Мистичните Родопи: Където вярата твори чудеса- стотици в търсена на изцеление
През изминалите нощи, мистичните Родопи засвидетелстваха непреходната сила на народните вярвания и способността на древните традиции да събират хора в търсене на здраве и духовно утешение
Мистиката на Родопите за поредна година събуди древното вярване в чудодейната сила на лечебни извори. В нощта между 5 и 6 май стотици хора се стекоха към различни свети места в планината, водени от надеждата за изцеление и благодат.
Най-много поклонници за поредна година се събраха край Момчилград. Според местните предания, в тази конкретна нощ водата, извираща от скалите на връх Дамбалъ, придобива магически свойства, способни да лекуват широк спектър от заболявания – от говорни дефекти до двигателни проблеми. Мястото е почитано както от християни, така и от мюсюлмани от Балканския регион, тъй като 6 май е сакрална дата и за двете религии.
Християните честват Гергьовден, а мюсюлманите – Хадърлез, празник, символизиращ благоденствието и идването на лятото.
Вярващите извървяха пеша стръмния път до лековития извор. Някои пристигнаха още преди свечеряване и прекараха нощта под открито небе, очаквайки полунощ. Според легендите, в този час дъбовата гора около върха започва да издава необичайни звуци, което се приема като знак за настъпването на Хадърлез.
С настъпването на нощта родители събуждат децата си и ги потапят в малките басейни, изградени край скалите. Този ритуал се извършва с вярата, че ледената вода, осветена от силата на извора и закриляна от светиите – свети Георги за християните и Хъдър и Иляз за мюсюлманите – ще донесе здраве и изцеление.
Преданията разказват за случаи на излекувани неми и проходили обездвижени след досег с тази вода.
Традицията за почитане на лечебната сила на водата на 6 май е жива и в крумовградското село Черничево. Там също съществува извор, известен като Ликото вризче, който привлича вярващи от различни религиозни общности. Подобни ритуали се провеждат и в община Черноочене, където местното население спазва обичаите, предавани от поколения.
Изследователят Георги Кулов отбелязва, че вярата в чудодейната сила на този ден надхвърля религиозните граници, превръщайки 6 май в празник, който обединява различни етнически и религиозни групи в региона. Той подчертава, че почитането на светците на тази дата е разпространено в цялото Източно Средиземноморие.
Друго значимо място в Родопите, което символизира това религиозно единство, е дървената джамия на 7-те девойки в село Подкова.
Уникалната ѝ конструкция, изградена без нито един пирон, е свидетелство за силата на общността и вярата..
Be the first to leave a review.