Мелнишкият свещеник Николай за традицията на 17 януари: Търсят изцеление от цял свят в храма на Св. Антоний

Поклонници от цяла България и чужбина ще нощуват за здраве в единствения храм на св. Антоний Велики не само в България, а и в цяла Европа. Той се намира в Мелник – град с богата история, пазещ спомена за 87 църкви и манастири. От 10 години за т.нар. Неврокопски Йерусалим се грижи архиерейският наместник отец Николай Арнаудов. Разговаряме със свещеника за чудесата на вярата в навечерието на големия християнски празник Антоновден (петък, 17 януари).

– Отец Никола, как се готвите за празника на св. Антоний в Мелник?

– Както обикновено – трескаво и с вяра. Искаме всичко да бъде достойно за този голям празник. В момента ме хващате да правим малко подобрения в храма с помощта на един дарител. Слагаме едно червено платно, че да не се вижда толкова гредоредът.

 

Единственият храм в България на Св. Антоний е в Мелник. На чешмата отпред е изписана мисъл на светията: Велик подвиг за човека е покаянието за своите грехове пред Бога и очакването на изкушения до последния дъх.

 Единственият храм в България на Св. Антоний е в Мелник. На чешмата отпред е изписана мисъл на светията: Велик подвиг за човека е покаянието за своите грехове пред Бога и очакването на изкушения до последния дъх.
Телеграф

 

– Каква е църковната програма за 17 януари?

– Негово Високопреосвещенство Неврокопският владика дядо Серафим ще дойде в 17 часа в четвъртък (16 януари), когато ще има вечерно богослужение. С него ще пристигне и хор „Йеромонах Неофит Рилски” към митрополията с диригент Йоанис Папахронис. На другия ден вече в 6:30 започва утринна служба и светата литургия, която е към 5 часа. След това ще има водосвет.

– Откога датира традицията да се нощува в храма за изцеление на различни болести?

– Това е доста древна традиция и датира, откакто съществува и самият храм. В наши дни постоянно си идват хора от цялата страна и от чужбина. А после който, както е идвал, разказва на близки и познати за духовните ползи, получени тука. И така добрата вест за чудесата се разпространява. Слава на Бога мнозина получават изцеление било за стрес, било за нерви или при други просби и проблеми. Хубаво е обаче да се каже, че хората не спят в черквата, а будуват – един вид правят бдение. В миналото може да е било иначе, но сега вече поклонниците си знаят и щом свърши вечерната служба, си вадят православните книги, които си носят и започват да си четат молитви или друго.

– По последни данни на Националния статистически институт 75 390 българи празнуват Антоновден като именици. Тази бройка не е никак малка, но защо от цяла България само в Мелник има храм в чест на този светия?

– Не само в България, а и в Европа. Трудно е да се отговори на този въпрос, защото това касае Божията промисъл. Знаете, че в миналото църква не се е правила току-тъй, който където си иска. Обикновено мястото се е посочвало Свише. Вероятно и тук така е станало – Бог (или светията) се е явил на някой в древността и така е бил наченат градежът. Самото място също не е случайно. Знаете, че в миналото през тези земи е минал Андрей Първозвани. Апостол Павел също, когато е пътувал за Солун, е минавал през Мелник.

 

Мелник – градът на храмовете и виното.

 Мелник - градът на храмовете и виното.
Телеграф

 

И други апостоли също са благовестявали и са покръствали хората в тази част на родината ни. Всичко това е благодат, която не се губи. А това, че тя е осезаема открай време, се потвърждава и по някои устни предания. Ето, имаше една баба, която се спомина на 97 лета. Тя си спомняше как навремето е имало местна жена, която не била добре психически и все е гонела децата с нож. Но само като минела покрай прозорчето на олтара на църквата „Св. Антоний“, се укротявала за месеци.

– Каква е историята на храма и в какво състояние е той?

– За своята възраст църквата е в доста прилично състояние. Според ктиторския надпис е от 1881 година, но може да датира oт XVII или XVIII век. Има едни камъни, които според мен говорят дори за по-ранен градеж. Предполагам, че е от времето на Алексий Слав. Храмът може в началото да е бил личен параклис на деспота и върху него после да е направена самата църква. Само на 20 метра в съседство се намира болярската къща (от XIII век). Иначе в архитектурен план черквата се води еднокорабна базилика.

– А защо св. Антоний е наричан Велики?

– Той е основоположник на монашеството в целия свят. С други думи полага основите братя и сестри да заживеят молитвено в манастири. Не че другите светии са по-малко от него, но заради живота, който е живял Бог, го е надарил с чудни дарби. Една от тях била да лекува с молитва. В ранните векове на християнството (III-IV век) светията се е подвизавал в една пещера като нашия небесен покровител св. Иван Рилски. До ден днешен и пещерата на св. Антоний се пази и почита. Тя се намира в пустинята на Египет. До нея водят 1280 стъпала, които поклонниците катерят. А как е живял там и през какви премеждия е преминал човек може да добие представа, ако прочете житието му. Заради своя праведен живот този Божи угодник се е удостоил със земна слава, а после и с небесна.

Отвън на чешмата на неговата единствена черква съм сложил един надпис, който много добре кореспондира с онова, което св. Антоний е преживял и проповядвал. А именно, че трябва да сме готови за изкушенията до последния ни земен миг. Защото те са през целия ни живот, но дори накрая на смъртния одър сатаната може да ни внуши, че няма Бог. Защото, видиш ли, сме болни и умираме. А това не е така, защото животът тука е само един миг в сравнение с вечността с Бога за православните праведници.

– В храма пазите и една икона на св. Антоний, считана за чудотворна. Каква е нейната история и за какво помага?

– Иконата също стои открай време, поставена на специален аналой. Предполагам, че е дело на местен мелнишки зограф. Едно време Самоков е бил на подчинение на Мелнишката епископия. Самата реликва се вярва, че след молитва дава помощ за всичко от здраве до житейски проблеми. Славата й се носи за невралгии, психични проблеми и въобще за всичко, за което човек пристъпи към нея с вяра и упование в Бога. До ден днешен много хора са минали оттук и с всякаква мъка, да не ви разказвам с какви тежки и сложни болести. Всеки получава според вярата му.

– В България има много бездетни семейства, намират ли изцеление тук?

– За зачеване помага черквата „Св. Зона“ на хълма. Аз не зная някой да е дошъл, да е вярвал и да не се е сдобил с рожбичка. Открай време се почита тука и празникът на 31 август – Полагане Честния пояс на Пресвета Богородица. Църквата в чест на реликвата също е единствената такава в България, както е тази и на св. Антоний Велики.

– Има ли някоя кратка молитвичка за този светия, която може да ни кажете?

– Молитва има, но е дълга. Който иска да я намери и да я каже на Антоновден – все ще има духовна полза, а и не само.

Любомир Старидолски Телеграф

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search