Ще ни удари ли еврото по джоба с по-скъпи имоти? Ето какво премълчават експертите!

С наближаването на членството на България в еврозоната от началото на 2026 г., един от най-често задаваните въпроси е: Ще поскъпнат ли имотите?

 

Според експерти, влизането в еврозоната само по себе си не води автоматично до ръст на цените на недвижимите имоти. Но това може да повлияе косвено чрез нарастване на доверието на чуждестранни инвеститори и по-лесен достъп до еврофинансиране, особено при ипотечни кредити.

В някои от страните, приели еврото, действително е имало краткосрочно повишение на цените в имотния сектор, но то често се дължи на психологически и спекулативни фактори, а не на реална икономическа основа.

В България основните фактори, които ще определят движението на цените, остават:

*доходите на населението

*лихвените проценти

*предлагането на ново строителство

*както и демографските и миграционни тенденции

Специалисти съветват купувачите да не взимат решения само на база на предстоящото въвеждане на еврото, а да следят цялостната икономическа обстановка и личната си финансова стабилност.

Какво сочат данните? Ще поскъпнат ли цените у нас след приемането на еврото. Отговорите търси журналистът Йордан Бързаков в „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Какво казват експертите?

  • Категоричен отговор няма — всичко зависи от пазара и потребителските нагласи;
  • Вероятно ще има лек ръст на цените, но не шоков;
  • Опасенията идват от промени в банковия сектор, които ще освободят значителен финансов ресурс. „Еврото – въпроси и отговори”: Какво ще се промени и какво не при кредитите, депозитите и банкоматите Финансови аргументи:
  • В момента банките в България държат 12% задължителни минимални резерви, докато в еврозоната този процент е само 1%;
  • След приемането на еврото тези средства (около 15 милиарда лева) могат да се освободят и да се влеят в икономиката, основно чрез ипотечни кредити;
  • Това би могло да увеличи търсенето на имоти и да покачи цените.

Според Бързаков паниката и масовото търсене в момента всъщност сами вдигат цените.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search