Анализатори закопаха Доган, краят е близо

Пред Пеевски стои въпросът за качествена кадрова селекция, която да уплътни така нареченото ново начало с нов подход, нови нагласи, нова етика в политиката

Институтът за стратегии и анализи (ИСА) публикува политическия си анализ за събитията в България, в Европа и в света през месец април 2025 година под заглавие: Светът е Тръмп, в България – стабилизация на кабинета „Желязков“.

ПРЕЗИДЕНТЪТ – СИЛНА РЕТОРИКА И СЛАБИ МЕСТА
ГЕРБ – ЛИДЕРСКАТА РОЛЯ НА БОРИСОВ В УПРАВЛЕНИЕТО СЕ УПЛЪТНЯВА
„ВЪЗРАЖДАНЕ“ – ДЕМОНИЗАЦИЯ НА ПРОТИВНИЦИТЕ
ДПС – НОВО НАЧАЛО – ФАКТОР, ОТ КОЙТО ЗАВИСЯТ РЕШЕНИЯТА
БСП – БАЛАНС МЕЖДУ ИЗТОКА И ЗАПАДА
ЕВРОПА Е НЕПОДГОТВЕНА ДА ДЕЙСТВА КАТО КОЛЕКТИВНА ВОЕННА СИЛА

Ето и кратко резюме от основните изводи и прогнози: 

Българският политически живот провокира появата на поредния парадокс, който го характеризира – докато подкрепата за правителството намалява като брой депутати в Народното събрание, стабилността на властта изглежда се увеличава.

Случващото се прилича на политически фокус, но той има своите причини в особеностите на политическата ситуация във вътрешен, а и във външен план.

БЕЗ РИСК ЗА ПРАВИТЕЛСТВОТО

Риск за правителството не възникна заради ясно декларираната подкрепа от страна на Делян Пеевски

Тежестта на всички, които подкрепят партията-мандатоносител и правителството, расте. И на малките БСП и ИТН, и на ДПС – НОВО НАЧАЛО.

Нито една от трите политически сили в управлението няма интерес да напусне правителството поне до края на тази година.

При ГЕРБ водещият мотив за това е влизането на България в еврозоната да стане част от нейния актив. Приемането в еврозоната е последният етап на пълното интегриране в Европа и Борисов едва ли ще пропусне този шанс сега, когато страната ни отговаря на критериите.

Ако има трус, който да осуети приемането, то той ще има външен импулс. Консолидацията на партиите във властта около приоритета е налице, като и две от опозиционните сили стоят плътно зад целта „България в еврозоната“.

100-ТЕ ДНИ НА НЕУСПЕШНИ ВОТОВЕ

През стоте си дни правителстото показа, че устоява на политически натиск, а това се вижда ясно от неуспешните вотове на недоверие.
Те по-скоро бяха поискани, защото бе ясно, че няма да минат. И при двата вота е наличен втори план на задкулисни и неартикулирани интереси.

България се управлява от ново за българския преход правителство. То не прави резки политически движения, като в същото време в някои сектори се предприемат значими промени (например образованието или пенсионната реформа).

Кабинетът изглежда концентриран върху експертното, полезното, технократското, въпреки че, погледното през слуващото се в Народното събрание, напрежението остава високо.

Целта страната ни да влезе в еврозоната, като водещите политически сили осигурят стабилност през редовен кабинет, дава увереност и спокойствие на изпълнителната власт.

Нов тип премиер има и в лицето на Росен Желязков.

Вероятността от нови избори може да нарасне тогава, когато обществото преодолее умората от изборите, на които бе подложено през последните четири години. Или в резултат на събития тип „черен лебед“, тоест, невъзможни за прогнозиране.

ИСА предупреждава, че недоволството в българското общество остава високо, разочарованието на гражданите от елита не е преодоляно. Този стаен гняв може да намери публичен израз, както се видя от протестите по повод трагедията със Сияна или провокирани от жестокостта над животни.

Очакванията на българските граждани също са от нов порядък. Те са свързани настоятелно с нормализация и хуманизация на живота в България.

ОПОЗИЦИЯТА Е НЕОБЕДИНИМА

Докато опозицията е разединена, риск за правителството няма. Вотът, който обещава ПП-ДБ, не просто няма да мине, но е много вероятно да не бъде подкрепен от останалите опозиционни партии и дори да не може да бъде внесен. 

Опозицията е необединима. Взаимодействие на ПП-ДБ с някоя от националистическите формации ще бъде наказано жестоко от нейните избиратели.

Шумът, партийният егоизъм, който се разгръща на парламентарния терен, самоцелните действия на политическите сили работят срещу парламентарната демокрация. Във времена на турбуленции рискът от промяна на модела – в президентска република или дори връщане на монархията – ескалира.

Според ИСА са налице маневри, които допускат хипотезата, че има сили, заинтересовани от подобна смяна.

Скандалите около Наталия Киселова ерозират шанса тя, като председател на Народното събрание, да наложи друг тон в парламента и да дисциплинира депутатите.

БОТАШ – СЛАБОТО МЯСТО НА РАДЕВ 

Радев пропусна шанса да се изяви на политическата сцена под формата на партиен лидер. Обречен на неуспех ще е евентуален негов политически проект дори и след изтичане на мандата му.

Слабото място на Радев се нарича „Боташ“. Критиките му към опонентите се разбиват в този сюжет. Критиките към опонентите му се разбиват в този сюжет.

Темата за договора, който сегашната власт се опитва да предоговори, изнервя президента.

ЛИДЕРСКАТА РОЛЯ НА БОРИСОВ БЕ ПЛЪТНА ПРЕЗ ТОЗИ МЕСЕЦ

ГЕРБ за първи път управлява като водеща партия в коалиция на малцинството. Фактът, че партията на Борисов се справя и в новата ситуация, със сигурност ще доведе до прилив на самочувствие на структурите, а и на лидера Бойко Борисов.

Колебанията на Борисов, които ИСА отчете през март, изглеждат преодолени. Опити за дистанция от правителството не се долавят.

ППДБ – В КАПАН, КОЙТО ИМ НОСИ ЩЕТИ

ПП-ДБ са като в капан, от който не могат да излязат, а всяко движение им носи щети.

Те не гласуват заедно с опозиционните „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“ при вотовете на недоверие с обяснението, че чакат конвергентния доклад и не искат разклащане на управлението сега. Но по-скоро е вярно, че те не гласуват с трите формации, за да не бъдат обвинени (образно казано), че общуват с лоша компания.

Реално обаче с техните гласове и позиции се размива границата между управляващи и опозиция, а това не допринася до положително развитие на демократичния политически процес. Уговорките, които правят, остават неразбрани.

ПП-ДБ бяха против статуквото, но управляваха заедно с него. Бяха против Пеевски, но обсъждаха с него конституционните промени. Искат санитарен кордон, а могат да пускат есемеси. В опозиция са, но дават шанс на правителството.

Постоянните заплахи, които отправя „Възраждане“ за край на българската държава, води до обезценяване на аргументите. Радикалната реторика, насаждането на страх без да се предлага цялостна алтернатива се превръщат в това, от което „Възраждане“ се опитват да предпазват – в риск и заплаха за обществото, държавата и нацията.

Насъскването на гражданите срещу Конституционния съд подкопава устоите на държавата.

С действията си

ДПС- НОВО НАЧАЛО ПРОМЕНЯ ТРАДИЦИОННОТО РАЗБИРАНЕ ЗА УПРАВЛЯВАЩИ И ОПОЗИЦИЯ

Партията се опитва да извлече позитиви от нестандартната политическа роля, която играе, и на този етап успява.
Уплътнява се и ролята на Делян Пеевски като фактор, от когото зависят решенията на редица проблеми.

Подкрепата за „Желязков“ от страна на формацията на Пеевски е легитимна и официална.

ДПС – НОВО НАЧАЛО се движи по актуалния тренд за укрепване на консервативните възгледи като контрапункт на неолиберализма, който доминира в десетилетията след Втората световна война.

Продължава успешният поход на ДПС – НОВО НАЧАЛО в страната, като структури от традиционните за Движението региони се присъединяват към стратегията за ново начало на региона, инициирана от Пеевски.

Фракцията около Доган продължава да губи опора в местната власт, докато ДПС – НОВО НАЧАЛО привлича кметове, общинари и влиятелни кадри.

Прогнозата ни е, че отливът от ДПС-Доган ще продължи. Пред Пеевски стои въпросът за качествена кадрова селекция, която да уплътни така нареченото ново начало с нов подход, нови нагласи, нова етика в политиката. Старото трябва да бъде филтрирано, за да излезе формацията на нов път.

ДПС – НОВО НАЧАЛО наистина изглежда, че ще бъде нещо ново, докато ДПС – Доган е обърната много назад. Нещо повече – основателят на ДПС не вижда своята вина за края на партията.

ДПС – Доган е изчерпан като лидерство. В същото време не се забелязват млади лица с харизма или с организаторски талант, които да изправят партията.

Обезсилен е не само Доган, а „митът Доган“.

Най-стабилната партия от времето на прехода вече умира и това се случва със съдействието на Доган. С нахлуването в сарая в „Бояна“ и принудителното му извежданет от там Доган написа реквиема за своята партия.

Излизането на фракцията на Доган от рамките на мнозинството зад „Желязков“ не предизвика смут, още по-малко трус.

Партиите от управляващата коалиция сякаш посрещнаха решението с облекчение. Това показва, че хората около Доган влязоха във формата със слаби карти и необмислени очаквания. Това доведе до разочарования на всички, които се надяваха, че формацията е политически жизнеспособна.

БСП СЕ ФОКУСИРА ВЪРХУ УПРАВЛЕНИЕТО

БСП се фокусира върху управлението, като работата на нейните министри става част от портфолиото на партията.

Акцент са социалните аспекти на политиката, както и гарантирането на баланс между Изтока и Запада, което се развива и на ниво парламент, и на изпълнителна власт.

В БСП, по редица причини, консервативният елемент е налице, а разширение на социалната база може да се получи през засилване на държавността и на институциите, през защита на социалните и на гражданските права.

Протестите, които случаят „Сияна“ отключи, увлякоха всички граждани, които не са съгласни с имитациите на промени и на управленска активност.

Гражданите губят битката за справедливост, но в моменти на силна емоционална вълна те демонстрират, че имат сили да се съпротивляват на примирението, рутината, арогантността на управлението, на пасивността и липсата на компетентност.

Националният мащаб на протестите показа, че обществото е травмирано емоционално, а търпението е на прага на взрив.

Случаят се разви в контекста на регионални протести (заради пожара в Кочани, РСМ, жп-катастрофа в Гърция, падането на козирка на жп-гара в Сърбия) и това бе още един фактор, който стресна и мобилизира институциите.

Управляващите овладяха недоволството.

ИСА предупреждава обаче, че ако и сега бъдат направени промени на пожар само с пиар цел, сегашните действия на властта ще бъдат отчетени като дразнител. Като искрата, която може да подпали гражданите.

Няма друга държава в Европа, където движението по пътищата да е толкова хаотично, стресиращо за всички участници, с толкова много нарушения и травми.

Идеята на образователното министерство за задължителен предмет „Добродетели и религии“ предизвика полемика. Според ИСА сблъсъкът между светското и религиозното изглежда изкуствен. Възраженията, че през православието ще навлиза руско влияние, са крайни.

През последните години възпитателната функция на българското училище бе забравена. То сякаш произвеждаше потенциални емигранти, потребители на стоки и социални мрежи.

Амбициите това да се промени трябва да бъдат подкрепени. Ценностната ориентация на българското образование трябва да намери своето място в училищата.

При промяната на света с безпрецедентни темпове успех ще имат страните, които е адаптират към динамиката и положат национално усилия, за да се впишат адекватно в него. Развитието на високите технологии и изкуствения интелект нямат алтернатива и това може да е повратна точка на малки страни като България, но с потенциал в тази сфера.

Всички водещи политически лица и фактори трябва да се дистанцират от егото си – било то персонално или институционално свързано, и да работят в тази посока. Редовното правителство е предпоставка за рязко нарастване на интереса към България – като инвестиции и проекти, а концентрацията на кабинета върху експертната страна на управлението улеснява този процес.

Източник: epicenter.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search