Днес почитаме паметта на Светите равноапостоли Константин и Елена – традиции и обичаи
На днешния ден празнуват имената: Константин, Елена и техните производни – Коста, Костадин, Кочо, Костадина, Костанца, Кунка, Еленко, Еленица, Елинка, Елин, Елчо, Илона, Лена, Ленчо, Таки, Тино и др.
На 21 май Православната църква почита светлата памет на Св. Св. равноапостоли Константин и Елена – едни от най-почитаните християнски светци. Цар Константин е син на благочестивата царица Елена. Роден през 274 г., той израства в двора на император Диоклециан в Никомидия, където е почти като заложник в сложната политическа обстановка на Римската империя. Това са години на жестоки гонения срещу християните.
Въпреки възпитанието си в езическа среда, Константин запазва уважение и любов към християнската вяра. Неговата справедливост и доброта му печелят както почит, така и много врагове. Цезарят Галерий дори замислял да го погуби, за да не допусне Константин до властта, която му се полага по право на наследство.
След като успява да се издигне до върха на империята, Константин става първият римски император, който открито застава в подкрепа на християнството. През 313 г. той издава Миланския едикт, с който се прекратяват преследванията на християните и се дава свобода на вероизповеданието.
Майка му, св. Елена, била известна със своята скромност, щедрост и искрена вяра. Въпреки високия си сан, тя се обличала семпло и се движела сред обикновените хора, често без да бъде разпозната. Посветила голяма част от живота си на благотворителност и духовни дела.
Едно от най-значимите ѝ дела било търсенето на Кръста Господен — дървото, на което бил разпнат Исус Христос. Макар мястото му да било забравено, Елена вложила средства и усилия в търсенето. Успехът ѝ довежда до намирането на Светия Кръст — събитие, наречено Въздвижение на честния и животворящ Кръст. Той бил положен в сребърен ковчег и изнасян за поклонение на Велики петък. Елена взела със себе си частица от него като дар за сина си Константин.
Скоро след това тя починала, а Константин продължил да управлява достойно и се смята за първия християнски император на Рим.
Кои са ритуалите останали по нашите земи от дълбока древност и какво празнуваме днес?
На днешния ден се правят различни обредни практики, свързани с плодородие и здраве в бъдеще. За празника на св. Константин и Елена огънят е особено важен – от паленето на свещ в църквата до жаравата, върху която танцуват нестинарите. Стъпквайки на жаравата, те танцуват танц, наподобяващ по-скоро на транс. Докато изпълняват ритуала, нестинарите получават видения за бъдещето, говорят с мъртвите, пророкуват. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути. След танците нестинарите нямат рани по ходилата си. Някъде след нестинарските игри всички се събират отново на обща трапеза.
Нестинарите (от гр. език естия – огнище) са приемани за посредници между висшето и низшето, между небето и земята. Те са символичната връзка на хората с древните божества и огъня, който е закрилник на дома. Когато нестинарският танц приключи, всеки смелчага може да мине по жаравата.
Правят се големи курбани. Мъжете отвеждат животното на мястото, където ще се пали огъня, начертават кръст на земята и там го заколват. След това върху кръвта струпват събраните дърва и палят огън. Жените пристигат с готовите погачи и се включват в готвенето на празнична курбан чорба и печено агне, козле или кокошка. Слага се голям казан за супата над огъня, а отстрани се изправят шишове. Всички сядат заедно на празничната трапеза, като печеното месо се поставя на трапеза, за да могат повече хора да вземат от него. Трапезата е обща, но от храната може и да се раздава. На курбана се събира цялото село, а имениците посрещат гости.
В миналото на този празник ритуално са се почиствали изворите, за да се пие чиста и сладка вода, и са се връзвали люлки, на които се люлеят момците и момите, като символ на преходност.
Вярва се, че харесаната на 21 май мома ще бъде добра домакиня и ще роди много момчета.
Честит празник!
Be the first to leave a review.