Една от най- чаканите е планинската вода от каскадата "Доспат - Въча", която трябва да снабдява с вода от Родопите населени места в регионите на Пловдив и Хасково.

Каскадата „Доспат – Въча“- мечтаният неосъществен и до сега воден проект на България

Соцът завеща редица проекти за язовири за питейни води – от Плевен до Бургас, от Пловдив до Шумен, но десетилетия тази инфраструктура се пренебрегва.  Устойчивото засушаване в България ги повдига като тема, но от години политиците основно говорят за нея, адекватни действия, няма. Позната история… в стил 50 години магистрала в строеж (имаме такъв срамен юбилей с днешна дата. На 4 октомври 1974 г. е направена първата копка от изграждането на “ Хемус „. До днес само половината път е изграден).

Една от най- чаканите е планинската вода от каскадата „Доспат – Въча“, която трябва да снабдява с вода от Родопите населени места в регионите на Пловдив и Хасково.

Идеята се ражда през 80-те, но въпреки това остава само на хартия, а същевременно се случва водата например в Брестовица и други населени места да е негодна за пиене. Основната причина каскадата да е мираж е нежеланието на институциите да се ангажират с толкова мащабен проект. Идеята за концесия също е била обсъждана, но отдаването на такъв важен обект на частен инвеститор не стои като опция, потвърждават многократно различните институции.

От 90-те години до днес още два пъти е правен опит да се рестартира – веднъж през 2006 г. и втори път през 2018 г. Първия път предпроектните проучвания са приети и е преминато към изготвяне на идеен и технически проект от американската фирма „AECOM LIMITED-BRANCH BULGARIA“. Проектът е върнат от МРРБ за доработване и отстраняване на технически неточности. Изведнъж обаче се оказва, че се изисква промяна в заданието и изменение на сключения договор. След 12-годишно затишие, през 2018 г., областната администрация в Пловдив провежда последователно две обществени поръчки за предпроектни проучвания. Първата е прекратена, а при втората е избрана израелската фирма „Аш индъстрийз“. Договорът е сключен през август 2019 г. на стойност 350 хил. лв. за срок година и 4 месеца.

В началото на 2021 г. е проведен разширен експертен териториален съвет под ръководство на тогавашния областен управител на Пловдив Дани Каназирева, на който проектът се обсъжда от ангажираните институции. Фирмата изпълнител представя съгласно заданието два концептуално различни варианта за изграждане на съоръжението, но не се избира нито един до тях. Условната стойност на проекта в онзи момент надхвърля 480 млн. лв. И така историята на каскадата спира рязко.

Последно през пролетта на 2023 г., когато пак имаше проблеми в Брестовица, се говореше публично как се тръгва към проектиране, като служебният министър Иван Шишков пое инициативата. Няма публична информация какво се случва оттогава.

Към днешна дата индикативната стойност на проекта за водоснабдяване от каскада „Доспат – Въча“ до Пловдив и Хасково е около 1 млрд. лв. Според различни проучвания е редно той да се реализира с национално финансиране, тъй като това ще е гарант, че няма да има драстично поскъпване на цената на водата. Другите две алтернативи за строеж – чрез концесия или публично-частно партньорство, не гарантират това.

Каскадата „Доспат-Въча

Каскадата „Доспат-Въча“ е водноелектрическа каскада в Западните Родопи, разположена на територията на областите СмолянПазарджик и Пловдив и собственост на Националната електрическа компания. Съоръженията на каскадата са изградени между 1963 и 2010 година.

С площ на водосборната област 2083 km², тя е сред хидротехническите системи с най-голяма сложност в България, с множество комплексни планински деривации, прехвърлящи значителни водни количества между различни речни басейни, главно от басейните на Места и Доспат към този на Въча. Надморската височина на водосборната област варира от 2191 m на връх Голям Перелик до 420 m при язовир „Кричим“.  С обща максимална генерирана мощност от 495 MW каскадата е сред най-големите хидроенергийни комплекси в България.

Каскадата „Доспат-Въча“ включва събирателни деривации, 5 язовира и 2 други изравнителя, 1 помпено-акумулационна водноелектрическа централа и 7 други водноелектрически централи, разпределени в 5 стъпала с по един хидровъзел на всяко от тях.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search