Село Балдево: Древна земя, съхранила духа на борбата и вярата
Посещението на Балдево е пътешествие във времето, което ни позволява да се докоснем до древни цивилизации, да съпреживеем трагични моменти от историята и да се възхитим на устойчивостта на човешкия дух.
Сгушено в сърцето на Западните Родопи, недалеч от живописните брегове на река Места и благодатните минерални извори на Долни бани, се намира село Балдево – място, където ехото на древна история се преплита с горчиви спомени за борба и съхранена през вековете вяра. Още преди хилядолетия тази земя е привличала човешки живот. Свидетелство за това са откритите край селото тракийски могили – Пишльова тумба и Тумбите, както и останките от тракийски селища, разпръснати в местностите Манастира, Колибищата, Костадин и Свети Илия. Сензационно откритие край Пишльовата тумба разкрива богато погребение на тракийски вожд, включващо бойна колесница, изящна статуетка на бог Пазител, бронзови конски сбруи и железни бандажи от колелата – безценни артефакти, които днес ни потапят в мистериите на древната тракийска цивилизация.
Но историята на Балдево не е само за древни царе и мистични ритуали.
Историята на селото е белязана и от трагични събития, белязали завинаги паметта на местните жители. През април 1903 година селото става арена на жестоко сражение с турската войска, в което намират смъртта си 58 комити и местни жители, бранещи родната земя. Османската армия не пощадява никого, извършвайки безмилостни издевателства над християнското население. Символ на майчината саможертва остава Ружа Маркова, загинала от турски куршум, опитвайки се да спаси своето дете. В пламъците на пожара изчезват завинаги цели 12 фамилии, а опожареното до основи село остава белег за страданията на един народ. Всички загинали намират вечен покой в гробището на Балдево, където и до днес поколенията се прекланят пред тяхната памет.
Въпреки тежките изпитания, духът на Балдево остава несломим.
Историческите сведения от края на XIX век свидетелстват за неговия български характер. Стефан Веркович през 1889 година отбелязва 52 български къщи, а Георги Стрезов през 1891 година описва селото като трудолюбиво, с плодородна земя, българска църква „Св. Димитър“ и училище с двайсетина ученици. Статистиката на Васил Кънчов също потвърждава изцяло българския състав на населението.
Патриотизмът на балдевци намира израз и в участието им в борбата за национално освобождение. При избухването на Балканската война през 1912 година четирима смели мъже от Балдево се отзовават на призива за свобода и стават доброволци в Македоно-одринското опълчение: Ангел Георгиев Щурков, четник в четата на Георги Мяхов; Никола Ст. Гюрнев, също част от четата на Георги Мяхов; Фанчо Алексов, също от четата на Георги Мяхов; и Стефан Георгиев (1889 – 1913), който се сражава в Трета рота на Пета одринска дружина и трагично загива в Междусъюзническата война на 9 юли 1913 година. Тяхната смелост и патриотизъм са пример за поколенията, а имената им остават завинаги свързани с борбата за национално обединение
Символ на съхранената вяра и българщина в Балдево е възрожденската църква „Свети Димитър“.
Построена през 1882 година и осветена на 23 октомври 1883 година, тя е обявена за паметник на културата. Според местно предание, християните от селото спасяват детето на местния бей, а в знак на благодарност той съдейства да бъде отредено най-хубавото място за изграждането на християнски храм.
Архитектурата на църквата представлява трикорабна псевдобазилика с галерия от южната страна и по-късно пристроена камбанария. В интериора впечатлява профилираният и рисуван иконостас със сцени от Шестоднева и икони, изписани през 1884 година от анонимен зограф. Вътрешното пространство е разделено от две колонади, а централната подова плоча е украсена с двуглав орел и надпис, свидетелстващ за благочестието на дарителите. Дървеният касетиран таван, с централно изображение на Христос Вседържител, допълва усещането за духовност и величие.
Днес, село Балдево е тихо и спокойно място, съхранило своята автентичност и природна красота. Миналото му обаче е неизменно вплетено в настоящето, напомняйки за силата на духа, борбата за свобода и непреходната стойност на вярата.
Посещението на Балдево е пътешествие във времето, което ни позволява да се докоснем до древни цивилизации, да съпреживеем трагични моменти от историята и да се възхитим на устойчивостта на човешкия дух. Днес, за съхранението на тази богата история и за просперитета на селото неуморно се грижи кметът на Балдево, г-жа Илиана Гюрнева, чиято всеотдайност към църквата и селото е пример за местната общност.
Be the first to leave a review.