Сензационно! Болница в югозапада обект на разследване за ОПГ – корупция и злоупотреби на отделения и ръководство!

Разследващите проверяват данни за фиктивни обществени поръчки, завишени цени на консумативи и лекарства, както и за превеждане на суми към офшорни сметки, контролирани от членове на предполагаемата ОПГ.  Парите, предназначени за лечение и подобряване на условията в болницата, са отивали в нечии джобове..

 

Безочливост и възмущение са на път да  разтърсват Югозапада, след като източници споделиха, че една от основните болници в региона е обект на мащабно разследване, свързано с организирана престъпна група (ОПГ), корупционни схеми и шокиращи злоупотреби, извършвани от лица на ръководни позиции и в различни отделения.

Ако се потвърдят първоначалните данни, става въпрос за безпрецедентен удар по доверието в здравната система и по здравето на хиляди пациенти. Източници, близки до разследването, разкриват потресаващи детайли за предполагаемите престъпления, които са се извършвали зад стените на лечебното заведение, където хората търсят спасение и грижа.

Говори се за системно източване на публични средства.

По време на проверката са установени нарушения, включително и на Закона за обществените поръчки. Съставеният одитен доклад, съдържащ резултатите от извършения одитен ангажимент е представен на прокуратурата, с молба за възлагане на финансова инспекция от Агенцията за държавна финансова инспекция. Във връзка с това е образувана прокурорска преписка и в МЗ е постъпило писмо от АДФИ (компетентен орган за извършване на последващ външен контрол по изпълнението на Закона за обществените поръчки и Правилника за прилагането му), с което се предоставя информация, че ще бъде възложена финансова инспекция на лечебното заведение, споделят възмотени още източниците.

Търговия с влияние и „пациентски поток“.

Според тях, има данни за сключване на тайни споразумения с частни лаборатории и други външни доставчици, на които е осигуряван привилегирован достъп до пациенти срещу комисионни. Лекари са били принуждавани да насочват пациенти към конкретни места, независимо от техните нужди и възможности.

Обект на разследване е и рекетирането  на пациенти.

Появяват се все повече сигнали за лекари и медицински сестри, които са изнудвали пациенти за допълнителни суми „под масата“ за извършване на рутинни процедури, операции или дори за осигуряване на по-добро отношение. Животът и здравето на хората са били заложници на алчността.

Сред най-сериозното нарушение е констатираната липса на пациенти, които иначе фигурират в документацията като лежащо болни, както и манипулиране на документация и фалшиви диагнози.

Разследващите проверяват случаи на завишаване на тежестта на диагнози с цел усвояване на по-големи суми от НЗОК, както и за издаване на фалшиви медицински експертизи срещу подкуп. Фиктивен прием на пациенти е сред основните способи за източване на здравната каса Един от начините за източване на здравната каса е чрез записването на пациенти като приети за лечение в болниците, които обаче се лекуват извън лечебното заведение.

Злоупотреби с лекарства и консумативи:

Имало е дори данни за кражба и препродажба на скъпоструващи лекарства и медицински консумативи, предназначени за лечение на пациенти. В резултат на това, болните не са получавали необходимото лечение, а някой е трупал печалби.

Познатата порочна практика на назначаване на „свои хора“ на ключови позиции, също присъствала в скандалната болница.

Разследването е насочено и към практиката на назначаване на некомпетентни, но „удобни“ хора на ръководни позиции, което е довело до хаос, лошо управление и създаване на благоприятна среда за корупция.

Тези разкрития хвърлят мрачна сянка върху цялата здравна система и повдигат сериозни въпроси за контрола и прозрачността в лечебните заведения. Ако обвиненията се докажат, това ще бъде поредният  тежък удар по доверието на обществото и ще покаже, че корупцията може да проникне дори в сферата, където човешкият живот трябва да е над всичко.

Такива случаи, повдигат и поредица от въпроси, като:

Има ли и други подобни болници, упражняващи тези порочни практики?

Ще бъдат ли разследвани и други болници?

Не дойде ли време, порочните практики в болниците да бъдат изкоренени веднъж завинаги, за да може хората да разчитат на здравната система, когато са най-уязвими?

Следете развитието на скандалния случай, който може да се окаже „кутията на Пандора“ за дълго прикривани злоупотреби в българското здравеопазване.

В заключение, ще добавим само едно интервю от 2019г.  на  тогавашният управител на НЗОК Дечо Дечев, който направи скандалните разкрития в национален ефир, а именно,  че доплащанията на пациентите в болниците възлизат на колосалните 4 милиарда лева годишно, или по над 10 милиона лева на ден!

В голяма част от случаите доплащанията обаче са неоснователни.

По думите му тогава,  в държавните и общинските болници редовно се плаща под масата, а в частните – организирано, като се „измислят“ различни допълнителни услуги, които да ги оправдаят. В резултат пациентите доплащат огромни суми за лечението си неправомерно.

Дечев обясни проблема с неясната наредба, която определя какво трябва да покрива една клинична пътека. Тя допуска тълкувания на това какво трябва да се доплаща.

„В частни болници за всеки леглоден се заплаща такса – започва от 70 лв. и завършва на 120 лв. в зависимост от стаята. Тоест, ако престоят е 5 дни – 5 по 100. Шапка за баня, малка паста за зъби, пластмасова четка за зъби и – 80 лв. Дадено е правото всеки да ценообразува както си прецени“, каза управителят на здравната каса. „Не че това не се прави в държавни, главно университетски, болници, но там тези плащания невинаги стават през касата на болницата“, добави той.

Причините за доплащанията в държавните болници са лошият мениджмънт и „затварянето на очите“ при тези практики. С новите законодателни промени, предлагани от Министерството на здравеопазването, в алгоритъма на всяка пътека ще бъде пределно ясно записано какво се покрива и какво не, каза още Дечев. Според него правилният подход е всичко, което не се покрива от клиничната пътека, да остане предмет на допълнителното здравно осигуряване.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search