ТОП ПРЕСА сред Автентичният вкус на Родопите: Кешкекът на Джелил Ферад – Предание, Любов и Кулинарно Чудо! ВИДЕО
В прегръдката на живописните Ардински села, сред вековни традиции и неподправено гостоприемство, се крие една кулинарна тайна, предавана от поколение на поколение. Тайна, която всеки, дръзнал да я вкуси, пази в сърцето си завинаги. Името ѝ е кешкек, а майсторът, който я превръща в истинско изкуство, е Джелил Ферад – роден през 1958 година в китното село Брезен.
Няма човек в района на Боровица, Млечино, Горно Прахово, Башево, който да не е опитал и да не е останал възхитен от несравнимия вкус на кешкека, приготвен от ръцете на майстор Джелил по време на традиционните мевлиди за здраве и берекет. Неговото ястие не е просто храна – то е преживяване, което съчетава в себе си вкус, традиция и майсторство, носещо духа на Родопите.
Ферад посвещава повече от 20 години от живота си на приготвянето на кешкек, усвоявайки тънкостите на занаята от покойния майстор на пилаф и кешкек Мюмюн Чолак от близкото село Боровица. Самият кешкек е традиционно местно ястие, което пленява с простотата на съставките си, но и с дълбочината на вкуса си: жито, масло и нежно телешко или пилешко месо. Всичко това се вари търпеливо в голям казан на постоянен огън, докато се превърне в съвършена хармония от аромати и текстури.
Майстор Джелил споделя, че всяка година приготвя около 400 казана кешкек за мевлиди или лични поводи, радвайки стотици хора с кулинарния си талант.
Кешкекът – Повече от ястие, повече от традиция
Това уникално ястие е неотменна част от местния живот, присъстващо както на празненства за здраве и берекет, така и на помени за покойници. То е символ на общност, на споделяне, на връзка между миналото и настоящето. Кешкекът на Джелил Ферад е живо свидетелство за богатството на българските традиции и за силата на кулинарното наследство.
Ексклузивно интервю с Майстор Джелил Ферад за информационна агенция „Топ Преса“: кулинарната тайна на една душа, отдадена на традицията
– Здравейте, майстор Ферад! Благодарим Ви, че отделихте време за нас. Вашето име е легенда в района, когато става въпрос за кешкек. Разкажете ни, как започна всичко? Кога се появи тази страст към готвенето?
– Здравейте и на вас! За мен е удоволствие. Започна се преди повече от 20 години. Учих се от един голям майстор, Бог да го прости, Мюмюн Чолак от Боровица. Той беше виртуоз на пилафа и кешкека. От него научих всички тънкости – не е просто да сложиш продуктите в казана, а да вложиш сърце и търпение.
– Споменахте, че приготвяте кешкек за мевлиди и лични поводи. Какво е усещането да знаеш, че толкова много хора се наслаждават на труда ти и че твоето ястие е част от толкова важни моменти?
– Джелил Ферад: (Усмихва се топло) Ами, какво да ви кажа… Няма по-голямо удовлетворение от това да видиш доволните лица на хората. Когато готвя за мевлид, знам, че това е за здраве, за берекет, за нещо добро. Когато е за помен, знам, че това е начин да почетем паметта на покойните. Кешкекът ни събира, свързва ни. Това не е просто храна, то е част от нашата душа, от нашата вяра.
– Има ли някаква специална тайна съставка, която прави Вашия кешкек толкова неповторим?
– Джелил Ферад: (Помисля за момент) Тайна… (смее се) Тайната е в любовта, с която го правиш. И, разбира се, в качествените продукти – хубаво жито, истинско масло и добро месо. Но най-важното е търпението и постоянният огън. Кешкекът обича да го гледаш, да го бъркаш, да му говориш, докато се готви.
–За финал, какво бихте посъветвали младите хора, които искат да научат стари занаяти и традиции като Вашия?
– Да имат търпение. Да не бързат. Да питат старите хора, да се учат. Традициите са нашето богатство, те ни правят това, което сме. Важно е да ги пазим и да ги предаваме напред. И, разбира се, да готвят с любов. Когато готвиш с любов, всичко става вкусно!
– Благодарим Ви сърдечно, майстор Ферад! Желаем Ви дълъг живот и още много вкусни казани кешкек!
– Джелил Ферад: И аз ви благодаря!
Нека пожелаем на Джелил Ферад дълъг живот, здраве и вдъхновение, за да продължава да радва хората с магическия си кешкек. Нека намери и достоен помощник, на когото да предаде ценното си майсторство, за да не угасне пламъкът на тази родопска кулинарна традиция!
Be the first to leave a review.