Пирамидата BETL отмъкна $20 млн. от наивни българи

80 млн. долара са общо парите от депозити на около 30 000 нашенци

Нашенци затънаха в борчове, теглиха кредити, за да наливат в Понци схемата

Ужилени обмислят колективни жалби до Европейския парламент и Европрокуратурата

$20 милиона долара чиста печалба за по-малко от 10 месеца живот в България прибра пирамидата BETL, за която “Труд news” предупреди още в петъчния си брой. Фирмата, която не съществува в родния Търговски регистър, обещаваше охолен живот на всеки, който инвестира в продуктите им. За целта инвеститорите трябваше да станат собственици на устройства за зареждане на батерии за мобилни телефони в Китай.

Още в броя си от петък, 6 де­ке­м­ври, “Труд news” предупреди читателите си за задаващата се измама. Тогава съобщихме, че близо 30 хиляди българи участват в Понци схемата.

Наивни българи наливаха спестяванията си, някои дори теглиха кредити и затънаха в борчове, съблазнени от обещанията за бързи и лесни печалби, ако станат вложители в дружеството.

Навръх Никулден стана ясно, че близо 30 000 българи са лапни-шарани: те се оказаха с опразнени криптосметки, а мениджърите на фирмата трескаво закриваха профилите си в социалните мрежи и потънаха вдън земя. Главните шефове с британски имена се оказаха фантоми – използвали са снимки на реални, но неподозиращи граждани от Швейцария и Испания. Те от своя страна обявиха, че ще подадат жалби до властите в ЕК за открадната самоличност в България.

80 млн. долара са общо парите от депозити на около 30 000 нашенци към пирамидата BETL, показа справка в IT специалиста Мартин Ненов, който следи зорко компанията от януари тази година. “От тази сума на първите участници в схемата са възвърнати около 50 млн. по сметките им с цел зарибявка на бъдещите наивници, изкушени от идеята бързо забогатяване. Вече всичко е потулено, службите няма как да ги хванат”, категоричен бе пред “Труд news” експертът.

Приблизително 10 млн. са предвидили за разходи по лъскави тържества, откриване на офиси, работа с рекламни агенции, наемане на скъпи зали и хонорари за публични лица, които да ги хвалят. Останалите 20 милиона изчезнаха в петъчния ден и потънаха незнайно къде – пренасочени към непроследими криптопортфейли. Всичко това се случваше в реално време на 6 декември и вложителите виждаха с очите си в блокчейна как парите им изчезват, но на практика не можеха да направят нищо. Офисите, в които допреди дни се извиваха опашки, вече са залостени с катинари и там не намираха никой за обяснение. Междувременно измамените българи се опитаха да се свържат с главните мениджъри на компанията. Досега комуникацията с тях се осъществяваше само в секретни канали в “Телеграм”, където те се държаха любезно и загрижено.

От петък насам на всеки въпрос: “Къде са ми парите”, хакерите иронично връщаха на чист български език: “Пари няма, честита Коледа!”.

Часове, преди пирамидата да рухне, главатарите на схемата зад граница поискаха от българските притеснени инвеститори да преведат по още 99 долара за верификация – сумата беше задължително условие, за да видят, че парите им са непокътнати и място за паника няма. Само за броени минути над 3500 българи се вързаха на уловката и пуснаха исканата сума към основния криптопортфейл на компанията. Късно вечерта стана ясно, че и последните преведени по 99 долара в блокчейна липсват.

Посредниците потънаха вдън земя

Главният мениджър – фантом, ползвал чужда снимка на германец

Германецът Стефан Войтил с изненада научи, че снимка с неговия линк циркулира в България. Той е категоричен, че ще търси правата си по съдебен път.

Нодин, Гари и Дейвид – това са мъжете, които комуникират на развален български език през цялото време с родните инвеститори в затворените канали на “Телеграм” – представят за англичани. В петък германецът Стефан Войтил установява, че неговата снимка е използвана от основния ментор в BETL – британец с арабски корени Нодин Нодин.

“Здравейте на всички, моята снимка стана жертва на измама. Ликът ми се използва от човек на име Нодин. Всеки, който използва лицето ми за престъпления с цел облаги – ще се чуе с адвоката ми”, заяви г-н Войтил, който със закъснение разбира, че ръководи фирма за износ на батерии в България.

Калина Николова, мениджър в BETL: И аз станах жертва на измама! Страхувам се за живота си!

Калина Николова на едно от лъскавите партита, организирани от BETL. Грандиозните тържества приличаха на събитията на безследно изчезналата Ружа Игнатова от OneCoin.

“Заплашват ме, страхувам се за живота си! Аз също съм жертва на тази измама. Не съм виновна, нито съм измислила схемата. През цялото време напътствия ми даваха мъже няколко от Англия, които не познавам. Там е регистрирана и компанията. Никога не съм ги виждала на живо, само изпълнявах наставленията им, защото вярвах в идеята за споделена синя енергия. Вярвах, че бизнесът е чист. Вече се съмнявам, че тези мъже изобщо съществуват с такава самоличност, те са фантоми и хакери. Бях подмамена. Да, това се оказа пирамида”, ожали се Калина Николова, която преди броени дни заяви пред “Труд news”, че категорично не се касае за пирамидална система, а за чиста пред закона британска компания.

Малко след като пусна видео-извинението към хилядите измамени, тя закри всичките си профили във Фейсбук, деактивира профила си в “Телеграм”, а телефонният є номер вече е неактивен. Същото се случи с всички регионални мениджъри в София и страната.

Лицето на компанията – експерт по финанси

Калина Николова, мениджър на BETL за България

Лицето на BETL за България Калина Николова е завършила Американския университет в Благоевград със специалност бизнес и икономика, научи “Труд news”. След дипломирането си младата жена заминава за бригада в Аляска, САЩ, където прекарва 2 години от живота си. Нейни познати я описват като особен характер и всестранно различна личност – играла е балет, републикански шампион е при юношите на конна езда. Свири на гайда, впоследствие става състезателка по бокс. Работила е в цветарски магазин, както и като конегледач. Над година живее съвсем сама в изоставена къща на село. След Америка заминава да работи в Англия. Прелюбопитна подробност е, че именно на Острова е регистрирана и компанията, която е подава нулев финансов отчет за годината. Фирмата е вписана на адрес, на който по нищо не личи там да съществува BETL – в сграда се помещава занемарен хостел за стаи под наем. Икономическото образование на жената даде повод на много ужилени с пари българи да се усъмнят, че тя има пръст и в регистрацията на фирмата. Николова почти със сълзи в очите отрече тези версии и се кълне, че не е тя мозъкът на пирамидата.

Владимир Димитров, началник на отдел Киберпрестъпност” в ГДБОП: Тази година имаше повече сигнали от обикновено

“Тази година имаше повече сигнали за измами, реализирани през виртуалното пространство”, заяви Владимир Димитров, шеф на дирекция “Киберпрестъпност” при ГДБОП. Той е категоричен, че сигналите от измамени граждани са от различно естество.

“Повечето от жалбите са свързани с това, че потребителите са получили различна стока от заплатената предварително в интернет”, отбеляза Димитров.

“С лъскави тържества и обещания за лесни пари обикновено се набират поклонници, затова нашият съвет е гражданите да бъдат изключително мнителни, когато правят преводи към различни платформи”, допълни той.

Междувременно потърпевши българи, загубили парите си в схемата, обмислят какви действия да предприемат законово, след като вече е сигурно, че средствата им са откраднати. Едни дават идея за колективен иск и колективни жалби по полиция, прокуратура и ГДБОП в България, други тепърва ще наемат частни адвокати и преводачи, за да отнесат жалбите си към Европейския парламент и Европейската комисия.

“При търгуване с криптовалута винаги има големи рискове, тъй като сферата е неурегулирана. Песимист съм, че хората, стоящи зад всичко това, ще бъдат заловени”, коментира пред “Труд news” Мартин Ненов, IT експерт.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search