S&P Global Ratings потвърди: България е готова за еврозоната, а след това…

Положителната перспектива и стабилната икономика отварят пътя към въвеждането на еврото в страната

Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди кредитния рейтинг на България с перспективата „положителна“, като изтъкна икономическата устойчивост и изпълнението на критериите за присъединяване към еврозоната. Очаква се официалното решение да бъде взето през лятото, което ще укрепи позицията на страната на европейските финансови пазари и ще отвори нови възможности за развитие.

Положителна оценката за България от международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута ‘BBB/A-2’. Перспективата пред рейтинга остава положителна.

Рейтинговата агенция смята, че България е на път да се присъедини към еврозоната в началото на следващата година. Към април 12-месечната средна инфлация е 2,7%, което означава, че България ще изпълни критерия за ценова стабилност за присъединяване към еврозоната.

Официалната оценка на съответствието ще бъде включена в конвергентните доклади на Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ), които ще бъдат публикувани на 4 юни 2025 година. Окончателното решение за членство ще бъде на Еврогрупата и Съвета на Европейския съюз (ЕС), което S&P Global Ratings очаква да бъде обявено през юли.

Въпреки рисковете, икономиката на България показа относителна устойчивост, като външната търговия с услуги продължава да отчита излишъци над 7% от БВП. Директната търговска експозиция към САЩ е по-малка от 4% и затова S&P Global Ratings смятат, че ефектът от американските мита върху Европа ще засегне България предимно индиректно, чрез намалено търсене от най-големите ѝ търговски партньори – по-специално Германия и Румъния.

Амбицията за присъединяване към еврозоната осигури важна политическа опора за стриктно фискално управление, особено във времена на политическа нестабилност. Настоящият бюджет и фискални планове целят дефицити до 3% от БВП през следващите три години, което изглежда постижимо.

Държавният дълг остава умерен, като дългът, нетно от ликвидните активи, е под 30% от БВП до 2028 година.

S&P Global Ratings отчитат, че могат да повишат рейтинга, ако България стане член на еврозоната. Според тях членството би било от полза за достъпа на България до капиталовите пазари и ефективността на паричната политика.

S&P Global Ratings биха ревизирали перспективата пред рейтинга на стабилна, ако перспективата за присъединяване на България към еврозоната стане по-малко вероятна. Това може да се случи, ако има още един продължителен период на политическа криза или ако например инфлационният натиск се появи отново.

blitz.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search