Вместо нови сондажи – цялото село полива с питейна вода, а системата вече изнемогва. Местните: „Не сме против вилите, но нека има мяра!“

Попови ливади: Лятото идва с опасност от воден срив заради строителния бум и поляните на баровците

Попови ливади се готви за горещо и сухо лято, но тревогите на местните вече са ледено студени – водната инфраструктура на селото е на ръба заради строителния бум и разрастващия се брой нови вили. Мрежата е проектирана за далеч по-малък капацитет, а днес не смогва да обслужи всички новодомци, строителни обекти и… безкрайно зелените полянки около всяка по-луксозна порта.

Вместо модерни сондажи и собствени системи за напояване, „баровците“ използват ценната питейна вода за поливане на моарави за им е хладно и зеленко, точно когато селото посреща най-много гости през лятото. Резултатът – спадане на налягането, непредвидени режимни графици и недоволство сред постоянните жители.

„Не сме против новото строителство и вилите, хубаво е, че районът се развива, но има граница! Ако всеки ползва вода за градина като че е хотел на морето, няма да остане и за пиене“, коментират за Топ Преса стари жители на селото.
Опасенията са, че ако тенденцията не се промени и собствените нужди на местната общност не се защитят, Попови ливади може да влезе в хроничен воден дефицит съвсем скоро. Частни решения – като изграждане на сондажи и събиране на дъждовна вода – вече стават топ тема на разговори между съвестните съседи.

Докато институциите и инвеститорите спорят кой е „на черешата“, местните отправят призив:
Да има модерно строителство, но с уважение към природните ресурси – и към хората, които наричат Попови ливади свой дом.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search