Шенген падна, оградата на Елидже – не! Ами… държавата на парадоксите сме!
Пътят, водещ към незаработилия Граничен контролнопропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем – Ксанти“, остава затворен и днес, когато страната ни вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство.
Десетки коли се отправиха към пункта още в първия ден от свободното преминаване през българо-гръцката граница, но автомобилите са били спирани от метална ограда, намираща се близо километър преди затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“, алармираха жителите на района.
Според тях, повод за това пътят да е затворен макар и след вече официалното свободно преминаване на българските граждани, от гръцка страна пътят все още е бил на етап поставяне на мантинели и пътна маркировка.
Още в ранните часове на 1 януари 2025г. десетки автомобили се отправили към пункта с надеждата да преминат свободно през българо-гръцката граница, но патрули на „Гранична полиция“ и на Областна дирекция на Министерството на вутрешните работи-Смолян спирали и предупреждавали пътуващите, че пътят е затворен.
Въпреки, че трасето от Димарио до границата е асфалтирано, все още предстояли довършителни работи по поставянето на мантинели и пътна маркировка. Областния управител на Смолян Захари Сираков, поясни, че ограничението на движението е с цел да не се стигне до инциденти, тъй като пътят представлява строителен обект.
„Призоваваме гражданите, с цел личната им безопасност, да не планират и предприемат пътуване през горски и неасфалтирани пътища, които не се поддържат и са труднопроходими. Към настоящият момент, на територията на област Смолян единственият регламентиран път за преминаване на българо-гръцката граница е през ГКПП Златоград. Нека проявим търпение и позволим на институциите и от двете страни на границата да завършат процедурите за откриване на пътната връзка през Рудозем към Ксанти“, каза Сираков по въпроса, като добавя че нямало изрична забрана да се преминава през пункта, но ограничението на движението е с цел да не се стигне до излишни инциденти.
Сградата и съпътстващата инфраструктура ГКПП „Рудозем – Ксанти“ бяха завършени в края на 2021 г., но отварянето на пункта се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна. Поддържането на охрана на зданието на пункта през тези години струва стотици хиляди левове по данни от Областната администрация в Смолян.
ГКПП „Рудозем-Ксанти“ се изгражда съгласно подписаната през 1995г. спогодба за разкриване на три нови гранични пункта между България и Гърция. Пунктът при Рудозем стана реалност с финансиране от Програма ИНТЕРРЕГ V-A Гърция- България 2014-2020. Проектът „Подобряване на трансграничната достъпност“ е с общ бюджет 43,6 млн. евро, като изграждането на пункта и съпътстващата инфраструктура струва над 5 млн. евро. През април 2024г. обектът бе предаден за стопанисване и управление на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) и Агенция „Митници“.
Жители на крайграничното село Чепинци и на общинския център Рудозем очакват откриването на пътя да донесе икономическо съживяване на региона. Представители на по-възрастното поколение приемат по-скептично плановете за свободно пътуване през пункта при Елидже. „От години наред ни лъжат и все се оправдават с гърците, а и твърдяха, че ни пречат австрийците за Шенген. Сега ни пуснаха в Шенген, обаче пак не можем да стигнем“, казва Фахри от Чепинци. Той допълни, че местните жители са много разочаровани от поредното отлагане, тъй като планирали да пият кафе в Гърция в първите дни на новата година. Според Фахри обещанията и плановете за отваряне на пътя към южната съседка през Елидже са от 30 години от зората на демократичните промени. Граничният пункт е един паметник, коментира Мустафа, който също е местен жител. И имат право!
Само преди няма и месец (на 11.12.24г.), след среща на областния управител на Смолян, Захари Сираков, и Христодулос Топсидис – областен управител на Регион Източна Македония и Тракия, бе съобщена дългоочакваната новина, че от първи януари 2025 година трябва да се отвори официално за движение пътя през ГКПП РудоземДимарио и че до края на месец декември 2024г. отсечката до Димарио ще е напълно готова.
Според тогавашните думи на Топсидис в отсечката до Димарио са останали няколко малки участъка за асфалтиране и полагане на маркировка – дейности, които той определи като леки.
Каква всъщност е причината пътя да стои все още затворен, и дали не е просто прехвърляне на топката, няма изявление и от гръцката страна. Няма официално изявление и на какво основание частно дружество чрез въоръжена охрана контролира достъпа на хора (дори пеша) до пункта на ГКПП Рудозем- Ксанти?
Нещо повече, Михаил Камбарев (Родопчанин, предприемач и общественик) в официално питане по ЗДОИ, отправя няколко интересни питания, които ще цитираме тук:
„Относно ГКПП Рудозем – Ксанти. Изпратихме ТРИ питания по ЗДОИ (закон за достъп до обществена информация) с идентични въпроси до: – Агенция Митници – Гранична полиция Смолян – Областна администрация Смолян
Имаме входящи номера и от трите институции! (на снимките) И трите институции за по-малко от 1 час администрираха питанията ни. Споделям, за да знаете, че администрацията на повечето места работи много усърдно.
Продължавам да не разбирам защо от българска страна създаваме ограничения и караме хората да заобикалят, движейки се по гори и полянки, а от гръцка страна няма проблеми.
Сега разбирам, че се пуска неофициална информация, че имало още за довършване. Към всяка от горепосочените институции сме задали официални писмени въпроси дали са имали подобна информация.
Ще проследим изявленията и на гръцката страна, за да разберем от къде идва забавянето след всички изявления, че и двете страни са готови. В допълнение, на 05.01.2025 през Парламента ще бъдат изпратени питания и до: – министър МВР – министър Финанси (агенция Митници е под министерство на финансите) Вече са изготвени питанията (можете да видите в предишната публикация).
Преди 3 години обещахме, че това ГКПП ще заработи.
Тази година съм обещал не само на семействотo в Рудозем, а и на други хора, че лятото ще ходим на море през ГКПП Рудозем – Ксанти.
Няма да спрем с питания, посещения, срещи, преговори, докато не видим движещи се автомобили през Елидже.
Всеки гражданин има право на информация. Можете да използвате изпратените от нас и да се позовете на същия закон и член, ако желаете да получите информация от държавна институция. Бъдете здрави, келеви и непокорни!“
„Ще прескочим ли Шенген“ както се пее в едноименната песен и какво ще се случи с този парадокс, Топ Преса ще продължава да следи. Очаквайте продължение!
Be the first to leave a review.