Заради еврото: Спекула при цените на лекарствата не се очаква
„Софтуерът на аптеките вече е готов, за да преминем от лев към евро от 1 януари 2026 г.
Касовите апарати автоматично ще бъдат модифицирани, ъпдейтнати. Така че от 8 август на всички касови бележки ще се изписва освен левовата стойност, така и тази в евро“, обясни Маринов.
Той сподели кое е едно от най – големите предизвикателства пред аптеките. Това по думите му са етикетите. „В аптеките има много артикули, множество като видове, множество като бройки, което означава, че пред фармацевтите и въобще персонала на аптеките предстои много работа, свързана с поставянето на етикети и в лев, и в евро. Колегите са запознати с изискването на закона за ЕВРО, с указанията и всичко, което е качено като примерни етикети на сайта на Комисията за защита на потребителите“, каза той и добави: „Имаше среща в Министерство на финансите, имаше двама министри, множество заместник-министри, ръководители на агенции и въобще държавни органи. Имаше конструктивен дебат. Колегите изложиха своите опасения“. „Обещаха ни подкрепа“, продължи той, но … „пред нас, пред всяка една аптека, пред целия персонал предстои много работа, която трябва да бъде свършена“.
„Отлагане или промяна в сроковете или в изискването към аптеките няма да има„, съобщи категорично Димитър Маринов и поясни:
„Така че на 8 август очакваме всички аптеки да се справят с изискването към тях“.
Повече проблеми не се очаква да настъпят в малките населени места, обясни той и напомни, че аптеките не се делят на малки, големи.
„Както казах, има изисквания и колегите на аптеките трябва да отговорят на тези изисквания“, повтори отново Маринов.
Според него до паника няма повод да се стигне. Известно притеснение има, отбеляза той и обеща, че ще бъдат положени максимални усилия всичко това да бъде ликвидирано.
Маринов информира, че някои аптеки ще купят принтери за тези етикети. По думите му доста ще струва на някои, защото все пак и консумативи са нужни, „но държа да подчертая, че за спекула при преминаването от лев към евро при аптеките не може да става дума“.
„Ние сме бранш, чието цени при лекарствата са регулирани. Така че необосновано повишение или някакви флуктуации нагоре и надолу няма как да има“, каза Димитър Маринов.
А относно вендинг машините за продажба на лекарства, председателят на Българския фармацевтичен съюз заяви, че там не се очакват проблеми и разкри, че за тях има изключения до нова година. „Това са машини, които няма как да бъдат препрограмирани и направени, така че визуализацията ще остане само в лева до ново година и съответно в евро само след 1 януари 2026 г.“, каза той и добави отново: „Те са в изключението за двойното показване на цените“.
От няколко месеца в България антибиотици се издават само с рецепта. Отказа ли се българинът да се самолекува?
„Антибиотиците в България винаги са били само с рецепта, но от 1 април 2024 г. те са само с електронна рецепта, което подобри контрола“, каза той и поясни:
„За разлика от преди, където контролът беше само на място, в момента може да бъде осъществяван и за задни периоди“.
„Смятам, че приключихме с безконтролната употреба на антибиотици в България“, заяви Димитър Маринов.
А относно постоянните липси на лекарства в аптечните мрежи, Маринов съобщи, че Българският фармацевтичен съюз е предложил множество варианти за решение, включително през нормативната уредба, за ограничаване на този проблем. Той информира, че има предложени много прости решения, които са свързани с процесите на дигитализацията.
Be the first to leave a review.