По принцип има изиск­вания,  колко вода е длъжна да остави всяка конкретна ВЕЦ след водохващането, но само по принцип. Авторитетни уче­ни отдавна алармират за неблагоприятните ефекти от построените там ВЕЦ, но кой да ги чуе? Става дума за твърде много пари и връзки.

Схема в Пирин! МВЕЦ „ЛЪКИ“ и как се точат пари през фондове!

Хидроенергийният потенциал за изграждането на МВЕЦ в България отдавна е изчерпан, но интересът към строителството им не секва. Защо?

 

Батакът с малките водноелектрически централи, сътворен преди години, не може да бъде изгазен и до днес. Тогава видни нашенски бизнесмени подушиха келепира от навлизащата мода на „зелената“ енергия, а услужливите управници побързаха да ги обслужат. Така раздаването на разрешителни за изграждане на този вид съоръжения достига своя пик по времето на Тройната коалиция, факти които Топ Преса ви е разказвала неведнъж. Темата с полузаконността на преобладаващата част от  водноелектрически централи у нас припламва периодично, но по неясни (поне за обществото ) причини „угасва“ много по- бързо.

Проблемът всъщност е, че  повечето ВЕЦ-ове са изградени  върху  държавна собственост (разположени  в коритата на реките, но тези корита по всички правила и закони у нас са публична държавна собственост)  без отстъпено право на строеж и доказателствата за това се търкалят с години из чекмеджетата, както на изпълнителната власт, така и на правозащитните институции.

Преведено на обикновен български език, почти няма случайни хора собственици на ВЕЦ-ове, там всички са политически обвързани фигури по някакъв начин, близки до партиите и на практика наблюдаваме процес, при който нашите институциите не просто се обезличават, но биват използвани само да узаконяват злоупотребата с обществени ресурси.

Как Югозападните ВЕЦ-ове нанасят тежки екологични поражения на пиринските реки, докато собствениците пълнят джобове с щедри субсидии за „зелена“ енергия е доказвано неведнъж! Но за съжаление, резултат- няма! А последиците за околната сре­да от този дохо­доносен бизнес са плачевни.

Не е лесно да се обясни как малка ВЕЦ уврежда окол­ната среда. Първата асоци­ация е за заоблени перки, задвижвани от водата и оползотворяващи естестве­ната енергия, създавана от течението: само екологични талибани биха били против. Но използваната технология е съвсем различна от горна­та идилична картина. За да се гарантира редовно водо­подаване и да се увеличи напорът на водите, реките се улавят в тръби някъде над ВЕЦ и се запращат към тур­бините. Ако собственикът е нетърпелив да си избие ин­вестицията, цялата река се „канализира” и рибите, съв­сем буквално, остават на сухо.

По принцип има изиск­вания,  колко вода е длъжна да остави всяка конкретна ВЕЦ след водохващането, но само по принцип. Авторитетни уче­ни отдавна алармират за неблагоприятните ефекти от построените там ВЕЦ, но кой да ги чуе? Става дума за твърде много пари и връзки.

Какъвто е и случая с МВЕЦ „Лъки“.  В уеб сайт, който е разработен като съвместна инициатива между Сдружение „Балканка“  става ясно,  че след осъществена последна  проверка от сдружението е констатирано следното:  „Посещението е от 25.07.2021г. водохващането е разположено на границата на Национален парк Пирин. Водохващането попада в границите на две защитени зони: – защитена зона „Среден Пирин – Алиботуш“ (BG0001028) – по директивата за хабитатите – защитена зона „Пирин буфер“ (BG0002126) – по директивата за птиците Координатите на водохващането са: 41.623990,23.504380.

Посещението е при нормално ниво за сезона. Централата работи и отнема почти всички води на реката.  Видно от снимките и проложеното видео – реката след водохващането е напрактика ликвидирана.

През „рибния проход“ протичат водни количества в порядъка на 40-50л/с, но стойностите от 67л/с по издаденото разрешително будят сериозни съмнения за нарушение в ЗВ. Нищо не се е променило от предходно наше посещение. Изпусканите през рибния проход водни количества се разстилат по бетонираното корито на реката, след което има нов праг. Нищо не може да премине, а като гледаме състоянието на реката, в нея най-много да е останала някоя друга жаба в локвите…. „Рибният проход“ не става за нищо!“

Дни по-късно, след сигнала, Сдружението получава и официален отговор от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“, в който също са констатирани нарушения.

Огромно впечатление обаче, прави факта, че Йорданка Русева, човекът собственик на  МВЕЦ- Лъки ЕООД , през 2018г. е декларирала, че не е осъществила дейност по смисъла на Закона за счетоводството. А в докладите от проверката, се подразбира, че то не е спирало дейност.

Наред с всичко това, както писахме и по-горе, явно всички собственици на мини ВЕЦ-ове, не са случайни хора , и Йорданка Русева, не е изключение.

От търговският регистър, става ясно, че освен МВЕЦ- ЛЪКИ, Русева е едноличен собственик на капитала в още няколко фирми. Всяка една от които, получили доста голям брой от Държавен фонд „Земеделие“ и от еврофондове.

 

 

Къде са институциите, ще се запитат някои?! Но за съжаление, отговор няма да получите на този въпрос. Ще продължава да отеква само „ехо-то“ от него…

 

User comments

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search