И допреди не толкова много години – до 2003 г. – тук са се практикували и ритуали за здраве, като хората са преминавали през мегалитната арка с надежда за изцеление.

Пътуване през времето: Скалните глави на Долно Дряново разказват история

Чудили ли сте се някога какво е да стъпиш на земя, която диша история отпреди хиляди години? Е, точно такова е усещането, когато се отправите към праисторическото мегалитно светилище „Градище“, скътано недалеч от гърменското село Долно Дряново. Това не е просто някакво си място – то е едно от най-древните мегалитни светилища в цяла Югоизточна Европа, датиращо от далечното 4-то хилядолетие преди Христа и с гордост обявено за паметник на културата.

Посветени на вечността: Каменните пазители на Долно Дряново

 

 

Пригответе се да влезете в един причудлив свят, сякаш сътворен от великани. Когато погледнете нагоре, ще видите огромни скални масиви, извисяващи се като древни стражи, които бдят над населеното място. Те шепнат истории за времето, за стихиите, за непреходните неща в живота – най-вече за могъществото на природата. Този култов комплекс, разположен на около 5 километра от Долно Дряново по пътя за Сатовча и Доспат, е едно от онези места, които не просто впечатляват, а пленяват душата.

А най-забележителното? Скални глави и фигури, които изглеждат като изваяни от някоя могъща, невидима ръка. Тези каменни „мъже“ и животни пазят Родопите и са се превърнали в емблема на Долно Дряново. Още щом забележите огромната табела с надпис „Градище“, ще усетите, че навлизате в уникална територия. Тук, и наистина само тук, ще се сблъскате с невероятни човешки глави, скали във формата на костенурка, куче, птица, змия и още много други. Сякаш сте попаднали в застинал във времето зоопарк на великани!

Преди десетилетия полският археолог професор Мечислав Домарадски пръв попада на това чудо, осъзнавайки веднага неговата уникалност. Но истинският тласък за популяризирането на „Градище“ идва през 2006 г. с подробните проучвания на проф. Тодор Бояджиев. Именно той е човекът, който дава имена на две от най-внушителните скални образувания. Едното, Владетел, е монументална скала, оформена по начин, който спира дъха – като огромна човешка глава. Другото е наречено Тангра.

Представете си само – стоите пред тези каменни колоси, моделирани от времето и стихиите, и те ви връщат хилядолетия назад, към древните цивилизации, които са ги почитали. На входа на парка ще откриете една специална експозиция – всяка скала, всеки причудлив образ, е описан с табела. Докато вървите по пътеката, ще минавате покрай тези гигантски творения, оприличавайки ги на най-различни животни, на човешки лица, на цели тела. Може да ви се стори, че с малко повече въображение, тези фигури може би някога са се движели, имали са живот! Усещането е наистина сюрреалистично – сякаш сте попаднали в един вълшебен дом на огромни същества, застинали в своя ход и поза.

Тайните на древността: Светилището, по-старо от Перперикон

Но „Градище“ е много повече от природна галерия на причудливи форми. Според учените, това място е по-старо дори от легендарния Перперикон! Откритите следи от пещи за жертвоприношения свидетелстват, че светилището е на поне 7000 години. Представете си мащаба на времето, което е минало оттогава. А какво ще кажете за кръглите дупки, съвършено оформени като съзвездия върху скалите? Те говорят за сложни астрономически познания и ритуални практики на древните обитатели.

Експертите са убедени, че на мястото е съществувал истински тракийски храм. Доказателствата са многобройни: открити са останки от глинени олтари, каменни заграждения, депа за дарове в скални ниши и цепнатини, както и фрагменти от древни керамични съдове. Именно тук траките са извършвали своите традиционни винени ритуали и възлияния. Скалите са подравнени, а около тях са изградени улеи и шарапани, свидетелство за организираността на древните обреди.

И допреди не толкова много години – до 2003 г. – тук са се практикували и ритуали за здраве, като хората са преминавали през мегалитната арка с надежда за изцеление.

„Градище“ днес:

Мост между минало и бъдеще Днес ландшафтно-исторически парк „Градище“ е една от гордостите на региона. Благодарение на съвместен проект с гръцки партньори от община Тасос и европейско финансиране, община Гърмен е инвестирала в развитието на парка. Построени са удобни екопътеки, паркинг, тоалетни, беседки и детски съоръжения. Има дори туристически информационен център, който да посреща любопитните посетители. Монтирани са стълби, парапети и укрепени стъпала, за да се гарантира безопасността на всеки, който иска да се докосне до това чудо.

Както твърдят от общината, „Градище“ е не само културно наследство, но и важна алтернатива за препитание на местното население. Затова усилията да се превърнат тези забележителности в още по-голяма атракция за туристите ще продължат.

Посетете „Градище“ и се оставете на магията на мястото. Потопете се в един свят, където историята и природата се преплитат по неповторим начин. Сигурни сме, че ще си тръгнете с усещане за древност и необятност, а каменните великани ще ви напомнят колко малки сме всъщност и колко величествена е природата, която ни заобикаля.

 

 

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search