ЗАБРАВЕНАТА ИСТОРИЯ: Царско проклятие затрило Вапцаров
Царско проклятие е тегнело над Никола Вапцаров. Гениалният поет е вярвал, че някаква прокоба рано или късно ще го застигне. И накрая се случва. Това разказваше племенницата на поета – режисьорката Мая Вапцарова, която тази седмица се спомина на 80 лета.
Легенда
В Банско, откъдето е родът на твореца, се разказва една легенда. Според нея бащата на поета – войводата на ВМРО Йонко Вапцаров – е бил приятел с цар Фердинанд от Балканската война. Една хипотеза за тяхното познанство реди, че Йонко е предвождал чета от около 100 души с чин подофицер. В близост до царя гръмнала бомба. От ударната вълна Фердинанд изпаднал в безсъзнание и бил затрупан с пръст. Вапцаров-старши го нарамил и го мъкнал час до медицинския пункт, където му е оказана помощ. Оттам нататък Фердинанд и Йонко станали близки. Царят често гостувал във фамилната им къща в Банско. Има обаче и друга версия, според която Йонко е спасил сина на монарха – Борис III. Каква е истината, никой не се наема да каже, но местни хора докладват, че Йонко после е кредитирал царя със злато, тъй като е бил приказно богат. Той е бил нещо като местния златен принц, седял във венециански мебели, хранил се от Майсенски порцелан с прибори от масивно английско сребро. Оттам тръгнал изразът, употребяван и до днес в световноизвестния ски курорт: „Тук команди царо и Вапцаро“. А откъде е било имането и до днес остава загадка. Има версия, че идва от хайдушко злато. Според други идвало по линия на Медичите, тъй като родът има и такава италианска благородническа жилка.
Визита
Един ден и Йонко решил да върне визитата и отишъл със семейството си в двореца на Фердинанд в София. Тогава малкият Никола заспал на трона. Според суеверията това не било на хубаво, тъй като през Средновековието такова прегрешение се считало за голяма обида и се наказвало със смърт.
На Вапцаров-младши се случила и втора поличба, която в рода му е била разчетена като лош знак. Когато бил моряк във Военноморското училище във Варна, на проверка дошъл цар Борис III. Той поканил Вапцаров в Евксиноград на обяд. Авторът на „Моторни песни“ бил толкова гладен, че изял не само своя хляб, но и по погреша комата на царя, разказваше Мая Вапцарова. Тя говореше и за трета поличба – сякаш подсъзнателно чичо й е знаел, че куршум ще сложи край на живота му. В стихотворението „Имам си родина“ поетът пророчески пише, че все го „дебне враг в ръката с парабел“.
Присъда
По Закона за защита на държавата (ЗЗД)
Никола Вапцаров е осъден на смърт за организиране на подривна дейност по време на война. Разстрелян е на 23 юли 1942 г. Майката Елена ходила да моли цар Борис III да го помилва, но присъдата вече била изпълнена, разказват днес по-възрастни банскалии.
Според местния фолклор лошата родова карма може да е дошла и по линията на дядото Никола, на когото поетът е кръстен. Той избягал от Охрид към днешните български земи, след като убил трима турци и после ги заровил под дъските на фамилната къща. /Телеграф
Be the first to leave a review.