Хампарцумян изби рибата с култов лаф в ефир, после шашна с думи за еврото
„Европа с пеперудки и пчелички няма да уплаши света“, категоричен е още експертът
Това беше възможно най-разумната формула. Струва ми се, че се връщаме към някаква нормалност. Според мен кризата ще се разреши от политици, не от технократи. Това заяви в ефира на bTV политологът д-р Ирена Тодорова.
С нея в студиото бе и банкерът Левон Хампарцумян:
„Огъвкавяването на политиците ни тече отдавна и разчита на кратката ни памет. Все пак ние си спомняме какво каза Борисов – няма добро ДПС. За мен в тази иначе разумна и чакана коалиция, от която наистина имахме нужда, все пак има голяма въпросителна – подкрепата на Доган – от къде дойде, на какво се основава и какво следва“, каза журналистът Ива Дойчинова, която бе също в студиото..
„Повече от 2/3 от българите подкрепят съставянето на кабинет. Очаквано е това. Има една голяма умора от политическите избори и една тревожност, че нямаме хоризонт, идеали и цели. Този кабинет ще се занимава не само с техническите проблеми, но и трябва да направи всичко възможно да заздрави социалната тъкан и връзката между хората, защото в последните години виждаме голяма дупка в обществото“, коментира Тодорова.
По думите й на първо място това правителство трябва да се справи с усещането за корупция.
„ИТН и БСП през годините са имали толкова разнопосочни основни принципи, тъй че мисля, че еврозоната вече е свършена работа. По-добре да я завършим, а не поредната шенгенизирана работа, която се влачи през годините. Ние сме задължени да го вкараме, няма къде да ходи правителството. Това трябва да се свърши, да го загърбим и да вървим напред.
Еврото е само измерител на нашия икономически успех. Аз днес както съм метър и 80, в инчове съм на половината, но съм си пак толкова висок“, пошегува се той, а заради това всички в студиото прихнаха в смях особено водещите.
По думите му еврото ще даде много повече възможности на хората, които са икономически активни – „ще имат повече възможности за образование и занаяти и като цяло възможност за по-добър живот„, смята той.
Според него в еврозоната ще влезем от 1 януари 2026 година.
„Боршош е интересно решение за туризма, където преди имахме един тв продуцент. Боршош е човек с визия и може да управлява големи проекти. Търпим обаче крах в полза на Гърция и Турция. Тук трябват смели и големи решения. Като влезе еврото, ще идват повече туристи насам. Иска ми се да сме една сочна торта или вкусна баклава“, заяви Ива Дойчинова.
„Липсва ни разказ и визия. Те липсват, защото партиите са деидеологизирани. Те се ориентират около адхок проблеми и лидерството е ситуационно. Това води до естествения популизъм, който гледаме. Партиите като цяло, освен да стабилизират страната и да удържат максимално дълго този кабинет имат и задачата да се върнат към изконната си роля на политически партии и да отстояват ценности“, смята Тодорова.
„Един от тестовете пред този кабинет, освен еврото, е и изборът на нов главен прокурор, смята тя.
„Светът в момента е в ремонт. Един куп от нещата, които се смятаха за наредени, се оказа, че не са. Самият факт, че Тръмп спечели с такава преднина в Америка, в Германия всички говорят за ултрадесните. На всички им писна от начина, по който нещата са подредени. Когато в Скандинавието токът е 10 пъти по-евтин, отколкото в южните страни.
Идеята е да станем по-ефективни. Няма как Северна Корея, Русия и Иран да произведат повече снаряди отколкото голямата могъща Европа. Европа с пеперудки и пчелички няма да уплаши света“, категоричен е Хампарцумян.
Be the first to leave a review.