Изобщо съществува ли, екстракта на растението в продуктите, които се предлагат или е обикновен маркетингов трик?

СКАНДАЛ! Двама братя правят луди пари с менте лекарство произвезено уж от защитен вид цвете на Родопите! ФАКТИ И ДОКУМЕНТИ

Аз съм българче. Обичам
наште планини зелени,
българин да се наричам –
първа радост е за мене….

Какво изпитват българите, когато рецитират, едно от най- великите стихотворения на Иван Вазов?

А какво изпитват българите хомеопати, фармацефти, както и всякакви знайни и незнайни  билкари, когато меко казано оскверняват за собствена изгода природното ни наследство?

Нека ви разкажем, за едно митологично място в прекрасна наша зелена планина, а именно Ропопи. И по специално за село Гела.

Село Гела се намира в сърцето на Родопите, в Переликския дял на планината.

Най- вероятно, са малко хората които са чували, че в селото и около него има многобройни археологични находки, Ранно-византийска базилика в с. Гела, която е обявена за паметник на културата с национално значение.

Но не за това, ще разказваме а за едно изключително рядко цвете, цвете, което в  България,  е включено в Червената книга на защитените видове, но по незнайни причини, не спира да се бере.

Родопски силивряк (Haberlea rhodopensis) или Орфеево цвете.

Родопски силивряк цъфти на култовия комплекс „Орлови скали” край село Сърница в община Минерални бани, установи екип на Агенция „Антен Ер”. Силиврякът съхранил се от минали геоложки времена (края на терциера) е бил разпространен по цяла Европа и Азия, но сега се среща само в България и малко в Северна Гърция, поради което е обявен за балкански ендемит. Орфеевото цвете не се намира много лесно, тъй като е малко свенливо, крие се, расте на кичури – по скални терени (варовикови), най-вече по пукнатини на скални разкрития, на места с високата въздушна влага, предимно в дъбовия и буковия пояс (от 250 до 1400 м надморска височина). Когато падне сянка върху него, веднага свива цветята си. На слънце се отваря. Включен е в Червената книга на България – категория рядък вид и в Приложение 3 на Закона за биологично разнообразие. Интересното за силивряка е, че изпада в състояние на анабиоза (мнима смърт). Анабиозата е изключително рядко срещана способност сред висшите растения.Установено е, че може да преживее над 30 месеца без капка вода и при овлажняване възстановява изцяло жизнените си функции. Цветето е познато още от древни времена. Смята се, че траките са го използвали като лечебна билка и е било записано в легендарната книга на Орфей „Магическа ботаника“. То е слаб опиат и жреците в миналото са го изгаряли, за да дишат пушека му, с което изпадали в транс и правели своите предсказания. Друга употреба е като очистващо организма средство. Известно е като „шапива билка“, защото лекува животните от болестта шап. Според една от легендите за митичният певец от древността Орфей, след като разгневените вакханки разкъсали тялото му, там където капките кръв докосвали земята, мигом се появявало чудно красиво цвете с бледолилав цвят, известно днес като Орфеево цвете (родопски силивряк). Друга родопска легенда гласи, че малкото лилаво цвете е родено от сълзите на Орфей по загубената му любима Евридика. „Римляните са изобразявали цветето на монети, сечени от управата на античния град Филипопол по времето на римския император Антоний Пий (138 – 161 г). Върху една от монетите Родопа (с отбелязано име) е представена като жена, седяща на скала, с коса, завързана във вид на кок. В дясната ръка, протегната напред, държи родопското цвете, а лявата подпира на урна, от която изтича вода. Haberlea rhodopensis е научното име на родопския силивряк, дадено му от неговия откривател унгарският ботаник Емерих Фривалдски. Образувано е от родовото име на учения-ботаник Хаберлеа, а видовото – в чест на планината Родопа, където е открито за първи път. По тази причина го наричат още и Родопка. Известно е още като Орфеевото цвете, каберлия, китара, безсмъртниче, стирака и шапива билка. Цветето е от семейството на Геснериеви растения.

Родопският силивряк е предледников реликтен вид, тъй като е установено, че е на възраст повече от 2 милиона години.

Намерили са се хора, обаче, които ползват името на Родопа и богатствата и да правят пари или защо едно толкова рядко цвете, се е превърнало е машина за пари. Въобще, наистина ли в различните продукти, които се продават се съдържа неговият екстракт, или е поредната маркетингова стратегия?

 

НО  нека завършим отново с Иван Вазов

Аз съм българче свободно,
в край свободен аз живея,
всичко българско и родно
любя, тача и милея.

Скандал! Или как двама братя лекари, въртят бизнес на гърба на Орфей

От декември до март мечката изпада в зимен сън или летаргия.

А нашите природозащитници, явно са в такъв целогодишно.

Разказахме ви, за едно уникално цвете от  село Гела, възкръсващата сила на Родопите, Родопският силивряк или  Орфеевото цвете.

Орфеевото цвете е сред най-древните и най-рядко срещани растения в Европа. Преди ледниковия период е било разпространено по целия континент, но днес е съхранено единствено на Балканите. Вирее в Родопите, особено в района на село Гела, по скалисти, влажни и сенчести места.

Орфеевото цвете е балкански ендемит, защитен реликтен вид, включено в Червената книга на България , и е защитено от Закона за биологичното разнообразие.

Различни фармацевтични компании, предлагат на пазара екстракти от това цвете, други са въпросите обаче, а именно, как, защо и дали имат разрешително за неговото бране, обработка и продажба?

Изобщо съществува ли, екстракта на растението в продуктите, които се предлагат или е обикновен маркетингов трик?

Изброявайки неговите ползи, а именно: „Ограничава действието на свободните радикали, причиняващи преждевременно стареене на организма. Повлиява благоприятно имунитета и жизнения тонус, детоксикира организма. Допринася за нормалното функциониране на сърдечно-съдовата, дихателната, кръвоносна система и дейността на черния дроб. Благоприятно влияе при диабет. Ocвeн, чe дeйcтвa пoдмлaдявaщo и тoнизиpaщo, лечебното цвeтe пpeчиcтвa ĸpъвoнocнитe cъдoвe и се използва при чернодробни, бъбречни и стомашно-чревни заболявания. Подпомага възстановяването на организма след оперативна намеса. Помощно средство при туморни и ракови заболявания“ ,  цитирани от известна българска фирма, която предлага продукти на пазара с твърдението, че е от същото растение.

Още по интересното е, че фирма ЕТ „Самодива“  предлага лечебни билкови екстракти, произведени от фармацевтичната компания „Талодерма ООД“, гр. Варна, по поръчка на същата.

А стара българска поговорка гласи, „Не се знае, от кой храст ще изскочи заекът“.

Фармацевтичната компания „Талодерма ООД“, се управлява от двама братя, лекари във град Варна, занимаващи се именно и с ПРОИЗВОДСТВО, ПОКУПКА, ОБРАБОТКА, ПРЕРАБОТКА, ОПАКОВКА И ПРОДАЖБА НА СТОКИ, КОЗМЕТИЧНИ ПРЕПАРАТИ, ИЗДЕЛИЯ И КОНСУМАТИВИ.

Програмен съвет Козметология 28_02.2024

Случайсност ли е?

Имат ли нужните разрешителни, и  ако ги имат, кой, как и защо са дадени за растение което е ендемит?

Докога, ще се радваме на чужди природни  богатства, а нашите ще биват разграбвани?

Защото растение, което доказано  е реликва от ледниковата епоха, оцеляла при разпространението на европейските ледени покривки, е природно богатство.

 

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search