Още едно лято в „тапа“ към Гърция: ключов участък на АМ „Струма“ стартира, но финалът е чак през 2029 г.
Поредно лято със задръствания и тапи по пътя към гръцките плажове очаква шофьори и семействата им. Още преди началото на активния туристически сезон се очаква „загрявка“ около Великденските празници, когато трафикът традиционно се увеличава. Причината остава същата – недовършената автомагистрала Автомагистрала „Струма“, която се строи вече повече от 15 години.
Недовършеното „гърло на бутилка“
Магистралата е напълно изградена с изключение на един ключов участък между Симитли и Кресна, който преминава през Кресненското дефиле. Именно там, при всяко струпване на автомобили около празници и почивни дни, се образува класическият ефект „гърло на бутилка“.
В посока Гърция колоните започват от Симитли, където магистралата внезапно свършва, а трафикът трябва да се влее в първокласен път с по една лента в посока през дефилето. Миналата година в първия от поредицата почивни дни задръстванията достигаха до 10 километра. Потърпевши шофьори сигнализираха за чакане от 2 до 3 часа, за да преминат през стеснения участък.
На връщане от Гърция ситуацията не е по-оптимистична. Тапата се образува преди Кресна, където отново магистралата свършва и автомобилите трябва да преминат през града и дефилето. Допълнително напрежение създава и светофарът в центъра на Кресна – тема на постоянен спор сред местните жители дали улеснява или затруднява движението.
Строителството започна – надеждата е за 2029 г.
На този фон от Агенция „Пътна инфраструктура“ съобщиха, че строителството на ключовия участък вече е започнало. Проектът включва изграждането на три големи моста и два тунела, които ще заобиколят град Кресна.
В момента на обекта работят над 60 тежкотоварни машини и 170 работници. Извършва се почистване на строителната площадка от храсти и дървета, както и отстраняване на хумусния пласт. Работи се по всички подлези за селскостопански пресичания и по част от реконструкциите на електропроводи и напоителни канали. Започнали са и подготвителните дейности за изграждането на едно от тунелните съоръжения – укрепват се изкопите при предпорталните площадки.
Новата отсечка е с дължина близо 4,2 километра. След изграждането ѝ трафикът вече няма да преминава през град Кресна, което би трябвало окончателно да премахне хроничните задръствания в района.
Дългото чакане продължава
Въпреки старта на строителните дейности, цялостното изграждане на трасето край дефилето се очаква да приключи едва до лятото на 2029 година. До тогава шофьорите ще трябва да се въоръжат с търпение, а пътят към морето на юг ще продължи да минава през познатото „гърло на бутилка“.
Остава въпросът: колко още лета ще броим в задръствания, преди АМ „Струма“ да бъде завършена изцяло?
Be the first to leave a review.









