Цената на безхаберието: Поредно загинало дете! Този път в Кризисен център възложен на Фондация „Български център за джендър изследвания – клон Хасково“

Ненаучната джендър идеология, която се прокарва чрез Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието на жени и домашното насилие /както е официалното название на Истанбулската конвенция/ под маската на благородна кауза, е в дълбоко противоречие с българската конституционна идентичност и обществен морал! Да си знаете!!!

 

Докога ще продължават да умират нелепо български деца? Колко още трупове трябва да има, за да се промени наистина нещо в тази държава? Докога ще се гаврят с живота им? Колко още ще се разминава на виновните, без значение, кои са те?  Колко още деца трябва да  умират по пътищата, от зъболекар или в някой измислен  кризисен център, след „задавяне“? Колко още деца трябва да загинат, за да се размърдат институциите от удобните си столове? Подобни въпроси, засядат като буца в гърлото…И не минават,  стоят си там.. А държавата? Тя от години е в едно  тотално безхаберие, породено от пълна безнаказаност!

Бюрократично безсърдечие

В поредния „перфектен“ български път, според Агенция „Пътна инфраструктура“, загина нелепо 12-годишната Сияна. Детето е станало жертва на пътен участък, за който от години валят сигнали за опасност.  Мастилото от некролога още не беше изсъхнало, когато от АПИ побързаха да измият ръцете си от отговорност.  С впечатляваща скорост, достойна за по-добри каузи, чиновниците изстреляха заключението си – всичко с пътя било наред. Явно смъртта на едно дете не е достатъчен повод да се замислят дали наистина е така?!!

Статистиката крещи, институциите са глухи

Не мина и седмица след нелепата смърт на 12-годишната Сияна, когато  черната хроника на  България отново се увеличи-  6-годишно дете е починало при зъболекарска манипулация в клиника в Пловдив. По случая има и образувано следствено дело под наблюдението на Окръжна прокуратура. От  институциите засега обаче не дават повече информация по случая, изяснявали се причините за леталния изход, а една от версиите е детето да е получило реакция при слагането на упойка.

Какъв ще бъде отговорът? Класическо бюрократично вдигане на рамене и папки със „становища“…

Черната хроника продължава….Момиченце на 6 годинки е издъхнало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград, съобщиха от прокуратурата в Хасково.

Смъртта е настъпила вчера,  понеделник вечерта (7 април), а пристигналите на място медици само са констатирали кончината на детето. Образувано е досъдебно производство за причиняване на смърт по непредпазливост. В сряда се очаква държавното обвинение да даде подробности по случая.

Трагедията бе потвърдена и на официалната фейсбук страница на центъра: „Вчера едно от нашите прекрасни деца в Кризисния център стана звездичка! Почивай в мир, скъпо дете, ние никога няма да те забравим! Ти направи живота ни по-светъл и смислен“, написаха от центъра.

От звеното обаче не уточняват при какви обстоятелства е починало детето, само че е от непредпазливост.

 

 

Причиняване на смърт по непредпазливост обаче от кой? Кой е виновен за поредната трагедия сполетяла невино дете? И тук ли ще се приложи модела на класическото  бюрократично вдигане на рамене, придружено с  папки със „становища“???

Не и този път, редакцията на информационна агенция Топ Преса, няма да го позволи! След наше разследване установихме, че социалната услуга в Кризисния център е външна за община Димитровград.

Тя е възложена на Фондация „Български център за джендър изследвания – клон Хасково“, пише в официалния сайт на общината.

Ненаучната джендър идеология, която се прокарва чрез Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието на жени и домашното насилие /както е официалното название на Истанбулската конвенция/ под маската на благородна кауза, е в дълбоко противоречие с българската конституционна идентичност и обществен морал!

Коя е  Фондация „Български център за джендър изследвания“ (БЦДИ)?

Фондация „Български център за джендър изследвания“ (БЦДИ) е създадена през 1998 г. като независима неправителствена организация, регистрирана по ЗЛС, (ф.д. № 8516/1998). Организацията работи в областта на равенството между половете, насилието срещу жените, недискриминацията и репродуктивните права, като предоставя информация, изготвя изследвания, анализи и проектозакони в тези сфери, провежда кампании и лобира за законодателни промени във визираните области, предоставя обучение и консултации за професионалисти и работи в широка мрежа от организации, публични институции и експерти.

Фондация БЦДИ има клонове в Пловдив и Хасково, както и филиал в Горна Оряховица. През 2001 г. фондацията създаде „Младежка програма, чиято дейност се ръководи от и е насочена към ученици и студенти.

Зад всичко това обаче, се крият други користни цели….Фондацията често е обект на критики и обвинения, че налага „джендър идеология“!

Тези критики често идват от консервативни кръгове и политици, които виждат в дейността на БЦДИ заплаха за традиционните семейни ценности и разбирания за пола.  В този контекст често се споменават теми като Истанбулската конвенция, която БЦДИ подкрепя, и се твърди, че тя съдържа „джендър идеология“.  Присъствието на представители на фондацията в училища и работата им с младежи също предизвикват опасения и критики за налагане на определени възгледи.

Разбира се през годините не е липсвало и участие на политици във фондацията..

Напомняме, че Евродепутатът Петър Волгин преди години обвини bTV, че му е отказала право на отговор във връзка с информация за негово участие в управителния съвет на БЦДИ преди години.  Волгин потвърди, че е бил в управителния съвет преди около 20 години за период от 2-3 години, като по това време фондацията е работила по теми като равно заплащане и равнопоставеност на половете. Той обаче  отрече да е получавал средства за работата си във фондацията и изрази възмущение от начина, по който медиите са отразили случая, твърдейки, че е казана само малка част от истината.

Този случай предизвика дебат в публичното пространство относно връзките на политици с неправителствени организации, работещи по „чувствителни“ теми като джендър равенство Защо ли?

Защото Фондацията продължава да бъде обект на критики и обвинения от консервативни кръгове за налагане на „джендър идеология“.  Тези критики често се свързват с подкрепата на БЦДИ за Истанбулската конвенция и други инициативи, насочени към равенство между половете и борба с насилието.

Защото и до днес, съществуват опасения и критики относно „топлите връзки“ на фондацията с висши държавни органи  и възможността за влияние върху държавни политики в и отвъд България !

Финансиране и прозрачност ли?

Неправителствените организации често са обект на въпроси относно източниците си на средства и тяхното разходване. Защо, ще попитат някои? Просто защото те почти не се разследват. Само понякога се изразяват опасения относно методите, които неправителствени организации, включително и тези, работещи по джендър въпроси, използват за прокарване на своите цели и влияние върху общественото мнение и политиките… И до там.

Че кой ще разследва  близо 20 сдружения, които  получават пари от държавата, за да се борят с домашното насилие?

Напомняме, че през 2023г.  държавата отпусна няколкостотин хиляди лева на близо 20 неправителствени организации (НПО) по програми, свързани с домашното насилие. За целта в държавните бюджети за 2023, 2024 и 2025 г. бяха  предвидени по 450 000 лв.

17 проектни предложения на НПО бяха веднага  одобрени със заповед на министъра от юни 2023 г. А на 14 юли са сключени съответните договори за финансиране на сдруженията със срок на действие 4 месеца. Общата сума на финансиране за тези проекти бе 337 882 лв.

А финансираните НПО са:

  1. „Център отворена врата“
  2. Сдружение „Знание, успех, промяна“
  3. Фондация „Ес О Ес – семейства в риск“
  4. Сдружение „Център Мария“
  5. Сдружение „Алианс за защита от насилие, основано на пола“
  6. Фондация „Център Надя“
  7. Фондация „Център Надя – клон Русе“
  8. Сдружение „Асоциация Деметра“
  9. Сдружение „Младежки форум 2021 – Разград“
  10. Фондация „Български център за джендър изследвания“
  11. Женско сдружение „Екатерина Каравелова“
  12. Фондация„Х&Д Джендър перспективи“
  13. Сдружение „Асоциация Ная“
  14. Сдружение „Център за подкрепа на жени в село Стражец“
  15. Фондация „ДА – Обединение срещу насилието“
  16. Фондация „Фонд за превенция на престъпността – ИГА“
  17. Сдружение „Център за съзидателно правосъдие“

Как обаче на никой не му направи впечатление, че в половината от тези сдружения и фондации,  управителния съвет е в лицето на същите дами и на близки до тях, които са в управителния съвет и на Фондация „Български център за джендър изследвания“?

 

 

Нещо повече, управителката на „Български център за джендър изследвания“ – клон Хасково, където е починало 6-годишното детенце,  Петя Петкова си е основала своя  фондация-  Фондация „Х&Д Джендър перспективи“. Видно от списъка по-горе, и тази фондация е била обект на финансиране….

Гневът на безсилието

„Еднополови бракове“, „децата учат, че са То“… Търпението на хората има граници. Когато загубиш най-скъпото, когато системата те смачка с равнодушието си, когато институциите се крият зад параграфи вместо да поемат отговорност – тогава остава само гневът.  И както историята често ни показва, той рядко остава само на хартия.

 

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search