Ще има ли съкращения и сериозни маневри в МВР след влизането ни в Шенген! Анализ на Топ Преса!

България, Румъния, Австрия и Унгария договориха нов пакет за защита на границите, който отваря вратата за София и Букурещ да влязат в Шенген и по суша от януари. Финалното гласуване е на 12 декември.

На прима виста влизането в Шенген за голяма част от българите означава да ходят на Бяло море, без да висят на опашки на ГКПП „Кулата“ и „Маказа“. А когато летят със самолет, да не губят време в документални проверки и  ако трябва да направят прекачване, да минимизират риска да изтърват втория полет.

Съответно, за бизнеса ползите са други и се измерват в милиони и милиарди, в това число да не се губи време за доставката на стоки заради тапи по границите, да се пестят пари от паркинги, командировъчни и др.

За държавата пък е въпрос на имидж да е пълноправен член на Шенгенското пространство.

България от години напъва да влезе в отбора на големите. Първата цел беше Европейският съюз, сега на хоризонта са еврозоната и Шенген. Песимистите обаче отбелязват, че докато ние влезем в Шенген, той може да спре да функционира по модела, по който е замислен през 1985 година. Тогава пет държави от ЕС – Франция, Германия, Белгия, Нидерландия и Люксембург, си правят свое общо свободно пространство за движение на хора и товари.

 

Какво е Шенген?

 

Шенгенската зона позволява на над 400 милиона души да пътуват свободно между отделните държави членки, без да преминават през граничен контрол. Към момента тя обхваща над 4 млн. кв. км и включва 27 държави (23 от 27-те държави – членки на ЕС) и всички членове на Европейската асоциация за свободна търговия (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария). От април 2024 г. България и Румъния са част от шенгенското пространство по въздух и море.

 

След влизането на България и Румъния в Шенген още 6 месеца ще има граничен контрол на пункта „Дунав мост”, между Русе и Гюргево. Това потвърждава Антон Златанов, директор на ГД „Гранична полиция”. Контролът ще е по подобие на този, въведен в другите държави от Шенгенското пространство в момента.

Златанов обяснява, че след влизането ни в Шенген 6 месеца граничните власти ще проверяват автомобили по тяхна преценка.

„Правим тази преценка достатъчно добре и в момента. Разписали сме доклад до премиера, който касае и Агенция „Митници”, БАБХ, НАП, ТОЛ и РЗИ. Започват съвещанията. Всяка от структурите ще пренастрои своята дейност”, обяснява Златанов. „На този етап остават кантарите, но подробности ще дадат от Агенция „Митници”. Очакваме от януари опашките да намалеят и да изчезнат”, казва още той.

„Следващите месеци ще усилим звената ни за оперативен анализ и анализ на риска, ще подсилим и трансформираме бройки, които да се занимават с оперативно издирвателна дейност за противодействие на трансграничната престъпност, ще има и пренасочване към външните граници на България.

Служителите да не се притесняват за социалния си статус. Съкращения няма да има“, уверява Златанов.

Властите дори припомнят, че страната ни още през лятото, чрез кампания, е взела допълнително мерки за охрана на границите като са разкрити нови 1200 щата в „Гранична полиция“. Закупени са и високопроходими машини.

Според служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков, „Това е огромен успех благодарение на неуморния труд на всички колеги, които назад във времето са положили усилия. Този резултат е вследствие на действията и труда им. Много наши колеги през 2022 г. заплатиха с живота си за този наш резултат. Това е и за да отдадем почит към колегите, които застанаха с телата си пред мигрантите“.

 

Министър Илков каза, че се връща удовлетворен от срещата в Будапеща и че България е получила „изключително добра оценка“, особено относно нелегалната миграция.

По думите му общата декларацията, подписана между България, Румъния, Австрия и Унгария, е сериозна стъпка към приемането ни в Шенген и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници.

„Изключително справедливо решение и най-вече една удовлетвореност на всички служители на МВР и в частност колегите от „Гранична полиция“, които са на първа линия. Справедливост, свързана и с българските граждани и българския бизнес, които да пътуват много по-спокойно в ЕС и да не изпитват този дискомфорт, който изпитват в момента по границите. Загубите, които българският бизнес годишно търпи от 800 милиона лева и 1,3 млрд. лева с пропуснатите ползи силно се надявам да останат в историята“, добавя Илков.

„За гражданите това е улеснение, за нас е утежняване. Сега цената е такава, че ние трябва да удвоим и утроим нашата дейност“, добавя той.

По думите на Атанас Илков през 2024 г. сме свалили миграционния натиск на 70%, а мигрантите, които задържаме във вътрешността на страната ни са с 46% по-малко в сравнение с 2023 г.

МВР е увеличило щата на „Гранична полиция“ с 1264 нови служители, осигурено е ново оборудване и предстои повишаване на ефективността с технически средства и служители по българо-турската граница.

От 2 януари контингентът от 100 служители, договорен в декларацията, започва да функционира на българо-турската граница. Той ще включва 15 граничари от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния.

 

Ако на 12 декември получим зелена светлина и влезем в Шенген, то от началото на следващата година ще се сложи край на опашките от тирове на част от граничните ни пунктове, както и на тапите от автомобили, които традиционно се образуват през лятото на границата ни с Турция.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search