В Професията на инженера ученето никога не спира
Велика Аршинкова е магистър по електроника и старши инженер по дизайн на интегрални схеми в Melexis с 11 години опит. Тя е работила с всички технологии в компанията, придобивайки задълбочена експертиза. Освен това е ментор в Melexis Academy, където подпомага професионалното развитие на младите инженери.
Велика, защо избра да се развиваш в тех сектора?
Завърших факултета по електронна техника и технологии в Технически университет – София. Докато работех по дипломната си работа за бакалавър, открих своята страст към топологичното проектиране, което беше част от заданието. За мен това се превърна в увлекателна игра, от която не исках да се откъсна. Година по-късно станах част от лятната практика на Melexis и осъзнах, че тази „игра“ има още по-интересни нива – и желанието ми да продължа само нарасна.
Какъв е пътят до Senior позиция? Какви качества трябва да притежава човек и има ли такива, които трябва да придобие?
В началото най-важното беше да съм упорита, да не се отказвам. На тези неща ме научи университета. Бях жадна за знания. В Мелексис работят изключително опитни колеги, които са много кооперативни и отворени към предаване на знанията си. Откраднах занаята от тях, но трябваше да работя върху меките си умения. С времето, бях част от много екипи. Срещите с различни хора, работата с различни технологии и различни фабрики, ме изгради като специалист. Към днешна дата и аз предавам знанията си на младите инженери в моя екип.
С оглед на динамичната среда в технологичния сектор трябва ли човек да се усъвършенства, да учи постоянно?
В професията на инженера, ученето никога не спира. Сферата е изключително динамична, технологиите се променят. Интересен ми е всеки нов прочит на професията. Аз съм ментор от четири години на студенти, които завършват или са току що завършили. Всеки ден научавам по нещо ново от тях в програмите, които използваме за проектиране.
Кои са източниците, които следиш и откъде черпиш нови знания?
За специализирани знания в областта на топологичното проектиране се информирам от различни материали от Cadence, както и от по-неформални канали – LinkedIn дискусии и подкасти, които представят новостите по достъпен начин. Обичам да обменям опит с колеги, да уча от реални проекти. В Мелексис имаме хоризонтална линия, в която участват layout инженерите от всички представителства на фирмата. През нея си споделяме много новости, които пряко засягат работата ни.
На 10-ти април ще споделиш своите умения по време на 4-тото събитие от поредицата Engineering Talks на тема „Техники при топологично проектиране на аналогови схеми“. Може ли да повдигнеш завесата? Защо е добре да се присъства на това събитие?
На 10-ти април ще разгледаме ключови техники за топологично проектиране на аналогови схеми, като ще се фокусираме върху предизвикателствата и добрите практики в процеса. Ще обсъдим как правилното оформление влияе върху производителността на схемите и кои са най-честите грешки, които могат да компрометират дизайна.
Събитието е чудесна възможност, както за навлизащи така и за опитни инженери, защото с колегата Филип Филипов, Analog Design Engineer, ще представим реални примери и подходи, които могат да се приложат на практика. Освен това, Engineering Talks не е просто лекция, а място за обмен на идеи и знания в професионалната ни общност. Очаквам с нетърпение да се срещнем и да дискутираме заедно! Осигурете своето място като се запишете тук.
Be the first to leave a review.