За разлика от други страни в Европа, където продуктите с конското месо са пресекли няколко държавни граници, преди да стигнат в магазините, у нас „аферата” с конско месо си е  имала чисто местен произход.

Аферата „конско месо” по Разложки

Конското месо се е  използвало от хората за храна от хилядолетия. Наред с това някои религии в различни периоди налагат табу върху употребата му или даже забрана. В днешно време конското месо се счита за табу в повечето страни, а и по- добре.

Да, конското месо е богато на протеини, желязо, има ниско съдържание на мазнини и холестерол, на вкус е леко сладникаво, консуматорите го определят като нещо средно между говеждото и еленското месо. Подобно на другите видове месо, конското може да се приготвя по различни начини: да се пече, да се осолява, да се опушва, да се пече на грил, да се влага в производството на различни видове колбаси, даже може да се яде сурово смляно месо – стек тартар. Консуматорите го определят като нещо средно между говеждото и еленското месо. Може би и затова,  много хора трудно биха различили на вкус говеждото от конското месо. Освен това е в пъти  по-евтино в сравнение с говеждото месо.

Закона не предвижда забрана за продажбата на колбаси, в които се среща наличие на конско месо, стига обаче изрично да е упоменато на етикета за произхода му. Масово обаче, дори и етикети няма.  Това поставя въпроса, колко са здравословни колбасите например   при условие, че у нас по принцип регламентирана ферма за отглеждане на коне за месо не е известно да има?! А рекламите за продан на конско месо, са все повече.

Това ни навежда на мисълта, че  бракониерството все повече процъфтява, по последни данни най-вече в Разложко. Именно навръх нова година, арестуваха трима от бандата на Масларе, задигнали над 20 коня за луканка на територията на Разлог.

След оперативна информация за кражба на три коня в РУ-Разлог бе проведена полицейска операция, след което бяха задържани трима мъже заловени на място, където колят конете. Цивилни полицаи бяха обградили незаконната кланица, която се намира в малка горичка в местността „Полето“, до бившия завод за целулоза и хартия край Разлог.
Първоначалната информация сочеше, че  тримата мъже са от ромски произход, като двама са от Разлог, а третият който е по професия касапин е от село Годлево.

По- късно, задържаните  направили пълни самопризнания за извършени от тях кражби на над 20 коня от разложките околия. Импровизирани  кланиците са били отваряни нощем, за да се обработват и транжират животните, а месото пласирали при Масларе и различни цехове за луканки в Разлог. А разследването показа още, че най-често незаконното конско месо е било  предлагано на потребителите като говеждо месо.

Последваха множество  претърсвания на домове и коли ползвани от тримата, както и дома на шефа на бандата с прякор Масларе, където е открито голямо количество конско месо.

Според запознати обаче, случаят е много по- дълбок. Мъж с името Благо Татарски, също бил хванат с крадените коне, но случаят остава потулен. Според други, животновъдът Костадин Коцаков, известен в Разлог като Динко Кaтев, е сред другите най- големи бракониери и търговци на конско месо, но и това до днес не е доказано.

Други спрягат името на фермата на Георги Бележков в гр. Разлог. Според източници,  говедовъдната ферма захранва Еко кланицата на Месокомбинат Разлог, освен с телешко и говеждо, ами и конско.

Бърз поглед на социалните мрежи и онлайн рекламите за продажба на конско месо, ни отвежда към една страница във фейсбук ( От малкия българския производител), която работи именно с фермата на Георги Бележков от Разлог!

Назад в миналото…

Припомняме, че последният грандиозен скандал с конско месо бе 2013 година, когато беше установено, че стотици тонове конско месо, представени за телешко, са били вложени в лазаня, чели и други ястия с кайма. Продуктите бяха реализирани в почти всички страни от ЕС, а началото на скандалът тръгна от Обединеното кралство.

Скандалът с продажбата на конско вместо телешко месо не задмина и  България. Започналото разнищване на аферата стигна до френската фирма „Спангеро”, купувала месо от Кипър, и склад в Германия, откъдето продуктите са тръгвали към други държави в Европа. Тогава ЕК разпореди проверки на продуктите от телешко в цялата общност за евентуално наличие на необявено на етикета конско месо. И обеща да покрие 75 процента от разходите за 2250 проби.

100 проби от България бяха изпратени за изследване в специализирана немска лаборатория. В 8 от тях бе установено наличие на конско месо в саздърма, колбаси и кайма, обявени като изцяло телешки.  Другата добра новина бе, че в „тайно” добавеното конско месо не е открито наличие на фенилбутазон, както и на други нестероидни противовъзпалителни средства, вредни за консумация. Фенилбутазонът е болкоуспокояващо лекарство, прилагано при коне, но забранено за животни, чието месо ще се консумира. По- късно, по данни на Изпълнителната агенция по безопасност на храните у нас, се оказа че близо тон колбаси с конско вместо телешко са били продадени по магазините в България преди разкриване на „аферата”.

В България навикът за консумация на конско месо е изгубен от почти век. За много от потребителите разкритието, че може да са яли конско месо, бе шокиращо. За едни е непоносима идеята, че тези красиви и волни животни могат да бъдат убивани за месо. За други – защото вкусът му им е неприятен. За трети – защото този вкус е непознат и очакват да бъдат неприятно изненадани.

За разлика от други страни в Европа, където продуктите с конското месо са пресекли няколко държавни граници, преди да стигнат в магазините, у нас „аферата” с конско месо си е  имала чисто местен произход. Малко след скандала, излизат и резултатите от взетите проби.

От тях стана ясно, че фирмите произвеждали колбаси с конско, вместо с телешко месо са „Мес-Ко“ със седалище в Петрич, а другата е „Бони“, която се намира в Карлово.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search