Паметно шествие постави началото на програмата по отбелязването на 152 години от обесването на Васил Левски в Благоевград
То започна от пл. „Македония“, премина през главната пешеходна улица „Тодор Александров“ и стигна до пл. „Васил Левски“, където се извисява бюст-паметникът на Апостола на свободата.
Шествието бе предвождано от барабанчици към Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград и ученици от ПГСАГ „Васил Левски“.
На площада, носещ името на Апостола жителите бяха посрещнати от членове на регионален клуб „Традиция“, преоблечени като четници и издигнали бойни знамена на кръговото кръстовище и паметника, които бяха специално осветени.
По време на церемонията бяха припомнени знакови моменти от житейския път и делото на Дякона.
Паметта на Апостола бе почетена с едноминутно мълчание и падане на колене от всички присъстващи, военният караул на 3-то бригадно командване изпълни команда „Шапки долу“, а родният трибагреник бе сведен в знак на почит. Ученици към театралното студио на ПГСАГ, чийто патрон е Левски, рецитираха „Нужен си ни Дяконе“.
Пред бюст-паметника на Васил Левски бяха положени цветя по повод 152 години безсмъртие. В ритуала участие взеха кметът на Благоевград Методи Байкушев, областният управител Георги Динев, председателят на Общински съвет Антоанета Богданова, военни от 3-то бригадно командване и военно окръжие II степен – Благоевград, представители на храм „Въведение Богородично“, народни представители, общински съветници, представители на учебни заведения, културни институции, политически партии, общественици и граждани.
Церемонията завърши с „Ботев марш“, изпълнен от Биг Бенд – Благоевград.
Община Благоевград благодари на всички, взели участие в ритуала по повод 152 години от обесването на Васил Левски!
Be the first to leave a review.