Три Родопски общини на път да потънат в боклук, а гневът на жителите расте с всеки изминал ден! Кой ще поеме отговорност?
И какво се получава? Общинският бюджет „отделя“ пари за поддръжка на чистотата, жителите на три общини в Родопите плащат своите данъци, а в замяна получават хаос и мизерия? Кой ще поеме отговорност за препълненото депо за твърди битови отпадъци в Мадан?
Три Родопски общини на път да потънат в боклук, а гневът на жителите расте с всеки изминал ден. Сигналите не спират да заливат редакционната ни поща – препълнени контейнери, разпилени отпадъци по улиците и мизерия, която е станала част от ежедневието във всички села на общините Мадан, Златоград и Неделино . Вместо чистота и ред, все по-често се срещат гледки, които подкопават всяка надежда за нормален живот в тези населени места. А виновниците? Те сякаш са потънали в мълчание и бездействие!
Оправданието? То е, че Регионалното депо за твърди битови отпадъци в Мадан, обслужващо общините Мадан, Златоград и Неделино, е пред изчерпване на капацитета си. След като преди две седмици депото беше временно затворено поради достигане на максималния си обем, местните власти , чак сега били изправени пред сериозно предизвикателство – къде да депонират отпадъците, докато се реализира разширение или изграждане на нова (поредна) клетка.
Според кмета на Мадан Фахри Молайсенов, след анализи и изчисления, извършени с експерти от Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ), е установено, че депото има капацитет да поеме отпадъци още 6-7 месеца. Тази нова информация дала на общините допълнителен период за търсене на устойчиво решение. В момента на депото продължават да депонират и трите общини от Регионалното сдружение – Мадан, Златоград и Неделино. Въпреки че миналата година е обявена обществена поръчка за разширяване на депото, изпълнителната фирма работела без осигурено финансиране, а дейностите се покривали единствено от отчисленията на трите общини.
А след тези 6-7 месеца от достигане на пълният капацитет на депото ? След това боклук и върху боклука, друг боклук?
Заради усложнената ситуация, общинските съвети в Мадан, Златоград и Неделино проведоха извънредни заседания, за да обсъдят варианти за временно решение. Основните дискутирани точки включваха: пренасочване на отпадъците към други депа, като вариантите са депото в Смолян, което обслужва общините от Регионално сдружение „Теклен дол“, и депото в Кърджали.
Кметовете на трите общини планират среща с министъра, на която ще настояват за бързо разглеждане на внесения миналата година проект за разширение на депото.
Междувременно, какво трябва да направят хората? Да продължават да подават сигнали, които остават без отговор? Да чакат ли още седмици или месеци, докато ситуацията стане неуправляема? Къде са институциите, къде са отговорните лица, които трябва да контролират и санкционират подобни небрежности? Защо изчакаха да се запълни капацитета на депото? Всички си задаваме тези въпроси, но отговорите липсват. Вместо това, виждаме как безхаберието и липсата на контрол от страна на местната власт води до все по-сериозни последици за хората.
Общинските съвети решиха да подготвят документи за кандидатстване по процедурата „Рекултивация на регионални депа“, чийто краен срок е 15 април. По програмата са предвидени 59,7 млн. лева, като общините могат да получат до 101 лв./кв. м площ за рекултивация на депото.
Кметовете на трите родопски града настояват за бързо одобрение на проекта за разширяване на депото, който се оценява на около 1,5 млн. лева. Според тях, ако финансирането бъде осигурено навреме, изграждането на нова клетка ще започне преди депото да достигне критичния си капацитет.
Според експерти ситуацията изисква спешни мерки, тъй като липсата на адекватно решение може да доведе до сериозни екологични и социални проблеми за жителите и на трите общини.
А какво се случи с компостираща инсталация и инсталацията за предварително третиране на битови отпадъци, проекта за които през 2019г. бе за над 9 милиона лв.?
Напомняме, че на 13 май 2019г. бе направена първата копка на проектиране и изграждане на компостираща инсталация и на инсталация за предварително третиране на битови отпадъци на територията на Мадан, за общините Мадан, Златоград и Неделино.
Инсталациите бяха изградени на Регионално депо за Твърдо битови отпадъци гр. Мадан в землището на с. Шаренска, община Мадан. Теренът с площ 8410 кв. м. е собственост на община Мадан. Инсталациите по проект трябваше да заработят до май 2020 г., като трябваше да обслужват над 27 500 жители.
С реализирането на проект и изграждане на инсталациите, трите общини трябваше да осигурят устойчива система за управление на отпадъците, намаляване количеството им и съответно до спиране на бъдещото покачване на таксите за смет.
Стойността на проекта бе малко над 9 милиона лв., в това число безвъзмездна финансова помощ от близо 6 милиона и 700 хиляди лв. и съфинансиране малко над 2 милиона и 200 хиляди лв.
Строителните дейности включваха изграждане на инсталация за компостиране с капацитет от 2063 до 2100 тона /годишно.
Проектът се реализира по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.”, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз и Държавния бюджет на Република България.
Днес, фактът, че депо, обслужващо три общини, е достигнало пределния си капацитет, е ясен индикатор за липса на дългосрочно планиране и предвиждане на нуждите. Би трябвало много преди критичната точка да бъдат предприети конкретни стъпки за разширение или търсене на алтернативни решения.
Забавена реакция при назряващ проблем, както и информацията, че депото е било временно затворено преди две седмици, сигнализира за забавена реакция от страна на управляващите. Вместо да се чака последният момент, е трябвало да се действа проактивно при първите сигнали за изчерпване на капацитета.
Защото, ако проект за разширение е внесен, но все още не е одобрен, това повдига въпроси за ефективността на комуникацията и лобирането от страна на местната власт пред съответните министерства!
Време е отговорните институции да се събудят и да направят нещо конкретно. Хората заслужават повече от мълчание и безразличие. Те заслужават да живеят в чиста среда, без да се страхуват от мизерията и здравословните рискове, които тя носи със себе си.
Местната власт имат едно ясно и недвусмислено задължение – да осигурят чистота и ред в тези общини. Време е да спрат оправданията и мълчанието. Време е да се предприемат конкретни мерки за решаването на проблема. Стига толкова! Жителите на общините Мадан, Златоград и Неделино вече не могат и не трябва да търпят това.
Be the first to leave a review.