Тревога: Българският боб изчезва! Родното производство е на ръба

Без български боб на трапезата: Сушата унищожи и тази реколта

Българската трапеза е застрашена да остане без традиционния си боб, тъй като сушата и високите температури през последните години унищожават реколтата, а производителите са на ръба на оцеляването. Данните са тревожни – засетите площи с фасул в Добруджа, някогашната „фасулница на България“, са намалели десетократно през настоящата година. Това води до драстичен спад в производството и масово заместване на българския боб с внос от Египет и Китай.

Исторически спад в производството

В средата на миналия век в България са се отглеждали близо 600 хиляди декара фасул. В края на 90-те години площите намаляват до 250-350 хиляди декара, а през последните пет години варират между едва 13 000 и 21 000 декара за цялата страна. За област Добрич, където миналата година са били засети 3650 дка, през настоящата площите са едва 400 дка.

Според Проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт, това е особено притеснително, тъй като има огромно търсене на фасул, на което българските производители не могат да отговорят. Българинът консумира средно по 4-5 килограма боб годишно, но над 90% от него е внос.

 Сушата – основен бич за реколтата

Основната причина за намалените добиви е сушата и високите температури. Радостина Жекова, зърнопроизводител и член на УС на НАЗ, споделя, че годината е била изключително трудна за бобовите растения. „Имаше колеги, които успяха да ожънат по 20 килограма боб на декар. Така реално няма как да платиш разходите“, допълва тя. За сравнение, при оптимални условия добивът е над 100 кг/дка, а в добра година – над 200 кг/дка.

Производството на боб е труден процес, а неблагоприятните климатични условия го правят още по-нерентабилен за земеделските производители.

Дъмпингов внос и липса на държавна подкрепа

Друг сериозен проблем е дъмпинговият внос на боб от чужбина. Според Киряков, това „ще откаже още повече земеделските производители“.  Себестойността на килограм боб за миналата година е била 2,50 лв., като цената при производителя винаги е по-ниска от тази в големите вериги. Радостина Жекова посочва, че цената на българския боб при производителите е била около 3,50 – 4 лв., но въпреки новото увеличение на цените на торовете, нашенският боб ще се търгува с миналогодишна цена.

Производителите са демотивирани да се занимават с бобови култури. Жекова разказва за „печален опит с леща, която е стояла в базите ни по 2-3 години, защото не можем да намерим пазари или пък цената е изключително ниска „благодарение” на усиления внос“.

Призив за субсидиране и опазване на българския вкус

Проф. Киряков подчертава, че е необходимо спешно да се обърне внимание на субсидирането от страна на държавата. В противен случай, българският боб, известен със своите вкусови качества и селектиран в Добруджанския земеделски институт, рискува да изчезне напълно от пазара. Потребителите също страдат от това, тъй като вносният боб често е съхраняван дълго и третиран с препарати, за разлика от прясната родна реколта.

Ако тази тенденция се запази, България ще продължи да зависи изцяло от вносен боб, лишавайки се от един от най-важните си традиционни хранителни продукти. Необходимо е незабавни мерки от страна на държавата, за да се подпомогнат българските производители и да се гарантира наличието на качествен роден боб на трапезата.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search