Гимназията в Петрич мотае достъп до информация със серия от законови нарушения
Вместо да отговори в срок и по закон, Профилираната гимназия „Пейо К. Яворов“ – Петрич избра да мотае журналистическо запитване за бюджета си. Формално директорката Кристина Касабова „разрешава“ достъп, но на практика решението ѝ е учебник по административни трикове.
Първо, срокът е удължен с 10 дни заради „голям обем на информацията“. Колко голям? Не е ясно. Няма посочени страници, документи или справки – само едно удобно клише. Така чл. 30 от ЗДОИ е превърнат в празна формула, използвана за да се печели време.
Второ, вместо ясно да каже кои документи ще бъдат предоставени, решението съдържа само фразата „разрешавам достъп до обществена информация“. Това е все едно сервитьор да ви каже: „Донесох ви храна“, без чиния в ръка. Членове 34 и 38 от ЗДОИ очевидно са непозната територия за правните „консултанти“ на училището.
Трето, директорката държи да подчертае, че заявителят не бил доказал „надделяващ обществен интерес“. Така де – ако някой пита как се харчат публични пари, той явно има лична прищявка, а не право, гарантирано от Конституцията. А именно чл. 41, ал. 1 от Конституцията на Република България гласи: „Всеки има право да търси, получава и разпространява информация“. Това право не е условно, нито зависи от преценката на директор или юрист в гимназия.
Накрая, решението дори цитира чл. 5 от ЗДОИ за националната сигурност, морала и здравето на гражданите. Вкарването на подобни текстове в отговор на искане за бюджетни документи е като да обявиш, че една фактура може да разклати устоите на държавата.
Истинският въпрос е защо се мотае. Отговорът е прост – защото вътре има числа и договори, които не изглеждат добре. Вместо прозрачност, се предлага димна завеса от кухи фрази, законови цитати без смисъл и удължаване на срокове.
И така, гимназията не отказва официално, а мотае. Но това мотаене е не по-малко показателно: когато институция се страхува от собствените си документи, значи в тях се крие история, която обществеността трябва да види.
ВЪПРОСИТЕ КОИТО УПЛАШИХА ДИРЕКТОРКАТА НА ГИМНАЦИЯТА И НЕЙНИ МЪЖ МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК
Be the first to leave a review.