Воден апокалипсис! Девин пресъхва: Водна криза тресе града на минералните извори, докато институции и бизнес си прехвърлят топката

Девин, град, чието име е синоним на чиста минерална вода и процъфтяващ СПА туризъм, от години е измъчван от парадоксална криза – местните жители често остават без вода. Тази година проблемът е по-сериозен от всякога, предизвиквайки вълна от недоволство и протести. Въпреки уверенията на институциите, че воден режим не е въведен, амортизираната водопреносна мрежа и дългогодишното бездействие доведоха до точка на кипене, при която търпението на хората е на изчерпване.

Воден апокалипсис! Девин пресъхва: Водна криза тресе града на минералните извори, докато институции и бизнес си прехвърлят топката

Корените на проблема: Загуби по мрежата и липса на инвестиции

Според официалната позиция на ВиК – Смолян, основният проблем се крие в остарялата и компрометирана водопреносна мрежа. Високите загуби по трасето водят до ниско налягане и чести аварии, оставяйки цели квартали без водоснабдяване за часове. От ВиК увериха, че полагат неимоверни усилия за справяне със ситуацията – само за девет дни са отстранени 16 теча, а допълнителни екипи и камери следят водоемите. Управителят инж. Костадин Тотев подчерта, че са „акумулирани хора, сили и средства, за да се овладее ситуацията“.

Въпреки това, под сурдинка местните жители посочват и други виновници – бутилиращите вода компании и хотелиерите. Въпреки че от Басейнова дирекция и ВиК категорично заявиха, че бутилиращите фирми спазват разрешените дебити, а заместник областният управител Красимир Даскалов допълни, че „при правилно управление ресурсът е достатъчен за хората и бизнеса“, съмненията остават.

В опит да се намери устойчиво решение, в началото на юли областният управител Захари Сираков инициира работна среща с участието на представители на ВиК, Общината, Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“, хотелиери и бутилиращи компании. На нея бе предложено създаването на постоянна работна група за координация между институции, бизнес и местна власт.

Решенията от миналото и обещанията за бъдещето

Миналото лято кризата с водата в Девин също беше на дневен ред. Тогава с дарения от над 90 хил. лв. от хотелиери и бутилиращи фирми бяха монтирани регулатори на налягането в мрежата. Целта беше да се намали налягането, което достигаше до 8 атмосфери в най-ниските части на града, причинявайки аварии.

Добрата новина, според инж. Тотев, е, че по ОП „Околна среда“ е осигурено финансиране за ремонт на 6.5 км от най-проблемните участъци на водопровода. Проектът обаче ще стартира едва през март догодина. Много по-мащабен е цялостният проект за подмяна на водопровода и изграждане на пречиствателна станция по т.нар. Воден цикъл на Девин. Той ще струва около 16 млн. лв., осигурени по европрограми, но също се очаква да започне едва от следващата година. Тези срокове засилват недоволството сред жителите, които се чудят как ще преживеят още едно лято без нормално водоснабдяване.

Гражданското недоволство ескалира

Недоволството в града не стихва, въпреки че в последните дни водата спира по-рядко. Тодор Батковсин, бивш кандидат на ГЕРБ, организира протест на 19 юли на входа на града, призовавайки хората да изразят недоволството си. В публикация във Фейсбук той категорично заяви: „Време е да кажем: Стига! Девин се задъхва от проблеми, които от години лишават хората от нормален живот“. Батковсин изтъкна, че освен проблемите с водата, се нуждаят от спешни мерки и за ремонт на пътищата и улиците в 13-те села на общината. Той подчерта, че липсата на чиста и постоянна питейна вода, която често е мътна и негодна за пиене, е „заплаха за здравето“. Призивът му е за обединение около три основни искания: постоянна чиста вода, реални инвестиции в инфраструктурата и прозрачност на действията от институциите. Батковсин категорично заяви, че протестът е граждански, а не политически.

Проблемът в квартал „Настан“: Десетилетия без решение

Жителите на квартал „Настан“ в Девин имат своя отделна драма, която продължава десетилетия. Те протестираха предната неделя с искане водоснабдяването на квартала им да бъде свързано с прочутия извор Балдаран. „Пием вода от Широколъшка река, покрай която минават четири села и има рибарници. Това не е нормално!“, заяви Васил Илиев, изразявайки опасения за здравето на децата, които развиват бъбречни проблеми и паднали зъби. Роман Чавдаров, бивш кмет на Настан, припомни, че проблемът стои нерешен от десетилетия, въпреки че изворите са на по-малко от километър.

Жителите на Настан твърдят, че водата, която пият, е предназначена за промишлени нужди, а водохващането е незаконно и без санитарна зона. „С нея се прави бетон, а ние я пием“, възмути се Аделина Стоянова. Въпреки тези твърдения, от ВиК – Смолян гарантираха, че водата е изследвана и отговаря на изискванията.

На фона на това недоволство стои парадоксът, че през 2023-2024 г. е бил подменен старият водопровод в квартала със средства от МРРБ. Новият водопровод е предаден на ВиК – Смолян, но до момента не се използва. Домакинствата продължават да се снабдяват от старата мрежа с компрометирани етернитови и поцинковани тръби, които са на над 60 години. Инж. Костадин Тотев от ВиК – Смолян увери, че два екипа работят по окончателното присъединяване на квартала към новия водопровод.

Водната криза в Девин е ярък пример за натрупване на проблеми във времето, което води до сериозни социални последствия. Докато жителите страдат от липса на основна жизнена необходимост, обещанията за бъдещи инвестиции остават твърде далечни. Единственото, което може да промени ситуацията, е спешното и отговорно действие на всички ангажирани институции, съвместно с активното участие на гражданите.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search