Топ Преса: „Митнически порти“ към престъпността? Арестът на Беляшки разкрива зловеща корупционна схема!
Колко дълбоко е проникнала корупцията в митническата система? Дали Беляшки е действал сам, или е част от по-широка мрежа от корумпирани служители? Как е възможно подобна контрабанда да се осъществява „в особено големи размери“ без знанието или съучастието на други служители на високи позиции?
Стряскащата акция в Митница Пловдив, довела до задържането на директора Мирослав Беляшки, не е просто инцидент. Тя е симптом на дълбоко гниеща система, където корупцията може би е пробила дори най-важните държавни бариери. Десетчасовата операция на КПК и Софийската градска прокуратура разкриват зловеща картина на предполагаема контрабанда на цигари в „особено големи размери“ – престъпление, което нанася колосални щети на държавната хазна и подхранва сенчести икономически кръгове.
Сцената беше повече от красноречива: тежко въоръжени служители на ГДБОП и Жандармерия блокираха митническата дирекция, претърсваха кабинети и административни помещения, а паралелно с това – и семейните имоти на Беляшки. Тази демонстрация на сила недвусмислено показва сериозността на разследването и мащаба на предполагаемите престъпления.
В четвъртък прокуратурата официално повдигна обвинение срещу Мирослав Беляшки за длъжностно престъпление. Мярката му за задържане беше удължена до 72 часа, а Софийският градски съд вече разглежда искането за неговия постоянен арест.
Въпреки че официална информация за детайлите на разследването все още липсва, източници, близки до случая, намекват за съмнения за участие на Беляшки в организирана престъпна група. Предполага се, че той е съдействал за безпрепятственото преминаване на контрабандни цигари през митническия пункт, злоупотребявайки със служебното си положение.
Говори се за милионни щети за държавния бюджет, причинени от тази незаконна дейност.
По неофициална информация се проверява съпричастност към контрабанден канал на Никола Николов-Паскал и на народен представител от ПП-ДБ, избран от Пловдив. Никола Николов-Паскал от няколко месеца се укрива от правосъдието у нас в Сърбия. Каналът е бил покровителстван от директора на пловдивската митница, твърдят наши източници.
Беляшки е на поста от година и един месец, назначен е през март 2024 г. от тогавашния директор на агенцията Петя Банкова. Две седмици по-късно тя самата бе арестувана, заедно с баща и син Марин и Стефан Димитрови, които получиха обвинения за, както твърди прокуратурата – връзки контрабандни канали на Паскал.
Тогава Беляшки бе представен като експертът по сигурността. Актът на назначаването му предизвика полемика, тъй като има богат административен опит, но няма специализия в сферата на митническото дело. Коментарите по този повод бяха обвързани с версията, че партията не оставя верните си хора без награда.
А коя е партията и кой е депутатът
Арестът на Беляшки бе усърдно „разчепкван“ в жълто-кафяви сайтове, които откриха кой е въпросният „проверяван“ депутат и даже го посочиха като „свързан с разбития контрабанден канал на Паскал и ареста на Беляшки“. Става въпрос за Йордан Иванов от ДСБ, който е бивш областен управител на Пловдив, избран за наросен представител от областта. А „неопровержимата връзка“ с контрабандни канали на Паскал се състои в това, че някога се е снимал с въпросния Белишки на пубично мероприятие.
Преди спекулациите да се доразвихрят, Йорданов сам реагира – в страницата си във фейсбук. Познавал Беляшки от 2015 г., когато е бил пиар на кандидата за кмет на Реформаторския блок по онова време – Здравко Димитров. Впоследствие „Зико“ стана кмет на ГЕРБ и бе такъв до 2023-а, когато Борисов реши да го замени с Костадин Димитров.
Арестът на Беляшки обаче повдига редица тревожни въпроси:
Колко дълбоко е проникнала корупцията в митническата система? Дали Беляшки е действал сам, или е част от по-широка мрежа от корумпирани служители? Как е възможно подобна контрабанда да се осъществява „в особено големи размери“ без знанието или съучастието на други служители на високи позиции?
Ще стигне ли това разследване докрай, или ще се ограничи само до директора на пловдивската митница? Обществото е свидетел на много подобни акции, които в крайна сметка завършват без значими последствия.
Ако се докаже вината на Беляшки, това ще бъде поредният удар по доверието в държавните институции. Гражданите заслужават да знаят, че хората, на които е поверена охраната на границите и събирането на данъци, работят в тяхна полза, а не в полза на престъпни групировки. Топ Преса ще продължи да следи отблизо развитието на този случай и ще информира своята аудитория за всяка нова информация. Време е държавата да докаже, че има волята и капацитета да се справи с корупцията по високите етажи и да възстанови справедливостта. В противен случай, акции като тази ще останат само поредният епизод в дългата и тъжна сага за проядената от корупция българска държавност.
Be the first to leave a review.