Под една или друга форма системата на делегирани бюджети се прилага в българската образователна система вече две десетилетия.

МЪЛНИЯ В ТОП ПРЕСА: Училище- фантом?! Къде са учителите от ОУ „Братя Миладинови“ село Елешница и как се харчат парите за тях?!

Въпреки че ОУ „Братя Миладинови“ село Елешница  предоставя информация за своя бюджет, липсата на данни за учителския колектив и процеса на възлагане на обществени поръчки представлява сериозен дефицит на прозрачност.

Финансирането на системата на образование често става обект на политическия дискурс в България. Обикновено се изтъква, че настоящата система на делегирани бюджети води до недофинансиране на училищата в малки общини, ниски заплати за персонала и неравенства между големите и малките училища. Последният систематичен преглед на предизвикателствата в сектора, изготвен от Херчински и Хербст (2008), установява, че прилаганата отскоро система на делегирани бюджети не е достатъчно гъвкава, отделните групи общини, ползвани за основа на финансирането са хетерогенни, а финансирането е несигурно заради централизираното определяне на стандарти и измененията от година на година. От друга страна обаче, те посочват, че като цяло стойностите на разходните стандарти са подходящи за общините и сферите, за които се отнасят.

Под една или друга форма системата на делегирани бюджети се прилага в българската образователна система вече две десетилетия.

От 2005 г. насам (с постановление на МС от 2004 г.) се въвежда финансиране на база брой ученици, като се предвижда ежегодно да се залагат различни стандарти, които зависят от вида училище и паралелка, но не и от вида община, в която училището е разположено. Общините получават средствата за образование, които след това разпределят според броя ученици и разходния стандарт, приложим за съответните училища, според отделни, специфични формули, които вземат предвид и някои материални обстоятелства на конкретните училища . Паралелно обаче съществува и отделна формула за финансиране на заплатите в сектор „Образование“, но за нея ще ви разкажем в друг материал. Тук ще ви разкажем, че преразпределяне на средствата, определени чрез ЕРС, се извършва на общинско ниво, по формули, определени от отделните общини.

Общото правило е, че общините са задължени да разпределят 80% или повече от отпуснатите средства според броя ученици по разходния стандарт, за който са отпуснати, а останалите до 100% – по преценка на настоящите потребности на училищата. Общините си запазват и правото да отпускат допълнителни средства от собствения си бюджет, ако има причина за това. Във формулите на отделните общини могат да влязат много и различни фактори – от структурата на училището по класове и паралелки, през броя ученици от етническите малцинства и извънкласните дейности до вида отоплителна система, ползвана от училището. Съществуват и някои ограничения – недопустимо е включването във формулите, например, на броя преподаватели в училищата или нивото им на професионална квалификация.

Сред функциите на общините е и да анализират резултатите и да извършват финансов контрол над дейността на училищата. След като средствата са разпределени към училищата, тяхното разходване е в компетенциите на директорите и училищната администрация. Те имат право да определят размера на разходите по различните направления, както и да пестят част от отпуснатите им средства за инвестиции, разбира се налице трябва да има и пълна отчетност, а такава в ОУ „Братя Миладинови“ село Елешница- липсва.

А прозрачността е ключов принцип в управлението на всяка публична институция, включително и образователните. Законовите изисквания ясно регламентират каква информация следва да бъде публично достъпна на уебсайтовете на училищата, за да се гарантира отчетност и информираност на обществото. Въпреки че ОУ „Братя Миладинови“ в село Елешница, община Разлог, предоставя информация за своя бюджет, съществуват сериозни пропуски по отношение на други съществени аспекти, а именно информацията за учителския колектив и процеса на възлагане на обществени поръчки.

Съгласно нормативната уредба, училищата са задължени да публикуват данни за своя ръководен състав, бюджета и училищния колектив. Докато информация за бюджета на ОУ „Братя Миладинови“ може да бъде открита на уебсайта, липсата на данни за хората, които пряко отговарят за обучението на децата, е очевидна. Информация за броя на учителите, тяхната квалификация и професионален опит (без да се нарушават лични данни) е важна за родителите, които искат да имат ясна представа за педагогическия екип на училището. Тази прозрачност е предпоставка за изграждане на доверие и сътрудничество между училището и общността. Защо тази ключова информация остава скрита?

Не по-малко важен е въпросът за прозрачността при разходването на публични средства, особено когато става въпрос за значителни инвестиции.

ОУ „Братя Миладинови“ е бенефициент на такива инвестиции– през 2020 г. е изградена нова отоплителна инсталация на стойност 50 000 лв., а през 2017 г. е реализиран проект за ремонт на покрива и санитарните помещения. Въпреки че тези подобрения са безспорно важни за учебната среда, на уебсайта на училището отсъства всякаква информация за процеса на възлагане на тези обществени поръчки. Поредицата от въпроси, които възникват, е тревожна: По чие решение са инициирани тези проекти? Какви са били критериите за избор на изпълнители? Проведени ли са обществени процедури и как са протекли те? Кои са фирмите, изпълнили тези значими ремонти, и какви са били стойностите на договорите? Липсата на тази информация поражда сериозни съмнения относно прозрачността и отчетността при разходването на публични средства. Обществеността има право да знае как се управляват парите на данъкоплатците, особено когато те се инвестират в образователната инфраструктура.

Както писахме и по-горе, прозрачността на училищната дейност е наложителна, особено по отношение на човешкия ресурс и финансовото управление.

В сайта на ОУ „Братя Миладинови“ липсва информация за броя на учителите, които работят в училището. Тази липса на информация поражда въпроси как се разпределят средствата, предназначени за заплати на педагогическия персонал. Без ясен списък на учителите и тяхната заетост, обществеността не може да прецени адекватно дали отпуснатите средства се изразходват ефективно и прозрачно.

Според информацията за изпълнението на делегирания бюджет на училището към 31.12.2024 година, публикувана на сайта, са отделени средства за транспортни разходи на учители в размер на 3304 лева, а за ученици – 7367.76 лева. Тази информация е част от финансовата отчетност на училището, но липсва контекстът за броя на учителите, които ползват тези средства.

В заключение, въпреки че ОУ „Братя Миладинови“ село Елешница  предоставя информация за своя бюджет, липсата на данни за учителския колектив и процеса на възлагане на обществени поръчки представлява сериозен дефицит на прозрачност. Призоваваме директорката на училището и съответните контролиращи органи да предприемат незабавни мерки за публикуване на пълна и актуална информация за учителския състав и всички обществени поръчки, реализирани в училището. Пълната прозрачност е не само законово изискване, но и ключов фактор за изграждане на доверие, отчетност и ефективно управление в името на качественото образование на децата.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search