Слово и природа! Любовта на семейството на Валери Запрянов със село Ковачевица
„Че мога с часове да наблюдавам един влюбен кос, който ме учи. Нито се шегувам, нито преигравам. Един влюбен кос, който ме научи, че можеш да пееш само от любов, не от мъка или от ракия. Пееше сутрин от пет часа, такива трели, такива песни. В момента мълчи. Любимата я няма. Седи той един омърлушен, обикаля, клъвва нещо по земята и не е същият влюбен кос, на който не можеше човек да му вземе думата…“, споделя великия Валери Запрянов в интервю през 2019г., само два месеца след като става пенсионер, любувайки се на село Ковачевица.
Може би, именно това спокойствие и красотата, която излъчва родопското село Ковачевица, карат известният журналист и издател Валери Запранов да стане и официално негов жител през 2022г. . Той е един от мнозината български звезди, влюбен в архитектурния резерват до такава степен, че да стане и собственик на къща в родопската каменна перла. Отделен от светския начин на живот в столицата, Запранов от години се е потопил изцяло в местните нрави и традиции.
В родопското село Ковачевица изобилства от къщи за гости, кръчми има дори арт къща, където интелектуалци от всякакъв ранг да си дават срещи. Запранов обаче се отнася с еднакво внимание както към изтъкнали интелектуалци, така и към местните баби, които са истинска съкровищница на фолклор и малко познати истории, свързани със селото.
В атмосферата на уединение Запрянов възнамерява, да пише там мемоарите си. В това си начинание е възможно да има за първи редактор и консултат, синът си- Христо Запрянов, който също журналистът и част от БФС, или дъщеря си Катерина Хапсали, която също е наследила баща си и е журналист по професия, но и писателка. Именно на нея е творбата „Гръцко кафе“, написана в Ковачевица, където Катерина също като баща си и до днес е горда притежателка на къща там.
Всъщност, дъщерята на Валери Запрянов, в книгата си описва донякъде живота, който е живяла в село Ковачевица с нейния съпруг- гръцкия бизнесмен Полихронис, който загина в автомобилна катастрофа.
Книгата описва, как главната героиня, също като авторката – Катерина, се омъжва за едър и гръмогласен грък, Полихронис, строител на пътища. Имат син – Ахилеас. Бракът, започнал романтично с много любоф – както отчетливо произнася българската дума Полихронис, забуксува в коловозите на отегчението. Катерина, която дотогава е имала успешна журналистическа кариера, се озовава почти сама в къща в Ковачевица. Полихронис пътува много по работа, докато един ден пътят му внезапно свършва – с автомобилна катастрофа. Спомените на Катерина се преплитат с фамилни легенди за опърничави и красиви жени от двете страни на българогръцката граница. Каква част от историята е измислица и каква – истина, при положение, че Катерина Хапсали, позната като журналистка с бащината си фамилия Запрянова, има подобна съдба, знае само авторката, но е едно е сигурно, днес успеха я спохожда навсякъде и е по известна дори от баща си.
Изключително успешен и е синът на Валери Запрянов, Христо Запрянов. Роден е на 1 май 1982 година в Благоевград. Завършва Американския университет в Благоевград. Журналистическата му кариера започва още на 16 години в редакцията на „Меридиан мач“, по-късно пише материали за музика и попкултура в списание „Тема“, а през 2005 година вече е основател и главен редактор на „Тема спорт“. Става и дългогодишен главен редактор на българските издания на „Ескуайър“, „Плейбой“, и „Максим“ и заместник-изпълнителен директор на Българския футболен съюз.
Запряновият род
Запряновият род идва от юг, от земите около Солун. Историята на рода описва дъщерята на Валери Запрянов, Катерина Хапсали в романа си „Гръцко кафе”. В него Катерина пише, че Запрян се вдига като малко дете от село Висока в Егейска Македония, което днес се нарича Оса в Гърция, и тръгва за България, за да избегне турското отмъщение. В началото става обущарски калфа, после прави много собствени дюкяни и има голяма любов с прабаба й Катерина.Години по-късно се ражда внука им- Валери Запрянов.
Валери Запранов е роден е на 12 август 1954 г. в Благоевград. В гарда на Джумаята завършва своето средно образование, след което завършва агрономство във Висшия селскостопански институт – Пловдив през 1979 г. Междувременно се омъжва за ученическата си любов пламнала в прочутата Солунска гимназия в Благоевград- Стела. Живеейки в Пловдив в махала Кючук Париж, се ражда и дъщеря им Катерина, която в интервю споделя, че баща й се шегувал в онези години: „Може да е кючук, но пак е Париж!
Същата година той става редактор във вестник „Пиринско дело“, като по-късно е и завеждащ икономически отдел на вестника, в който работи до 1985 г. С конкурс Валери Запрянов е назначен за редактор във вестник „Работническо дело“, където пише до 1990 г. Журналистът е коментатор и заместник отговорен секретар във в. „Дума“ в периода 1990-1992 г . Валери Запрянов е един от създателите и главен редактор на в. „Стандарт“ до 1995 г. През 1996 г. той е директор на Канал 1 на Българска национална телевизия, след което е главен редактор на сп. „Сега“. На 1 октомври 2001 г. излиза първият брой на списание „Тема“, чийто създател и главен редактор е Валери Запрянов. „Това списание е за хора, които могат да мислят. Много е приятно, когато правиш продукт за подготвен читател. И страшно задължаващо“, казва той. Последният брой на списанието излиза на 1 август 2015 г.
Валери Запрянов е избран за председател на Управителния съвет на Българския медиен съюз на 17 февруари 2012 г. Той е член на Управителния съвет на Българската национална телевизия от 28 септември 2017 до 24 април 2019 г. Избран е през 2022 г. за член на Управителния съвет на Българското национално радио. Той е носител на наградата за журналистика „Паница“ на фондация „Свободна и демократична България“ за поредицата репортажи от обсаденото Сараево „Мръсната война“ през 1995 г.
Be the first to leave a review.