Депутатите обсъждат вота на недоверие към кабинета, ПП-ДБ и „ДПС-Ново начало“ напуснаха залата

Депутатите обсъждат първия вот на недоверие към кабинета „Желязков“. По предложение на председателя на парламента Наталия Киселова и след гласуване в пленарна зала със 228 гласа „за“, 0 против и трима въздържали се точката стана първа от седмичната програма на Народното събрание. В пленарна зала присъства и министър-председателят Росен Желязков.

Проектът на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет „заради провала на правителството в сектор „външна политика“ беше внесен на 26 март. Той е по инициатива на парламентарната група „Възраждане“ и е подкрепен от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие„. Според правилника за работа на парламента разискванията по проекта за решение за гласуване на вот на недоверие започват не по-рано от три дни и не по-късно от седем дни от постъпването на предложението. Гласуването ще е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията и се очаква да е в четвъртък.

ПП-ДБ и ДПС- „Ново начало“ напуснаха пленарната зала

Веднага след стартиране на заседанието парламентарните групи на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и „ДПС – Ново начало“ едновременно напуснаха пленарната зала по време на дебатите по вота на недоверие.

Още с представянето на мотивите от страна на вносителите, първо ПП-ДБ, а след това и депутатите от групата на Пеевски излязоха от залата.

В момента проруски партии хабят пленарно време в един вот на недоверие в ущърб на националния интерес. Това каза народният представител Надежда Йорданова по време на пресконференция в парламента, на която заедно с колегите си от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) обявиха решението си да не участват в гласуването на вота на недоверие.

Излязохме от пленарна зала, за да изразим много ясно нашата политическа позиция, коментира Йорданова. Ставаме свидетели на спектакъл, в който се спори кой е по-голям приятел на Путин или съответно кой е по-добър имитатор на Орбан. Виждаме зле поставен цирк, където има декори, които поставят България като провинция на Путинова Русия. Това не е националният ни интерес, добави депутатът и заяви, че ПП-ДБ няма да участват в този нелеп цирк, който се разиграва в пленарна зала.

Народният представител Николай Денков допълни, че нито сега е моментът, нито това е поводът, по който трябва да се иска оставка на правителството. Той посочи, че когато дойде подходящият момент, когато България изпълни една от основните си цели, а именно да бъде приета в еврозоната, тогава от ПП-ДБ ще представят аргументите за вот на недоверие, свързани с проблемите с бюджета и проблемите с борбата с корупцията.

Бурни дебати по вота на недеворие

Настояваме за незабавна оставка на правителството и връщане към външна политика, основана на националния интерес, суверенитет, стремеж към благоденствие на българите и подкрепата към всяка мирна инициатива в международен план. Това заяви Костадин Костадинов, лидер на партия „Възраждане“ от името на вносител по време на разисквания вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провала му във външната политика.

Костадинов определи като скандална пасивността на правителството при смъртта на българския служител на ООН капитан Марин Маринов в Ивицата Газа. Вместо да реагира остро, да поиска разследване и да защити достойнството на българската държава, ръководството предпочете тишина и угодничество, за да не засегне интересите на така наречените ни съюзници, заяви Костадинов.

„Това не е политика на суверенна държава, това е тежко предателство и отказ от отговорност към българските граждани. На целия този фон е недопустимо и морално неприемливо значителни средства от държавния бюджет в случай на необходимост да се пренасочват към Украйна, докато социалните системи, системата на образованието, здравеопазването, пенсионното осигуряване остават хронично недофинансирани“, отбеляза Костадинов.

Настоящото правителство приема новосформираните тези на ЕС за налагане на нови санкции срещу Руската федерация и отделянето на средства от националните бюджети за развиване на нов вид отбрана, коментира още лидерът на „Възраждане“. По думите му това е ценностен избор, който ясно показва пълното отчуждение на правителството от проблемите на българския народ. Отказът от суверенна външна политика, липсата на визия за мястото на България за раждащия се нов многополюсен свят, подчинението пред агресивната военна реторика на наши псевдопартньори, икономическите щети от санкциите и пренебрегването на социалните нужди за сметка на наложени отвън, а не продиктувани от българския национален интерес, военни разходи – всичко това не е просто политическа грешка, а дълбок политически и морален провал, каза Костадинов.

„Мотивите на вота на недоверие заради провал във външната политика най-вероятно са навирани от добронамереност, за бъде търсена истината, най-верният път, по който държавата ни да се движи“. Това заяви от парламентарната трибуна министърът на външните работи Георг Георгиев и подчерта, че „трябва да бъдем водени от интересите, силата си“.

„Когато боравим с дипломацията, трябва да боравим с фактите и с официалната истина“, подчерта Георгиев. Той отбеляза ,че по отношение на Украйна сме заели позицията на 140 държави от ООН, на НАТО и Европейския съюз, по силата на волята на хората, които са изпратили управляващите формации в Народното събрание.

„По случая със загиналия в Газа български гражданин Марин Маринов продължаваме да търсим и да настояваме за истината и, когато знаем каква е тя, ще търсим компенсации, извинение, ще бъдем непримирими“, подчерта Георг Георгиев.

Външната политика е материя, в която е нужно национално съгласие, единство, само защото по този начин държавата излъчва сила, стабилност и авторитет, посочи министърът. Благодарен съм, че във външната политика имаме възможност да демонстрираме изброеното, че страната ни има възможност да излъчва сигнали, които се подкрепят от мнозинството страни членки на ООН, партньори от НАТО и ЕС, да е част от тези страни, формирали модерността и глобалността на света, каза Георгиев. По думите му България е част от всичко това. В съвкупност от всички решения през годините имаме позицията на страна, уважавана, авторитетна. България е държава, която направлява и произвежда процесите, а не само се съгласява и подчинява, категоричен е външният министър.

Надявам се гласуването да даде много по-широк мандат на това правителство от мандата, който му е дало управляващото мнозинство по отношение на външната политика, защото тя трябва да се ползва с максимално широко съгласие. Ще призова колегите от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) да се върнат в залата и да гласуват „против“ този вот на недоверие, който цели да спре пълната интеграция на България в ЕС, а защо не и да положи основите за излизане на България от европейското семейство. Това заяви Тома Биков от ГЕРБ-СДС по време на разискванията по внесения вот на недоверие.

Биков посочи, че отсъствието на ПП-ДБ от дебата и от гласуването днес е „разпад на собствената им политическа идентичност“. По думите му от това те ще понесат истински политически щети от своите избиратели, които са убедени в европейската перспектива на България и могат да оценят кое е важно и кое не е толкова важно.

На втория месец от управлението на това правителство е внесен вот на недоверие за провал във външната политика. Външната политика е политика, при която има приемственост. Този дебат има и своята логика – за вота са се подписали три формации, които по принцип помежду си имат конфликти и различия, но въпреки това са събрали подписи да внесат този вот, посочи Биков. По думите му тези формации често заявяват своята позиция против еврозоната, против членството на България в ЕС. Този дебат има основание, защото европейският консенсус, който бе оформен през 90-те години, който беше обществен и политически консенсус, през последните години вече не е консенсусен, отбеляза Биков и посочи, че в българското общество има групи от хора, които не просто имат известни недоволства от определени политики в ЕС, а са против членството на България в ЕС.

Този вот е израз на тази тенденция и може би е време да отворим разговора не просто за това какво отношение взимаме по една или друга политика на ЕС, а изобщо дали мястото на България е в ЕС, отбеляза Биков. Ако онези, които са против членството на България в ЕС, са способни да се обединят, онези, които сме за членството на България в ЕС, очевидно не сме способни да го направим, което между другото е и по-голямата опасност за тази перспектива пред България, отчете Биков.

Той отбеляза, че т.нар. многополюсен свят е „възраждане на имперски импулс“. Тук въпросът е ние къде оставаме в тази огромна външнополитическа трансформация, коментира Биков, направеното по-рано изказване от лидера на Възраждане „Костадин Костадинов“. По думите му европейската перспектива на България е факт заради българските усилия, а не на западните усилия. България се стреми към Европа.

„Присъединяването на България към други цивилизационни пространства е усилие на другите цивилизационни пространства, не на България. От средата на 19 век се стремим към Европа и това са го казали нашите национални герои – Раковски, Левски, Ботев, които са израз на антиимперски импулс“, каза Тома Биков.

Въпросът днес е не толкова какво е свършило правителството за последните два месеца, неговата политика е умерена в рамките на европейския консенсус, в рамките на европейската перспектива на България и затова се оспорва, защото е в тези рамки. По думите на Биков това, което се очаква от тези формации, е българската външна политика да бъде противоположна по всички теми на европейската. Това е искането. На това искане ние няма как да отговорим, защото то не отговаря на нашите разбирания, заяви Тома Биков.

Темата „външна политика“ в момента надали е проблемна за правителството, коментира пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вота на недоверие към правителството. Това, което кабинетът „Желязков“ прави, е това, което и ние мислим като партия – твърда европейска подкрепа, с евроатлантическите партньори и съвместни проекти във военнопромишлената сфера, добави Борисов.

Той посочи още, че условията на ГЕРБ-СДС относно управлението са две – еврозоната и Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ). „Всеки, който подкрепя тези две неща, ще има възможност в зала да ги подкрепя“, каза Борисов и добави и попълването местата в регулаторните органи. Лидерът на ГЕРБ посочи, че тази или следващата седмица ще бъдат гласувани и транспонирани двата закона, които Европейската комисия е искала относно ПВУ, сред които е Законът за личните фалити. Борисов заяви, че така „ще се отпушат двете плащания тази година и шестте догодина, касае се за около 8 млрд. лева“. Всеки, който подкрепя тези наши решения и този наш път, е добре дошъл, добави Бойко Борисов.

Бойко Борисов коментира, че този, който тръгва да събаря правителството, трябва да може да каже какво ще прави след това и как ще се справи с „дупката“ в бюджета, която е над 18 млрд. лева. По думите му данъкът добавена стойност (ДДС) се запазва на сегашните нива само за да могат да бъдат събрани парите за пенсии и заплати. „Няма кеш в държавата“, заяви той. Борисов добави, че „след четири години служебни правителства закопахме дъното“.

„ПГ на МЕЧ подкрепи и се подписа под искания вот на недоверие от „Възраждане“, без да влияе по никакъв начин върху неговите мотиви. МЕЧ не иска напускане на ЕС и НАТО, но иска отстояване на отговорна българска позиция в тези съюзи“, заяви от парламентарната трибуна лидерът на МЕЧ Радостин Василев.

По думите му външният министър Георг Георгиев „страда от логорея – част от шизофренията и маниакалните състояния и се характеризира с изключително много празнословни думи и с удоволствие слуша глупостите, които говори“.

„Повече от 15 години България няма реална външна политика и това е свързано с началото на управлението на Бойко Борисов. Обществото ни няма и много осъзната външнополитическа цел“, посочи още Василев.

Според него, това правителство няма „ни най-малка представа как да управлява България“.

dariknews.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search