Турян: Сгушеното съкровище на Родопите – където историята среща неразкритите природни богатства
В сърцето на Родопите, на южните склонове на живописния Кайнадински рид, само на 15 км от Смолян, се е сгушило село Турян. Разпръснато в няколко махали, то е свидетелство за вековна история, съхранени традиции и удивителна природна красота. Турян не е просто място, а преживяване – съчетание от древност, мистика и истинско родопско гостоприемство.
Ехото на дълбините на времето: Тракийски вождове и древни манастири
Историята на Турян е дълбоко вкоренена в миналото. Предполага се, че селото е възникнало от българи, търсещи спасение от насилственото помохамеданчване през Средновековието, укривайки се в горите и пещерите на Горна Арда, за да запазят вярата и народността си.
При строежа на параклиса „Св.Св. Константин и Елена“ през 2007 г. в местността Паршицко, археолозите откриват кости, датирани от ранножелязната епоха – на повече от 2500 години. Учените предполагат, че те принадлежат на тракийски вожд и че наблизо е имало древно светилище. На същото място местните разказват, че е съществувал голям манастирски комплекс, носещ същото име, който е бил опожарен при османското нашествие през XIII-XIV век.
Не е случайно, че в района на Турян има неизследвани тракийски рудници, калета и гробници – мълчаливи свидетели на тракийското племе койлалети, обитавало Среднородопието през II-I хилядолетие пр.Хр. За съжаление, този тракийски могилен некропол е подложен на постоянни набези от иманяри.
Други археологически находки в местността
Околчаци, включващи грънци, бронзови гривни и монети от времето на византийския император Юстиниан I (VI век сл.Хр.), допълват мозайката на богатата история на района.
Родината на дивия бик „Тур“ и чифликът на Салих ага
Самото наименование „Турян“ е старо и според проф. д-р Иван Дуриданов датира от времето, когато дивия бик, наричан „Тур“, е обитавал тези земи. Първите писмени сведения за името Турян се появяват в пътеписа на френския пътешественик и лекар Пол Люкас, който през 1706 г. минава през „Турянска планина“. Документ от 1768 г. за продажба на имот свидетелства, че Турян вече е съществувало като населено място.
Историята на селото е неразривно свързана и с името на известния родопски дерибей Салих ага. В Турянското землище той създава добре уреден чифлик, чиито останки от жилища и стопански сгради от началото на XIX век все още могат да бъдат видени.
Природни съкровища и поминък
Районът около Турян е карстов, с напукани скали и множество пещери, голяма част от които все още не са изследвани. Природата е изключително живописна, с богато биоразнообразие. На около два километра южно от селото се намира известната пещера Ухловица, примамлива за любителите на подземни красоти. Климатът е типичен за западната част на Родопите – с прохладно и влажно лято, продължителна и топла есен, и снежна покривка, която се задържа от 80 до 120 дни.
Основният поминък на местните хора е картофопроизводство, животновъдство и пчеларство – дейности, които отразяват връзката им със земята и природните богатства.
Символ на съжителството: Църквата, която събира слънцето
Турян се гордее със своята църква „Успение на Пресвета Богородица“. Тя е уникална с това, че „събира слънчеви лъчи“ и е осветявана с енергия от слънчеви батерии. Този храм е символ на хармонията и съжителството, тъй като е построен от мюсюлмани и християни заедно, с обща надежда за по-добър живот.
Празникът на село Турян се чества на 14 юли, когато е и храмовият празник на селската църква. Тържествена света литургия и курбан за здраве и благоденствие събират местните жители и гости.
Макар в Турян да няма училища и къщи за гости, местните хора са изключително гостоприемни, така че настаняването никога не е проблем за посетителите. От селото може да се стигне по черен път до устието на река Арда и село Кошница за около 40 минути, откъдето пък водят пътеки към туристическите маршрути около село Могилица.
Турян е място, което пленява с духа си – смесица от древност, вяра и неопетнена природа. То е живо доказателство, че миналото и настоящето могат да съществуват в хармония, а хората да съграждат общо бъдеще, вдъхновени от красотата на планината и силата на традициите.
Be the first to leave a review.