След скандала с хижа „Христо Смирненски“: Присвояват ли се хижи в страната?
За последните 30 години чрез различни схеми от БТС са откраднати стотици обекти, заяви Васил Николов, който е член на Управителния съвет.
Припомняме, че скандал бе отприщен през 2023г., когато според управата на Българския туристически съюз хората, които до онзи момент са стопанисвали хижа „Христо Смирненски“ край язовир Белмекен, са имали именно такива намерения – да я добият по давност и затова е взето решението да се търсят нови стопани. За да не бъде „Христо Смирненски“ поредната заграбена хижа, ръководството на БТС взело решение да я даде на по-коректни стопани, които ще я превърнат в национален център за спортове на открито.
Темата с хижа „Христо Смирненски“ обаче се оказа многопластова. След като дългогодишните домакини бяха скандално изхвърлени от нея по техни твърдения, последва и позицията на Българския туристически съюз (БТС), която твърди, че те не си плащат наема и не искат да работят по определен договор. Нещо повече, тогава БТС изпратиха имейл до медиите, в който твърдяха, че многократно са водили преговори с наследниците, след като дългогодишният хижар- Георги Банев е починал.
От имейла става ясно, че хижата е собственост на Сдружение „Български туристически съюз“ и през 2022 година бил подписан договор за ползване на хижата с фирма „МИГ 79Б“ ООД със съвместната визия за превръщането ѝ в Национален център за туризъм и спортове на открито.
След кончината на хижарят и собственик на фирмата хижа „Христо Смирненски“ реално останала без стопанин.
От позицията на БТС тогава стана ясно, че са проведени срещи с наследниците, но те не искали да се възползват от дяловото му участие в „МИГ 79Б“, поради това че дяловете са обвързани със сериозни задължения към съдебен изпълнител. Те изпратили и официално становище, че не признават договора с БТС, подписан от Георги Банев, и отказват да изпълняват задълженията си по него.
На 18 април 2023 г. в нарочно проведена среща в централата на БТС наследниците на Георги Банев категорично отказаха да влязат в договорни отношения с БТС, категорични са от там.
На 19 април в присъствието на служители на реда и в спокойна обстановка хижа „Христо Смирненски“ бе приета от БТС. В приемо-предаването участвали единствено щатни служители на БТС, които приели хижата от намиращия се в нея служител на „МИГ 79Б“ ООД. Наследниците на Георги Банев пристигнаха на място няколко часа по-късно, като им бе предложено ако имат лични вещи да си ги вземат на момента или в по-късен удобен за тях момент.
Различна бе позицията обаче на наследниците – „Бяхме брутално и според нас абсолютно незаконно изхвърлени от Български Туристически съюз с помощта на 30 „мутри“!“, пише на сайта на хижата във Фейсбук.
„Семейството ни стопанисва хижата от 18 години. Когато е стъпило там тя е била изоставена и полуразрушена. Нямало е покрив, прозорци, врати, вътре са живеели стопански животни. За да се доведе до вид, в който да бъде използвана, е направена огромна инвестиция. В годините са достроявани бунгала, барбекю, изграждани са стаи, изградено е отопление, поставени са слънчеви батерии“, описват подобренията бившите хижари.
По техни твърдения хижата е отдадена за стопанисване на ТД Юндола 1919 и то сключва два поредни 10 годишни договора – единият е валиден до 2027 година. Наследниците твърдят, че проблемите са започнали през 2022 година, когато „се сменили хора на ръководни постове и поискали да вземат хижата“.
Кой крив, кой прав така и не се разбра, но към днешна дата обектът вече е под прякото управление на Български туристически съюз, като към днешна дата, хижата е и с нов стопанин.
Добавяйки и темата обаче, как и дали изобщо се отчитат някъде приходите от нощувките в хижата, неиздаване на касов бон в имитиращото като столова помещение , с чиста съвест можем да кажем, че за БТС и хижарите като цяло важи максимата- ден година храна.
Като за това свидетелстват и множеството коментари за хижата, оставени и при предишните стопани и при сегашните, а именно: зле поддържана хижа, неиздадени касови бележки и безбожно скъпо…
Хижите и БТС
В структурата на БТС са обхванати 180 хижи, 20 заслона, 40 туристически спални и 10 хотела с 13 000 легла. Основен проблем за БТС се явяват неизяснените юридически пъзели около собствеността върху строените през последните 100 години хижи. Те са и причината, поради която има претенции от страна на физически лица, фирми и общини, че тези обекти са станали техни след 1989 г.
На места кметове на общини са актували хижите на БТС като „частна общинска собственост“, въпреки противоречието със Закона за общинската собственост. Областните управители са издавали отменителни заповеди по тези неправомерни общински ходове, поради което редица хижи „висят“ в правното пространство без актове за собственост и ясна система за стопанисване. Неясният или спорен правен статут на туристическите обекти пречи за извършването на належащи ремонти и адаптиране на българските хижи към стандартите на Евросъюза. Като печални отчита БТС случаите, когато известни на поколения български туристи хижи са били „продадени“ от общински кметове и дори от председатели на туристически дружества. Излиза, че най-законната и справедлива правна форма за хижите в България е или държавна собственост, или „споделена“ между БТС и местното туристическо дружество. Установено е, че общините освен отсъствие на правно основание да вземат като свои хижите на тяхната територия, нямат и никакъв опит, кадрови ресурс и мотивация да стопанисват тези обекти, за да продължат традициите на БТС. От юни 2007 г. действа Наредба на БТС за категоризиране на туристическите хижи и прилежащите към тях заведения за хранене, която е утвърдена от МИЕТ. Същественото е, че туристическите хижи са изведени като самостоятелен вид туристически обекти и категоризацията им става от държавния орган (МИЕТ), а не от общините. Експертните групи за проверка на място по хижите включват само представители от БТС, утвърдени от МИЕТ.
Be the first to leave a review.