му бизнес отношенията с Тодоров още от зората на демокрацията. В началото на 90-те години на миналия век те регистрират строителната компания „Ирис Интернешънъл“. Малко по-късно двамата започват издаването на седмичника „Югозападни вести“ в Благоевград. Впоследствие получават от тогавашната социална министърка Емилия Масларова правото да изпращат български работници в Германия. Неотдавна главният редактор на издавания от тях по онова време вестник „Югозападни вести“ – Тодор Карастоянов, обвини Плевнелиев и Тодоров в пране на пари и надписване на заплатите, които реално са плащали на работниците. Оказва се, че бившият ортак на Плевнелиев също бил от съдружниците в немската „Линднер“, но по-късно дяловете му са изкупени. Винопроизводители от Югозападна България останали огорчени, че президентът не уважава родния си край.
Закъде Плевнелиев без Прокопиев? Поради медийните нападки, които получи авансово обитателят на „Дондуков“ – 2 преди заминаването си,
червенобузият олигарх не присъства лично,
но пък изпрати свои представители
Фирма „Соларпро“, собственост на Иво Прокопиев, беше представлявана от финансовия директор на фотоволтаичното дружество Даниела Атанасова. Имало е и представители на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), еднакво близка до енергийния олигарх и държавния глава. Тя била представлявана от изпълнителния й директор и бивш ДС агент Евгений Иванов. Като част от групата на КРИБ също са били Людмила Антонова и Весела Бахчеванова, и двете на длъжност „мениджър събития“.
Лъчезар Динев от „Българско розово масло“ ЕООД „ужилил“ деветима китайци с по над милион лева всеки. Представителят на въпросното дружество има друга фирма с отнет от Комисията за финансов надзор лиценз. „Маунтин Парадайс Инвест“ взела от китайските бизнесмени парите за проект, който така и не се е реализирал. КФН се усъмнила в завишената цена на продадените дялове и отнела лиценза на компанията.
Оценката на бизнеса е, че визитата на президента е провал за българо-китайските търговски отношения, а производители се чудят след колко години отново ще се отдаде възможност за нови икономически контакти с втората по ръст икономика в света. Недоразумението, назначено от ГЕРБ за президент, отново оплете конците и доказа, че е обединител не на нацията, а на приятелските си бизнес кръгове. Впрочем и само техен президент.
Президентът заведе естонския си колега на среща с кръга Капитал
Естонският президент Тоомас Илвес на срещата на КРИБ
С нов лобистки скандал започна седмицата президентът Росен Плевнелиев. Той заведе естонския си колега, който беше на посещение в България, на среща с уж българския бизнес и бяха посрещнати като почетни гости на събитието. Интересен детайл около Осмата годишна среща на бизнеса с правителството под наслов „Как България да тръгне в правилната посока“ беше, че е организирана от кръга „Капитал“ и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), а модератор на събитието бе съпругата на енергийния олигарх Иво Прокопиев – Галя. За организацията се бе погрижила агенцията на доживотния ПР на служебния кабинет „Райков“ Ивет Добромирова. Съответно местата за журналисти бяха силно редуцирани, а въпросите към любимия й президент – забранени.
На срещата с „бизнеса“ отново не присъстваха най-големите браншови организации, макар те да представляват 75% от фирмите, създаващи 3/4 от брутния вътрешен продукт на България. Големите компании отново останаха пренебрегнати и не можаха да се включат в обсъжданията. Хора от кабинета също липсвали. Корпоративното събитие на олигархичния кръг около Прокопиев и Огнян Донев беше обявено като „важно“ за президента лобист и как да го пропусне?
Небезизвестен факт е, че КРИБ не е специализирана в организирането на международни събития и не разполага с кой знае какъв капацитет и експертиза, но беше единствената „браншова“ организация, която Плевнелиев заведе в Китай. Със сигурност има причина КРИБ да не е член на Международната организация на работодателите (IOE), както и на Международната организация на труда (ILO), от която отдавна са част неглижираните от държавния глава организации на бизнеса като Българската търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара и Асоциацията на индустриалния капитал в България. Президентът очевидно смята, че с бизнес у нас се занимават само фирмите от приятелските му кръгове и никой друг.
Be the first to leave a review.