ДТ „Никола Вапцаров” в Благоевград чака 240 000лв.- МК порицава театри надвишили прогнозния си бюджет
Културата в Благоевград може да остане на тъмно и студено?
240 000 лв. дължи Министерство на културата на благоевградския Драматичен театър „Никола Вапцаров“, съобщи председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев и алармира, че забавяне на парите на десетки културни институти заплашва нормалното им функциониране.
„Обикновено в края на годината Министерство на културата приключва със средствата, с които разполага, и отлага плащания за следващата година. Това се случва всяка година и за съжаление е проблем на системата на финансиране на театрите, която трябва да бъде променена“, обясни за медиите директорът на ДТ „Н. Вапцаров Маргарита Мачева и добави: „Ние се справяме, но проблемът е как се справят тези, на които ние дължим тези пари. Става въпрос за артисти на свободна практика, които играят на хонорар в спектаклите на благоевградския театър, на транспортни фирми, с които трупата е пътувала на турнета, на хотели, в които е нощувала… Това са разходите ни за дейност, излиза, че сме некоректни към партньорите си, а не е така. Хубавото е, че министерството изплаща тези средства, макар и със закъснение, а проблемът е, че ние отново трябва да ги изкараме с новия бюджет“, каза Мачева.
Тя посочи още, че за радост актьорите на хонорар играят на добра воля и досега никой не е отказал участие в представление заради неплатен хонорар, макар че биха били в правото си и така да постъпят и да провалят програмата.
„Очаквам, че още преди края на януари ще ни преведат дължимите суми. Отчитаме, че сега ситуацията е усложнена от това, че няма приет държавен бюджет и трябва да работим с 1/12 от миналогодишния. Истината е, че режийните – сметките за ток, вода, са платени, също и заплатите на служителите, т.е. базата все пак е осигурена, без външните услуги. Искрено се надявам до премиерата на „Женитба“ на 15 януари Министерство на културата да ни преведе дължимите суми.“, добави преди дни Мачева.
Какво се случва всъщност?
В същото време на 15 януари, Министерството на културата (МК) посочи в списък държавните културни институти в сценичните изкуства, които към 30 ноември 2024 г. са надвишили полагащата им се по закон субсидия в размер на 120 на сто от прогнозния бюджет и не са имали право на повече финансиране според Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК).
Усвоените бюджетни средства за 2024 г. от държавните културни институти в областта на сценичните изкуства са увеличени с 28 на сто спрямо 2023 г. и са с 64 милиона лева повече от заложените в закона за бюджета. Въпреки лошата финансова дисциплина на ръководствата на тези институции, няма културен институт, на който да не са изплатени декемврийските заплати, в това число и разпределените от директорите бонуси за служителите на някои от тях, казват от МК.
Като бе посочено, че в изпълнение на 100 процента на полагаемата субсидия за 2024 г. към 30 ноември 2024 г. са изплатени на 6 театъра и Драматичният театър „Н. Й. Вапцаров” – Благоевград е един от тях.
Припомняме, че ДТ „Никола Вапцаров“ през годините периодично е бил в сериозни финансови кризи.
През 2013г. тогавашният директор на Драматичен театър “Никола Вапцаров” в Благоевград Надежда Асенова алармира за сериозни финансови проблеми на културната институция.
Като финансовите задължения за 2012г. бяха в размер на 250 000 лева, като тази сума била натрупана преди Асенова да встъпи в длъжност.
През 2012г. се оказа, че Благоевградският театър има и дълг от 140 000 лева към Министерство на културата. Имаше и неразплатени средства от 70 000 лева към творци и фирми, направени през първото полугодие на годината.
Така се стигна, до момента на септември 2015 г. в който институцията имаше задължение от близо 1 млн. лв., а заради липса на пари за една година бяха съкратени 15 души.
Може би, всички тези финансови проблеми, карат ДТ „Никола Вапцаров“, да отдава на търг своите помещения (последния търг бе през март 2024г.), а може би неправилното управление на бюджета на театъра?!
Споменавайки бюджет (и отчет за 2023г. и 2024г. ), няма как да не добавим и това, че такъв за последните 2 години липсва.
Дали всичко това в МК не се случва, за да запълнят преразхода, образувал се заради скандално и неправилно вземаните средства от няколко театъра?
Театрите в Разград и Смолян със сигурност не са единствените грешници, след като стана ясна гигантска за размерите на културния сектор далавера с фиктивни назначения, космически заплати, материално стимулиране и ползването на услуги на външни продуцентски къщи.
Припомняме, че миналата година се разяри финансов скандал с няколко културни институции, които избухнаха с ареста на диригента Левон Манукян, директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. Това се случи, след като бе разкрито, че Манукян фиктивно назначил 60 музиканти и прибирал заплатите им. Подобна схема бе разкрита и в Родопския драматичен театър „Николай Хайтов“-Смолян, тогава ръководен от Румен Бечев. Там се оказа, че директорът е назначил с фиктивни договори 41 души. Бечев бе уволнен на 4 октомври 2024г.. Прокуратурата му повдигна обвинение за длъжностно присвояване на 580 хиляди лева, представляващо особено тежък случай.
Схемата
Разследваните културни институти са сключвали договори за разпространение на представления с външни продуцентски фирми. Според хора от бранша схемата на действие в различните културни институции е сходна.
Театрите получават готов продукт с много популярни артисти или пък такъв, който е изработен на собствената им сцена. Така наречените „мечки” са гаранция за продажба на билети, спектаклите обикалят на турнета, организирани из България от продуцентските къщи, и продават пълни салони. В началото на периода на разследване всички участници в спектакъла са външни на трупата, но след промяната на Методиката за разпределяне на средства по чл.23а от ЗЗРК, се въвежда изискване 50 процента от участниците да са част от трупата. Така се стига и до сценария с назначенията.
За да изпълнят критериите, директорите назначават, а после – когато представлението излезе от програмата – освобождават. Според хора, които са работили в системата, продуцентите получават прихода от продажба на билети по време на гастролите, а театрите – субсидия от Министерство на културата. До средата на 2023 г. субсидията бе за 1 лв. приход от билет МК датира с 3 лв. Таванът на цена на билет бе 20 лв.
Тоест – ако театърът е продал билет на стойност 20 лв., получава още 60 лв. Тези пари бяха актуализирани от юни 2023 г. и базовият компонент за един лев реализирани приходи от продадени билети на собствени продукти стана – от 3 до 4.50 лв. за драматични спектакли, от 3.50 до 5.50 лв. за куклени спектакли и от 8.50 до 11 лв. за музикален продукт за институции като тази в Разград. Минималните размери на посочените суми се прилагат само в случай при недостиг на утвърдените за целта средства от бюджета на Министерството на културата за съответната година. Как тези финансови потоци са преразпределяни, така че да избягат от радара на контролните отдели в МК, тепърва ще става ясно. Със сигурност обаче ще изскачат още сериозни суми и нови продуценти, работещи по схемата.
Be the first to leave a review.