Забравеното село Боржоза: История, легенди и надежда за нов живот

Дълбоко в полите на Южен Пирин, недалеч от град Гоце Делчев, някога се е намирало едно живописно селце, известно под името Боржоза. Днес то е част от миналото – официално заличено от картата, без постоянни жители, но все още живо в спомените на хората и в историите, които се предават от поколение на поколение.

Според местните предания, началото на селото се свързва с двама братя – българи, които, бягайки от османска несправедливост, убиват похотлив бей, който тероризирал местните жени. Те намират убежище в този усамотен край и поставят основите на бъдещото селище, което в по-късни документи е наричано и Драгостин.

В края на XIX век, според етнографа Васил Кънчов, в района, отбелязан като „Боржова чифлик“, живеят около 70 души. Населението е българско, земеделско и животновъдно, с дълбока връзка към природата и традициите.

През 20-и век, особено след Втората световна война, демографските процеси започват да се променят. Младите хора напускат селото в търсене на по-добър живот в градовете. Икономическите трудности, липсата на инфраструктура и ограничените възможности довеждат до постепенното изчезване на населението.

През 2008 година, след като дълго време е било без постоянни жители, Боржоза, заедно със съседното село Средна, е официално заличено като административна единица. На картата остава само споменът.

И въпреки че къщите опустяват, животът в Боржоза не е напълно угаснал. Бивши жители и техните наследници, сега живеещи в Гоце Делчев и околността, продължават да посещават родното място. Те поддържат църквата, чистят пътищата, събират се на празници. За тях това не е просто парче земя – това е коренът, от който са тръгнали.

Наскоро се появиха идеи, че селото може да бъде възродено като част от туристически или културен проект. Един от тях предвижда създаването на етнографски резерват – нещо като „България на длан“, където посетителите могат да се запознаят с традиционния начин на живот, архитектура и обичаи. Тези идеи дават надежда, че дори и без постоянно население, Боржоза може отново да се превърне в място с живот, макар и в нова форма.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search