Лозята в България намаляват, производството на грозде и вино спада

Лошите климатични условия свиха реколтата, а част от площите останаха необрани

Производството на грозде и вино в България отчита спад през 2025 г., въпреки запазен интерес към износа, пише money.bg.

Площите с лозови насаждения в България намаляват значително, като основната причина са неблагоприятните климатични условия. Това показват данни на Министерството на земеделието и храните за 2025 г.

Общата площ на лозята, включително плододаващи и млади насаждения, е оценена на 31 234 хектара. От тях реколтирани са 26 231 хектара, което е с 5,4% по-малко спрямо предходната година. Около 2,3 хил. хектара остават необрани, което се отразява пряко върху производството.

По информация на Изпълнителната агенция по лозата и виното, произведеното грозде през 2025 г. възлиза на 115 909 тона – спад от 14% на годишна база. Най-голям дял има Югоизточният район с 40% от продукцията (46 482 тона), следван от Южния централен район с 37% (43 152 тона).
Българските вина ще опияняват американците

Българските вина ще опияняват американците

Производството на винено грозде е намаляло с 15% спрямо 2024 г., докато при десертното грозде няма съществена промяна. Средните добиви също са по-ниски – с около 10% при винените сортове и с 1% при десертните.

Винарските предприятия са произвели 63,8 млн. литра вино от реколта 2025. За сравнение, годишното потребление в страната достига около 112 млн. литра, а износът е в размер на над 16,4 млн. литра.

Въпреки спада в производството, българското вино запазва позиции на международните пазари. Основните дестинации за износ са Швеция, Полша, Гърция и Япония. В страната оперират 365 производители, като все повече от тях се насочват към бутикови вина с по-висока добавена стойност.

На този фон се отчита и нарастване на вноса, което допълнително засилва конкуренцията на вътрешния пазар. Според представители на бранша бъдещето на сектора ще зависи от адаптацията към климатичните промени и ориентацията към по-качествени продукти.

blitz.bg

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search