От Прибке до Менгеле: Аржентина разкри „мръсната тайна“ и лекотата, с която е укривала нацистите

Снимки: Getty

Вчера бяха публикувани 1850 документа

Той пристига в Аржентина с параход през 1949 г. с бежански паспорт от Червения кръст, използвайки псевдонима Хелмут Грегор. Седем години по-късно безупречно облеченият германец с характерна усмивка се чувства достатъчно удобно да помоли местната полиция любезно да използва истинската му фамилия в личната му карта: тогава той става известен като Хосе Менгеле.

Документи, подробно описващи това искане, са част от стотици, публикувани онлайн от аржентинското правителство в понеделник, много от които потвърждават отдавна известна мръсна тайна – лекотата, с която висши нацисти, включително д-р Йозеф Менгеле, познат на целия свят като „Ангелът на смъртта“ от Аушвиц, са живели в Аржентина след Втората световна война.

Публикуването им допълва обещанието, направено през февруари от президента Милей, че ще повдигне завесата, с която аржентинските правителства дълго време са крили нивото на помощ, която техните предшественици са предоставяли на военнопрестъпниците.

Публикувани са около 1850 документа – те са смесица от полицейски и разузнавателни досиета, както и стотици изрезки от вестници. Повечето от официалните документи бяха разсекретени през 90-те години на миналия век, но до тях беше почти невъзможно да се стигне, тъй като бяха достъпни само с предварителна уговорка в една определена стая в сградата на националния архив. Сега всички те могат да бъдат видени от всеки онлайн.

Един от документите е споразумението, подписано от президента Менем, за екстрадиция на Ерих Прибке, член на Гестапо и командир на SS, който бяга от британски военнопленнически лагер в Италия през 1946 г., преди да се отправи към Аржентина през 1948 г. с документ за пътуване, издаден от Ватикана.

Той е живял в градчето и ски курорта Барилоче в Патагония, преподавайки в немскоезично училище близо половин век до екстрадицията си през 1995 г. Той е съден и осъден в Рим за участието си в клането на повече от 300 италианци, но е излежавал само домашен арест. Винаги е настоявал, че просто е изпълнявал заповеди. Умира през 2013 г. на 100-годишна възраст.

Друг архив описва подробно залавянето и разпита през 1960 г. в провинция Буенос Айрес на германец, известен под името Валтер Флегел. Той дълго време е бил заподозрян, че е Мартин Борман, личният секретар и изпълнител на Адолф Хитлер, който изчезва безследно в последните дни на войната. Аржентинските полицейски досиета показват пръстови отпечатъци само от едната ръка, което допълнително засилва съмненията, тъй като Флегел е с ампутиран крайник. В крайна сметка обаче следата се оказва напълно невярна. През 1998 г. генетично изследване на череп, открит в Берлин, потвърждава, че истинският Борман се е самоубил близо до бункера на Хитлер през 1945 г.

Има и няколко досиета по случая на Адолф Айхман, друг офицер от SS и един от архитектите на Холокоста, който е живял в Аржентина от 1950 г., като в крайна сметка е работил като началник на отдел за Mercedes Benz в Буенос Айрес. Той е заловен от елитен екип от израелски агенти на Мосад и Шин Бет през 1960 г., които го упояват и го извеждат тайно от страната, преоблечен като стюардеса на търговски полет на Ел Ал. Той е съден в Йерусалим през 1961 г. и екзекутиран на следващата година.

Досиетата показват, че аржентинското правителство не е било наясно с никакъв заговор за залавянето на издирвания мъж. Един документ от 1963 г., маркиран като „строго поверително и секретно“ и адресиран до отдела за външни работи на аржентинската разузнавателна агенция, отбелязва, че вдовицата на Айхман, Вера, която е присъствала на процеса му и е била убедена, че съпругът ѝ ще бъде освободен, тихо се е върнала в Буенос Айрес с полет на Lufthansa. Тя е била посрещната от приятели и семейство „без инциденти“, се казва в него.

Началникът на кабинета на Милей, Гилермо Франкос, заяви, че освобождаването на архива е започнало, защото „няма причина да продължи да се крие“.

dnes.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search