Бекир‑Салиевата пещера край село Господинци
В землището на село Господинци, само на няколко километра северно от Гоце Делчев, зее входът на Бекир‑Салиевата пещера – подземно царство, известно още като Римска дупка и Древният рудник. Макар да е една от сравнително малките пещери в района, тя впечатлява с историята си на стара минна галерия и с все още непроучените си разклонения
Спелеологическата картировка от 1989 г. отчита дължина 158 м и денивелация –31 м, с вход на 633 м н.в. Паралелна експедиция регистрира по‑скромните 104 м, което подсказва, че част от коридорите остават труднодостъпни или затрупани.Бекир‑Салиевата е типична пропастна пещера, издълбана в бял мрамор, като около една четвърт от кухините ѝ са оформени от човешка ръка – следа от добива на хематит и лимонит още в античността
Навътре в галериите личат ниши, сводовидно разширени от кирка, както и агломерации от ръждиво‑кафяв прах – свидетелство за минна дейност. Локални легенди разказват, че тук са се укривали хайдути, а рудата е била карана с мулета по стар път към Месчиците край Места. Същите тези предания обясняват и защо местните я наричат „Салова дупка“ – на името на някогашен собственик на земята.
По данни на Българската федерация по спелеология в пещерата са наблюдавани единични екземпляри прилепи през пролетта, но няма установени колонии. Поради вертикалните отвеси (до 18 м) и влажните наклони навътре, достъпът изисква алпийско въже и стълба; в момента няма стационарна екипировка.
Бекир‑Салиевата няма защитен статут, а входът ѝ не е ограден. При последни посещения спелеолози сигнализират за битови отпадъци и попаднали вкаменени гуми – типична картина за „непопулярните“ пещери. Ограничаващ фактор за масов туризъм са и вертикалните пасажи; пещерата е по‑скоро терен за добре екипирани изследователи, отколкото за групи с фенерчета.
Местното кметство обмисля проект за оформяне на интерпретативен маршрут „Пътят на желязото“, включващ пещерата и близката римска крепост при с. Господинци. Идеята е входът да се обезопаси, а част от изкуствените галерии да се превърнат в малък минен музей. Подобна инициатива би съчетала културно‑исторически туризъм с опазване на подземното наследство.
От Гоце Делчев по пътя за Банско се отбива към Господинци; след моста над Малешевската река се хваща горски път (ок. 1 км) до малка поляна, където започва маркирана пътека към пещерата. Заради стръмния терен и опасността от падащи камъни препоръчителни са каски, челници и водач с опит в едновъжовни техники.
Важно: Преди посещение се консултирайте с местния спелеоклуб; подземните каверни са красива, но крехка система. Спазвайте принципа „Не оставяй следи“ – в Бекир‑Салиевата всяка хвърлена опаковка тежи с векове.
Be the first to leave a review.