Бивш общинар поема ръководството на ОБДХ – Благоевград след спорна административна кариера
Бивш общински служител и активист на СДС е назначен за директор на Областната дирекция по безопасност на храните (ОБДХ) – Благоевград. Новото назначение на Туфчо Сандъкчиев е представено днес пред служителите на структурата, съобщават източници от системата.
Сандъкчиев е бивш главен секретар на Община Петрич и дългогодишен участник в местната административна и политическа среда. В миналото той е бил сред близките сътрудници на екскмета Вельо Илиев. Назначението му в ОБДХ е извършено със заповед, подписана от новоназначената ръководителка на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) – Светла Янчева.
До момента новият директор е работил в системата на „Растителна защита“ – Сандански. По образование е инженер-агроном с професионален опит в аграрния сектор и административното управление.
Публичният профил на Сандъкчиев обаче е съпътстван и от предишни съдебни и дисциплинарни казуси. През 2017 година срещу него са били повдигнати обвинения, свързани със съмнения за корпоративен вот. По данни от тогава той е бил задържан за кратко, след което е получил здравословно неразположение и е бил настанен в лечебно заведение в Сандански.
Делото е било образувано след сигнал на негов съгражданин – Наке Манастарлиев, тогава служител в общинската администрация, който го е обвинил в оказване на натиск за политическо влияние в контекста на местни избори.
По-рано, през 2012 година, Сандъкчиев е бил обект на друго производство, свързано с решение на Общински съвет – Петрич относно разпореждане с общинска собственост. Тогава са били повдигнати обвинения за престъпление по служба, след което е бил отстранен от длъжност, а впоследствие възстановен след изтичане на наложеното наказание.
Към момента няма официално потвърдена информация за окончателен съдебен изход по всички споменати казуси.













