СИГНАЛ ОТ ТОП ПРЕСА В МО! Как училището в Крибул мами ученици и родители?Не е ли срамота да се краде от закуските на децата???СКАНДАЛНИ ДОКУМЕНТИ!
Финансирането на системата на образование често става обект на политическия дискурс в България. Обикновено се изтъква, че настоящата система на делегирани бюджети води до недофинансиране на училищата в малки общини, ниски заплати за персонала и неравенства между големите и малките училища. Последният систематичен преглед на предизвикателствата в сектора, изготвен от Херчински и Хербст (2008), установява, че прилаганата система на делегирани бюджети не е достатъчно гъвкава, отделните групи общини, ползвани за основа на финансирането са хетерогенни, а финансирането е несигурно заради централизираното определяне на стандарти и измененията от година на година. От друга страна обаче, те посочват, че като цяло стойностите на разходните стандарти са подходящи за общините и сферите, за които се отнасят. Под една или друга форма системата на делегирани бюджети се прилага в българската образователна система вече две десетилетия.
От 2005 г. насам (с постановление на МС от 2004 г.) се въвежда финансиране на база брой ученици, като се предвижда ежегодно да се залагат различни стандарти, които зависят от вида училище и паралелка, но не и от вида община, в която училището е разположено. Общините получават средствата за образование, които след това разпределят според броя ученици и разходния стандарт, приложим за съответните училища, според отделни, специфични формули, които вземат предвид и някои материални обстоятелства на конкретните училища. Паралелно обаче съществува и отделна формула за финансиране на заплатите в сектор „Образование“. Такъв например е проекта „Успех за теб“.
На 27.01.2023 г. е подписан административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05SFPR001-1.001-0001 „Успех за теб“ между Министерството на образованието и науката (МОН) – конкретен бенефициент (КБ), и Изпълнителна агенция „Програма за образование“ – Управляващ орган.
Проектът се реализира по Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+).
Срок на проекта – 60 месеца, но не по-късно от 31.12.2027 година
Общ бюджет на проекта – 151 123 000 лева
Основната цел на проекта е насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за трайното им приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултати.
През 2023г. стана ясно, че общо 1509 училища са одобрени и ще работят по проект „Успех за теб“ през следващите четири години за насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците и за трайното им приобщаване и подобряване на образователните им резултати.
Едно от одобрените по проекта училища е това в село Крибул. Сами по себе си, проектите в училищата са нещо прекрасно, стига обаче да не е просто параван за точене на държавни средства, без да бъдат прилагани иначе начално „замислените цели“ , които за въпросният проект са:
> Подобряване на приобщаващия характер на училищната образователна система с фокус върху учениците от уязвими групи, в това число роми, и намаляване дела на преждевременно напусналите училище;
> Повишаване на мотивацията на учениците за учене и стимулиране на творческите им изяви;
> Изграждане на подкрепяща общност, в която участниците се чувстват приобщени и значими с оглед повишаване активността на учениците от уязвими групи в основното образование;
> Повишаване капацитета на педагогическите специалисти за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, съобразно индивидуалните потребности на всеки един ученик и на непедагогическия персонал, вкл. образователните медиатори, социални работници, помощници на учителя, подкрепящи учениците от уязвими групи и техните родители.
В този ред на мисли, ще ви изредим и дейностите по въпросния проект, преди да преминем към директни въпроси, към директора на училището- Илия Сидеров след апел, отправен към нас от родител на дете във въпросното училище!
Дейностите по проекта са:
Дейност 1. „Повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, вкл. нови в системата учители за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, както и обучения на непедагогическия персонал, вкл. образователни медиатори и социални работници за подпомагане на обучението, в съответствие с одобрени програми за професионалното и кариерното им развитие”.
Г-н Сидеров, вие как повишихте квалификацията на педагогическите специалисти, нови изобщо има ли? Има ли назначени и образователни медиатори и социални работници за подпомагане на обучението?
Дейност 2. „Интензивна работа с родители на ниво училище за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес”
Колко пъти вие г-н Сидеров, поканихме родителите на 13-те деца обучаващи се във вашето училище да участват пълноценно в образователния процес? С какво ги приобщихте?
Дейност 3. ,Допълнителна подкрепа за личностно развитие на ученици със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайно приобщаване в училищното образование.
Има ли такива във вашето училище?
Дейност 4. „Допълнителни обучения за обща подкрепа за достъп и трайно приобщаване в училищното образование. ”
Има ли такива във вашето училище?
Дейност 5. „Провеждане на занимания по интереси, междуучилищни дейности и кариерно ориентиране и консултиране за обща подкрепа в училищното образование“.
Кога за последно вашето училище участваше в междуучилищни дейности?
Къде и как се провеждат г-н Сидеров заниманията по интереси, след като от самата официална страница, става ясно, че това се изразява единствено във: „приготвяне на вкусни здравословни бонбони“, материалните за които са доставени от самите родители, нищо че вие и вашето училище сте финансирани с 3582лв. за тях!
Да не говорим, че в бюджета ви за 2024г. са заложени 1449лв. за безплатна закуска за дежа от 1 до 7 клас. Според вашите изнесени данни това се отнася за 7 деца, от общо 13 обучаващи се във ОУ „Светлина“ село Крибул.
От информацията за изпълнение на делигирания бюджет на училището към 30.09.2024г., става ясно, че са изразходени вместо 1449лв., 1807…или това е близо над 25% над заложеното в бюджета! От къде г-н Директоре, идва тази очеИзвадна разлика?
Не е ли срамота да се краде от закуските на децата?!
Be the first to leave a review.