Скандалната история с язовира започва, още през 2009г. когато Министърът в оставка(тогава) Дж. Чакъров задействал процедурата по даване на концесия на яз. “Стойковци” до благоевградското с. Логодаш а подчинените му от РИОСВ  услужливо е трябвало  да консултират софийския бизнесмен Георги Мазганов.

Как меката на рибарите- яз. Стойковци опустя, след като концесионерите ги прогониха с непосилни такси

Е хайде, наслука с тези цени рибари!

Скандалната история с язовира започва, още през 2009г. когато Министърът в оставка(тогава) Дж. Чакъров задействал процедурата по даване на концесия на яз. “Стойковци” до благоевградското с. Логодаш а подчинените му от РИОСВ  услужливо е трябвало  да консултират софийския бизнесмен Георги Мазганов.

Първия път, когато държавата реши да вземе шепа жълти стотинки от концесията на яз. „Стойковци“, тогавашното правителство бе в оставка.  Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров тогава задейства процедурата, а подчинените му от РИОСВ – Благоевград услужливо консултираха софийския бизнесмен Георги Мазганов, управител на “Макима 77” ООД, който беше кандидат-концесионер с идеята през следващите 10 г. да отглежда по 240 т риба и да заварди от въдичарите любимия им язовир.

Подробности около скандалната идея язовирът да стане частна собственост тогава станаха ясни от писмо на РИОСВ – Благоевград, изпратено на 20 юли 2009 г. до бъдещия собственик Мазганов, в което инспекцията услужливо му указваше какви финални документи са му нужни и къде каква такса трябва да плати, за да може максимално бързо да влезе във владение на яз. „Стойковци“. За да не му губят времето в задължителни процедури, вместо Мазганов РИОСВ информира кметовете на Благоевград и Логодаж за инвестиционното намерение на софиянеца и така лъснаха подробностите около подмолния план.

Тогава шумотевицата бе вдигната  от кмета на Логодаж Пл. Червенков, който изрази опасенията си, че ще пострадат 2000-те дка частна земя на логодажани. Червенков алармира и за грубото закононарушение с концесията, понеже по устройствен план “Стойковци” е за вилно строителство и е в списъка на държавни обекти, които не могат да бъдат давани на концесия. Притесненията му бяха в няколко посоки – че язовирът ще бъде засипан с железни конструкции, ако концесионерът реши да отглежда риба, че частникът еднолично ще има право да определя цената на поливките, че няма да допуска никой да лови риба в неговия водоем и т. н. В резултат на многото писма, разпратени по различни институции, и подходящото стечение на обстоятелствата със смяната на правителството, тогава Червенков и колегите му успяха да спрат подписването на концесионния договор.

Няколко години след това обаче не успяват. Язовирът тихомълком е даден на концесия.

През 2016г. Яз. „Стойковци“ е даден на концесия за 10 години на столична фирма. Процедурата за отдаване под наем чрез търг е стартирана през октомври на 2016г. и съгласно обявата, пусната от собственика му- „Напоителни системи“ ЕАД, язовир „Стойковци“ с площ 1054.281 дка в землището на с. Логодаж, община Благоевград, заедно с кантона в същия имот се обявяват на търг срещу начална цена 10 884 лева годишно без ДДС.

Самият търг е проведен на 9 ноември, а новият концесионер го е получил срещу 24 000 лв. за 1 г., което прави по 2000 лв. на месец, по късно на следващия месец става ясно и името на концесионера: братята Милен и Венцислав Методиеви от София.

Търгът разгневи кметовете на села в общината, които тогава изразиха притеснения, че ще се спре свободният достъп до водоема и земеделците в района ще останат без поливна вода.

Няколко дни по-късно те укротили гнева си,  след среща с арендаторите и изпълнителния директор на „Напоителни  системи“, Галина Панайотова.

Шефката на дружеството уверила управниците и местните хора, че вода за напояване на земеделските земи край язовира ще има, тъй като „Напоителни системи” ще продължи да се занимава с тази дейност.

Но за рибарите правилата ще бъдат нови и те ще трябва да плащат за удоволствието да мятат въдици.

„Таксата за риболов няма да е висока. От 15 години сме в този бранш, стопанисваме язовири край столицата. Още през март ще зарибим язовира с пъстърва, толстолоб и бял амур, а през юни – с бяла риба. Ще ползваме само част от водоема за  садково стопанство за отглеждане на риба”, беше тогава  коментара на  наемателят на водоема Милен Методиев.

Двамата братя арендатори дори имаха идея да превърнат мястото край Логодаж в привлекателна туристическа дестинация. Предвиждаха се да има дори ресторант, който да посреща клиенти с прясна риба. В язовира пък да има лодки и водни колела за разходки на гостите.

След близо 10г. стопанисване обаче, единственото което е развито край  язовира, са огромните вече непосилни такси за любителите на риболова. Не е ясно колко души ще тръгнат тази пролет да ловят пъстърви в язовира, и дали изобщо ще има такива желаещи да плащат по 15лева цена на въдица за едно денонощие!

Е хайде, наслука рибари!

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search