Банско подменя минералния водопровод към банята в Добринище

Община Банско стартира реализацията на дългоочаквания проект за подмяна на стария водопровод, захранващ с минерална вода обществената баня в Добринище.

Проектът, наречен „Извършване на текущ ремонт на тръбопроводи за минерална вода, захранващи Минерална баня – гр. Добринище“, обхваща цялостна подмяна на остарелите тръби в три отделни участъка.

Новите съоръжения ще бъдат изпълнени с полиетиленови тръби с фабрична топлоизолация, което се очаква значително да подобри ефективността и надеждността на водоснабдяването към банята.

Подмяната ще обхване: 110-метров участък между сондаж 2 и банята; 65-метров участък между КЕИ 2 и банята; 80-метрова отсечка между събирателната шахта към КЕИ 3 и сградата на банята.

Ремонтните дейности ще бъдат извършени в рамките на съществуващия имот, който обхваща площ от 16 876 кв.м, без промяна на трасетата и диаметъра на тръбите, което според възложителя гарантира минимално въздействие върху околната среда.

Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) – Благоевград вече се е произнесла, че проектът не подлежи на задължителна Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).

Най-близката защитена зона – „Река Места“, отстои на повече от 2 км, а теренът попада извън границите на мрежата „Натура 2000“. Въпреки това, екоинспекцията си запазва правото на ново произнасяне при промяна на параметрите на инвестицията или други нововъзникнали обстоятелства.

Гражданско напрежение и настояване за прозрачност Въпреки че проектът цели да реши дългогодишния проблем с недостига на минерална вода, жителите на Добринище продължават да изразяват сериозни опасения относно управлението на банята.

Напрежението ескалира още миналата година, когато община Банско създаде специално общинско дружество за стопанисване на съоръжението. Това доведе до създаване на гражданска инициатива за защита на банята и събиране на подписи срещу приетите решения.

Едно от основните искания в последните подписки, внесени в Общинския съвет преди два месеца, бе за осигуряване на по-широк достъп до банята за възрастни хора и ученици.

Гражданите остро протестираха срещу решението пенсионерите и учениците да могат да ползват евтини билети само два пъти седмично – мярка, възприета като дискриминационна и лишена от социална чувствителност.

Още едно ключово настояване на жителите е по време на ремонтните дейности по подмяната на водопровода да бъдат допускани представители на местната общност, които да следят за спазването на срокове, качество на материалите и прозрачност при изпълнение на проекта.

Очаквания и следващи стъпки Проектът по подмяна на тръбопровода е ключова стъпка към решаването на хроничния проблем с недостига на минерална вода в обществената баня. Според експертите, новите тръби ще намалят загубите и ще осигурят по-стабилен дебит.

Въпреки това, доверието на гражданите остава разклатено и възстановяването му ще изисква не само технически, но и управленски решения, отчитащи реалните нужди на местната общност.

Жителите на Добринище очакват не просто приключване на ремонта, а нов модел на управление – прозрачен, социално отговорен и насочен към запазване на банята като обществено благо, достъпно за всички.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search