ГОНКА СЪС СМЪРТТА ЗА 10 МИНУТИ ПО-РАНО НА ПЛАЖА: Как пътят за Гърция през Гоцеделчевско се превърна в писта от „Формула 1“
Жители на село Места проплакаха от безразсъдни шофьори, бягащи от тапите на „Кулата“: „Шезлонгът няма да избяга, но животът може!“
Докато хиляди български и чуждестранни туристи изливат нервите си в километрични опашки на ГКПП „Кулата“, един алтернативен маршрут тихомълком се превърна в арена на безразсъдство, застрашаващо десетки човешки животи. Пътят през Гоце Делчев и ГКПП „Илинден – Екзохи“ се очертава като спасителен пояс за бързащите към гръцкото крайбрежие, но цената за това „спасение“ плащат местните жители в региона. Живописните и доскоро спокойни дефилета и села в Гоцеделчевско днес са трансформирани в опасни скоростни отсечки, където законите за движение по пътищата изглеждат напълно отменени.
Повод за сериозна тревога и широк обществен отзвук даде емоционалният и откровен пост в социалните мрежи на г-жа В. Христова от село Места. Нейният вик за помощ и разум бързо отекна сред местната общност, привличайки вниманието на нашата медия. Като регионален глас, ние винаги сме стояли зад интересите, спокойствието и сигурността на хората от Югозападна България.
„Морето и почивката ще те изчакат… Тук живеят хора!“
За да придаде още по-голяма сила на думите си, г-жа Христова придружава публикацията си с красноречив дигитален колаж, който за броени часове се превърна във виртуален символ на недоволството в региона. На него, на фона на пътя, е изписано посланието, което всеки шофьор трябва да си татуира в съзнанието: „Морето и почивката ще те изчакат… Тук живеят хора !! Живота е само един !!“.
И макар тази табела да е визуален постер в интернет, реалността по асфалта в село Места е съвсем истинска: там стоят реални знаци за ограничение от 30 км/ч и изкуствени неравности (легнали полицаи). Тези физически ограничители обаче все по-често остават абсолютно незабелязани или демонстративно пренебрегвани от шофьорите и мотоциклетистите, натиснали газта до ламарината в устрема си към Бяло море.
„Всички днес недоволстват от опашките на ГКПП „Кулата“, възмущават се, че колите лазят, и губят търпение. Аз обаче се възмущавам от нещо много по-страшно и престъпно – от това, което се случва по алтернативния път през ГКПП „Илинден – Екзохи“! Забързани да не избяга морето, трансформирате спокойните дефилета и малките села в писти от Формула 1“, споделя с огромно огорчение В. Христова.
Местните жители разказват, че в петък, събота и неделя трафикът става не просто интензивен, а непоносим, а поведението на голяма част от водачите – откровено престъпно. Изпреварвания в участъци без никаква видимост, прелитане покрай автобусни спирки и пешеходни зони с двойно по-висока от разрешената скорост и пълно нехайство към факта, че по тези улици вървят възрастни хора и играят деца.
Цената на спестените 10 минути
Основният въпрос, който този казус повдига, е за ценностната система на съвременния шофьор. Колко струват 10 или 15 минути спестено време, прекарано по-рано на плажа? Струват ли риска да оставиш едно семейство в траур? В бързането си да изпреварят трафика и да забият първи хавлията на пясъка, много водачи губят човешкия си облик и самосъзнание в момента, в който седнат зад волана.
„Плажът в Гърция ще си бъде там и след един час. Шезлонгът няма да избяга. Но ако заради вашите 10 минути „спестено време“ отнемете нечий живот, връщане назад няма“, предупреждава Христова, обобщавайки черната статистика, която всяко лято почерня пътищата на страната ни. Не я виним, права е!
Преди да е станало твърде късно
Всеки уикенд по трасето към Гоце Делчев разминаванията на косъм са десетки. Местните хора живеят в постоянен страх и са категорични, че е въпрос на дни да станем свидетели на поредния тежък инцидент, който ще оглави националните новини. И за разлика от други случаи, тук оправдания с „инфраструктурата“, „държавата“ или „дупките“ няма да бъдат приети. Маркировката и знаците са поставени ясно – липсва единствено морал у шофьорите.
Ние от „Топ Преса“ изцяло подкрепяме апела на жителите на село Места и целия регион: Намалете скоростта! Когато навлезете в населено място по пътя към границата, погледнете километража, отпуснете педала и помислете за хората, чийто дом е точно тук, на метри от асфалта.
Бъдете хора, а не убийци зад волана.














